Wędki i zestawy karpiowe

(17)
Skip categories Skip categories
Decathlon Rent

Stylowe zakupy do -50%!

Sprawdź ofertę
Wędka karpiowa XTREM-9 300 3,25 lbs
Koniec serii
CAPERLAN Wędka karpiowa XTREM-9 300 3,25 lbs

259,99 zł 279,99 zł - 20 zł

(1)
U Ciebie za 2 dni
Wędka karpiowa Carpe Xtrem 9-390 3,75 lbs
Koniec serii
CAPERLAN Wędka karpiowa Carpe Xtrem 9-390 3,75 lbs

379,99 zł 399,99 zł - 20 zł

U Ciebie za 8 dni
Wędka karpiowa XTREM-5 teleskopowa
Koniec serii
CAPERLAN Wędka karpiowa XTREM-5 teleskopowa

189,99 zł 199,99 zł - 10 zł

(4)
Sprawdź dostępność w sklepie
Wędka karpiowa XTREM 1 360 2,75 lbs
Najniższa cena
CAPERLAN Wędka karpiowa XTREM 1 360 2,75 lbs

119,99 zł

(3)
Sprawdź dostępność w sklepie
 

Wędki karpiowe – zarzuć wędkę na karpia

Złowienie karpia nie należy do najprostszych wędkarskich wyzwań. To ryba bardzo waleczna, która potrafi zmęczyć wędkarza. Aby jednak łatwiej było ją złowić, opracowano specjalne wędki karpiowe, które charakteryzują się specyficzną konstrukcją. Różnią się od klasycznych wędek wieloma parametrami, co ma poprawić wyniki połowów.

Długość karpiówki

Najczęściej wędkarze wybierają wędki karpiowe o długości 3,6 i 3,9 m. Krótsze wędziska przystosowane są do połowu z niewielkiej odległości lub do holu ryb z środka pływającego, z kolei dłuższe polecamy do połowu z zrzutu. Wędki karpiowe składają się zwykle z dwóch elementów, chociaż spotkamy też trzyelementowe i teleskopowe. Zawsze wędzisko wybieraj z uwzględnieniem własnych upodobań, również, jeżeli chodzi o jego długość. Wędka musi zapewnić Ci wygodę rzutu, podbierana ryby, a ostatnie holowania jej do brzegu. Zależy to m.in. od długości wędki. Jeżeli jesteś początkujących wędkarzem, wybierz krótsze wędzisko o parabolicznej akcji, co pozwoli Ci amortyzować zrywy ryby podczas holu. To dobry sprzęt do nauki podstaw i techniki łowienia karpi.

>

Wędki karpiowe a krzywa ugięcia

Od krzywej ugięcia zależy ciężar rzutowy. Musimy znać tę wartość, aby odpowiednio wybrać ciężarek. Czym właściwie jest krzywa ugięcia? Informuje nas o tym, jak bardzo wędzisko będzie się wyginać, kiedy obciążymy go konkretną wagą. Wyróżniamy krzywą wygięcia pełną, która przypomina półkole, paraboliczną i półparaboliczną z ugięciem na całej długości wędki oraz szczytową, w której ugięcie rozkłada się na odcinku ok. 1/3 do 2/5 długości wędki. Zazwyczaj wyróżniamy wędziska o krzywej ugięcia 3 lbs, 3,25 lbs, 3,5 lbs. Im większy parametr lbs, tym większego ciężarka możemy użyć przy wyrzucie. Pamiętaj też, że istotnym parametrem przy wyborze wędziska jest też jego akcja. Paraboliczna akcja – wędka ugina się równomiernie na swojej całej długości, jest polecana dla początkujących karpiarzy i dla osób, którym nie zależy na dalekich rzutach. Półparaboliczna – trochę sztywniejsza akcja, niż paraboliczna, wędka pracuje z mniejszym ugięciem w dolnej części. Jest to kompromis pomiędzy wędką o akcji szczytowej, a miękką paraboliczną. Szczytowa – wędka sztywna, w której ugina się górna cześć wędki, posiada dużą moc w dolniku i zazwyczaj używa się jej jako wędki rzutowej. Są też wędki o akcji progresywnej, które są sztywne przy wyrzucie, ale podczas holu przechodzą w akcję półparaboliczną.

Wędki karpiowe bardzo często, szczególnie początkujący wędkarze, wybierają uwzględniając tylko swój wzrost. Długość wędki dopasowują do swojej sylwetki. Jest to odpowiedni trop, ale nie jedyny. Tak samo ważna jak wzrost, jest też technika i doświadczenie. Zatem nie należy się koncentrować tylko na sztywnych schematach. Zapoznaj się dokładnie z ofertą Decathlon i przekonaj się, że masz ogromne możliwości w wyborze karpiówek. Bez problemu dopasujesz je nie tylko do swojej sylwetki, ale także metody połowu i już posiadanych umiejętności.

Idealny prezent na każdą okazję

Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł

zamów e-kartę