Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Elektrolity

4 artykuł artykułów

Sortuj

 

Elektrolity – nawodnij się!

Niedobór elektrolitów to częsty problem, który nie dotyczy tylko osób aktywnych. Pijemy za mało wody wysoko zmineralizowanej, nasza dieta jest również uboga w potas, sód i magnez. Przyczynia się to do zburzenia gospodarki wodno-mineralnej. Objawami wskazującymi na to, że Twój organizm potrzebuje elektrolitów, są m.in. senność, brak energii i uczucie zmęczenia. Wraz z większą intensywnością treningów i aktywnością fizyczną wzrasta zapotrzebowanie na elektrolity. Koncentrujesz się w tym czasie przede wszystkim na uzupełnieniu niedoboru białka i węglowodanów, zapominając, że Twój organizm potrzebuje jeszcze solidnego nawodnienia.

Co to są elektrolity?

To jony soli znajdujące się w osoczu, krwi i płynach tkankowych. Do elektrolitów zaliczamy sód, magnez, potas i wapń. Substancje te rozpuszczają się w płynach ustrojowych i są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej homeostazy organizmu. Przypisuje się im wiele funkcji, warunkują utrzymanie stałego ciśnienia, są także niezbędne do przekazywania informacji między mózgiem i innymi organami.

Niedobór elektrolitów może się pojawić przede wszystkim po treningu oraz w trakcie zaatakowania organizmu przez wirusy, kiedy jest on zmuszony podjąć z nimi trudną walkę. Możesz wtedy mieć podwyższone ciśnienie krwi, czuć ogólne osłabienie, doświadczać zaburzeń akcji serca, a także odczuwać drżenie mięśni, senność i mdłości. Właśnie dlatego sportowcy muszą wspomagać się suplementami, aby po każdym treningu szybko i skutecznie dostarczyć sobie odpowiednią porcję elektrolitów.

Jak dostarczać do organizmu elektrolity?

Przede wszystkim pij dużo mocno zmineralizowanej wody. Jeżeli trenujesz, powinieneś pić nawet 2 razy więcej wody niż przeciętny człowiek. Elektrolity znajdziesz również w soku pomidorowym, suszonych owocach, pestkach dyni i nasionach. To może jednak nie wystarczyć! Często, aby uzupełnić ich niedobór, konieczne byłoby zjedzenie bardzo dużej ilości tych pokarmów, co jest niemożliwe. Dlatego w celu wspomagania regeneracji mięśni po treningu i przywrócenia organizmowi prawidłowego funkcjonowania, skorzystaj z suplementów bogatych w elektrolity. Decathlon proponuje kapsułki soli oraz napoje elektrolitowe w tabletkach do rozpuszczenia w wodzie.

Trenujesz? Ćwiczysz? Jesteś aktywny? Twój organizm potrzebuje większej porcji elektrolitów! Sprawdź także napoje dla sportowców i drinki energetyczne.