Jak przygotować się do biegania, aby mieć tylko pozytywne efekty?
Konsekwencją złego przygotowania do biegania mogą być urazy i kontuzje przeciążeniowe, a przecież nie o takie efekty nam chodzi. Podstawą są dopasowane i wygodne buty do biegania. Jeśli biegamy po twardych nawierzchniach, np. po chodnikach lub asfalcie, muszą mieć dobrą amortyzację. Z kolei do biegania w terenie, np. w lesie, przydadzą nam się buty z mniejszą amortyzacją, ale z mocną stabilizacją kostek.
Przyda nam się też dobry strój do biegania. Zimą najlepiej ubrać się “na cebulkę”, aby w razie potrzeby móc zdjąć jedną warstwę ubrań. Latem musimy pamiętać o zabezpieczeniu głowy przed działaniem słońca oraz o okularach do biegania na słoneczne dni. Od strony technicznej – czyli zanim wyjdziemy radośnie truchtać – dobrze byłoby poznać technikę biegania prawidłową dla naszego stylu. Inaczej będziemy biec uprawiając slow jogging niż wtedy, gdy będzie nam zależało na czasie. W dobie pandemii, niezależnie od pory roku, przyda nam się maska do biegania, która nie utrudni nam oddychania, a jeszcze przy okazji oczyści powietrze.
Zanim wyruszymy na podbój leśnych ścieżek i okolicznych parków, sprawdźmy, czy nie posiadamy przeciwwskazań do biegania. Jest ich mało, ale jeśli już się pojawiają, to zastanówmy się, jaki inny sport będzie dla nas odpowiedni. Zaczynając swoją przygodę z bieganiem pamiętajmy, że “nie od razu Rzym zbudowano”. Dlatego pierwsze treningi nie powinny być intensywne, a mają jedynie służyć wyrobieniu kondycji i wytrzymałości.