#ZOSTANWDOMU i zamawiaj bezpieczenie kurierem, do paczkomatu lub do punktu odbioru. Dowiedz się więcej.

Wędki i zestawy castingowe

2 artykuł artykułów

Sortuj

 

Wędki castingowe do połowu drapieżników

Są podobne do wędek spinningowych, jednak ich różnica polega na kołowrotku i przelotkach. Wędki castingowe trzymane są do góry. Kije są stosunkowo krótkie, osiągają od 1,8 do 2,5 metra. Metoda castingowa zyskuje coraz większa popularność w naszym kraju, pomimo że jest bardziej skomplikowana niż klasyczna metoda połowu ryb drapieżnych wędką spinningową. Przede wszystkim musimy odpowiednio wybrać przynętę, ważną rolę odgrywa multiplikator, a także sama długość kija.

Wędki castingowe – na co zwrócić uwagę?

Na początek na ciężar wyrzutowy kija, który warunkuje wagę przynęty, jaką będziemy stosować. W modelach Ultra Light wykorzystujemy przynęty do 5 gram. Chcesz łowić ryby o większej masie? Potrzebować będziesz wędki castingowej, która poradzi sobie z przynętą 100-gramową. Są też takie modele, które pozwalają łowić na przynęty 200-gramowe. Zatem zanim wybierzesz wędkę, zastanów się, na jaką przynętę chcesz łowić. Tylko wtedy będziesz mógł wykorzystać cały potencjał swojego zestawu.

Nie mniej ważny jest uchwyt pod multiplikator. Do wyboru mamy uchwyty otwarte i zamknięte. Jeżeli decydujesz się na otwarty, Twoja ręka będzie miała bezpośredni kontakt z blankiem wędziska, co pozwala na lepsze wyczucie prowadzenia przynęty. A jaką wędki castingowe powinny mieć długość? Jest to uzależnione od preferencji wędkarza oraz tego, czy wędkuje z brzegu czy z łódki. Optymalnym wyborem jest wędka o długości 1,8 i 1,9 metra. Wraz z doświadczeniem możemy zwiększać długość wędziska.

Wędki castingowe dla początkujących

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędkowaniem castingowym? Wybierz kij o ciężarze wyrzutowym do 60 gram. Poradzi sobie ze stosunkowo dużą przynętą. Najlepsze będą wędki castingowe z kijem o długości nie większej niż 2 metry. Podczas łowienia z łodzi znajdujesz się na poziomie lustra wody, więc jeżeli wędka byłaby dłuższa, mógłbyś szczytówką uderzać w wodę.

Wędki castingowe świetnie sprawdzają się do połowu drapieżników, czyli podobnie jak wędki spinningowe. Mają jednak inną konstrukcję, są wytrzymałe i sztywne. Przy zastosowaniu odpowiedniej przynęty możesz liczyć na złowienie dorodnego okazu.