Kule do gry w bule

34 oferty

Program Lojalnościowy

Dołącz do programu
3 żłobione, rekreacyjne bule do petanque Koodza 100
Najlepiej oceniany
Zestaw 3 rekreacyjnych bul do petanque Koodza 500 Baseball
Ecodesign
GEOLOGIC Zestaw 3 rekreacyjnych bul do petanque Koodza 500 Baseball

199,99 zł 66,66 zł/pce

U Ciebie za 2 dni
3 bule do petanque DISCOVERY 300 JESTER
Koniec serii
GEOLOGIC 3 bule do petanque DISCOVERY 300 JESTER

129,99 zł 164,99 zł - 35 zł 43,33 zł/pce

U Ciebie za 2 dni
3 BULE DO GRY W PETANKĘ MATCH IT
Najlepiej oceniany
OBUT 3 BULE DO GRY W PETANKĘ MATCH IT

599,99 zł 200 zł/pce

(1)
U Ciebie za 2 dni
BULE DO GRY W PETANQUE MATCH
Koniec serii
OBUT BULE DO GRY W PETANQUE MATCH

od 289,99 zł 349,99 zł - 60 zł 96,66 zł/pce

(3)
U Ciebie za 2 dni

Jak nazywa się gra w bule?

Petanque, petanka, gra w boule, bule lub po prostu kule. Mimo, że stosuje się różne nazewnictwo, wszystkie wspomniane określenia dotyczą jednej gry. Powstała one we Francji, a dokładniej w Prowansji, i stąd wywodzi się pierwsza z wymienionych wyżej nazw - petanque (w wersji spolszczonej petanka). Pochodzi ona od prowansalskich słów: ped i tanco, oznaczających w wolnym tłumaczeniu: stopy razem. Określenie to nawiązuje do jednej z zasad gry, o której przeczytasz w dalszej części tekstu. Nazwa boule natomiast pochodzi z języka francuskiego (la boule) i oznacza nic innego jak po prostu kulę. W Polsce nazwa ta została skrócona do bardziej polsko brzmiącej buli. W naszym kraju, oficjalny patronat obejmuje Polska Federacja Petanque, do której należy już ponad 30 klubów. Podsumowując, gra w boule, bule, petanque i petanka to ta sama gra. My najczęściej stosujemy określenie: gra w bule. A jak Ty nazywasz tę dyscyplinę?

Na czym polega gra w bule?

Petanka to świetna, zręcznościowa gra towarzyska, polegająca na oddawaniu rzutów metalowymi kulami z wytyczonego okręgu. Rozgrywka odbywa się na placu bądź skwerze, którego nie może porastać trawa. Nazywa się on bulodromem. Wielkość bulodromu określa regulamin. Podobnie jak średnicę i wagę kul (każda musi ważyć od 650 g do 800 g). Gracz rzuca kulę do celu, czyli w kierunku tzw, świnki, czyli kuli drewnianej lub plastikowej. Jej francuska nazwa cochonnet oznacza tłumacząc dosłownie, słowo prosiaczek. Rywalizacja możliwa jest w trzech wersjach: single (gra jeden na jeden, każdy gracz posiada 3 kule do petanque), dublet (rywalizacja dwóch drużyn po dwie osoby każda, gracze posiadają po 3 kule) oraz triplet (dwie drużyny po trzech graczy, wszyscy gracze mają 2 kule). Podczas rozgrywki, gracze starają się umieścić swoje kule jak najbliżej świnki (im bliżej świnki, tym lepiej) bądź rzucić w kule przeciwnika, aby wybić je na odległość dalszą od świnki. Zwycięża gracz, którego boule znajduje się najbliżej świnki. Do zdobycia jest od 1 do 6 punktów w przypadku gry drużynowej i 3 punkty w przypadku gry indywidualnej. Petanka to popularna gra, do której nie potrzeba mocno wyśrubowanych warunków. Wystarczy grupa osób, w miarę gładka powierzchnia, zestaw kul i dobry humor.

Jakie kule wybrać do gry w bule?

Marzysz o chwilach spędzonych z rodziną albo przyjaciółmi przy grze w petankę? W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz szeroki wybór zestawów do gry w kule, w różnych wariantach i w przystępnych cenach. Polecamy nasze zestawy rekreacyjne, które składają się z 8, 6 bądź 3 kul do rzucania oraz jednej mniejszej kulki, która stanowi cel, czyli tzw. prosiaczka. Posiadamy kule w specjalnym etui oraz boule w dedykowanym opakowaniu, w którym bezpiecznie można je przenosić i przechowywać. Część zestawów tworzą kule z plastiku a część z metalu. Te drugie są pokryte cienką warstwą chromu, dzięki czemu są nieco bardziej odporne na uszkodzenia. Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek informacji na temat naszych produktów, skontaktuj się z naszym konsultantem.

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę