kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji – znajdź czas dla siebie i zrelaksuj się z jogą

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!

„Nie mam na to czasu” – czy Ty też nadużywasz tego stwierdzenia? To nasza najpopularniejsza wymówka. Jeżeli dochodzisz do wniosku, że nie masz na coś czasu, prawdopodobnie jest zupełnie na odwrót. Przekonaj się dlaczego!

Wyznaczanie priorytetów

Na osiągnięcie sukcesu wpływa wiele czynników. Najważniejsza jest wewnętrzna decyzja, która musi być przez Ciebie podjęta. Musisz czuć, że zaangażowanie i energia, które wkładasz w nadchodzącą zmianę, są w zgodzie z Tobą. Jeżeli dochodzisz do wniosku, że nie masz na to czasu, może to oznaczać, że nie masz na to ochoty. Czas to wybór. Zawsze staramy się wypełniać nasze życie tym, co na to zasługuje. Możemy jednak stworzyć z czegoś priorytet, ale musimy nad tym popracować.

Jak tworzyć priorytety?

1. Przenosimy się do przyszłości, wyobrażamy sobie, że rok, który właśnie trwa – zakończył się. Zastanawiamy się nad tym, jakie 3-5 rzeczy sprawiło, że ten rok był niesamowity. Mogą to być zupełne drobnostki takie jak: postanowienie o codziennym jedzeniu wspólnej  kolacji z partnerem. Dzięki temu małemu rytuałowi możemy stwierdzić, że na koniec roku zdecydowanie się do siebie zbliżyliśmy.

2. Drugą możliwością jest wyobrażenie sobie, że dostajemy od naszych najbliższych list – również na koniec roku. Jakie 3-5 rzeczy oni mogliby wskazać w naszym postępowaniu, które sprawiły, że uszczęśliwiliśmy siebie i ich? To spojrzenie na siebie oczami innych może nas nakierować na inne priorytety niż pierwsza opcja.

W tej prostej zabawie chodzi o to, aby potraktować priorytety jako coś, co w głównej mierze będzie zajmować Twój czas – codzienne zadania/obowiązki. Może się okazać, że coś innego traktujesz jako priorytet teraz, a po wyobrażeniu sobie rezultatów tego postępowania na koniec roku nie będzie to miało już takiego dużego znaczenia.

Kiedy najlepiej usiąść do ustalania priorytetów? Podobno najlepszy czas to piątkowe popołudnie. Faktycznie może coś w tym być! Czy jest coś przyjemniejszego niż piątkowe popołudnie z perspektywą wolnego weekendu? Wtedy lubimy marzyć, myśleć o przyszłości i planować.

skupiona kobieta z zamkniętym oczami paląca naturalne kadzidło

Czy znajdę na to czas?

Nie musisz go szukać. Wbrew temu, co Ci się wydaje, masz go bardzo dużo w zanadrzu, tylko może być on błędnie ukierunkowany.

Cały tydzień to 168 godzin, odejmując od tego czas na pracę – 40 godzin (przy pracy na pełen etat), a także czas na sen – 56 godzin (przy założeniu, że sen trwa standardowo 8 godzin dziennie). Z tego prostego równania zostają nam jeszcze 72 godziny!

Nie czujemy tego czasu, ponieważ nie patrzymy na niego całościowo, jako na 72 godziny, w ciągu których można zrobić masę wartościowych rzeczy. Żeby jakościowo wykorzystać ten czas, musimy go odpowiednio zaplanować.

Jak już znajdziesz czas, weź do ręki kartkę i podziel ją na 3 kategorie: kariera, relacje, ja. W każdej z kategorii wpisz 2-3 rzeczy do zrealizowania  w nadchodzącym tygodniu. Nie muszą to być milowe kroki w Twoich postanowieniach na cały rok, ale małe kroczki, które do realizacji tych postanowień prowadzą.

Pamiętaj o tym, że zapisanie czegoś powoduje, iż zyskuje to inną rangę, mobilizuje nas i dostarcza motywacji. Jak widzisz, mamy czas! Musimy jedynie skupiać się na tym, co się liczy w czasie, który mamy.

Joga łączy w sobie trening ciała i ducha. Ma służyć wyciszeniu naszego umysłu, co w konsekwencji powinno ułatwić nam skupienie się na rzeczach ważnych, służących naszemu samodoskonaleniu. Oznacza to, że jest to sport idealny podczas określania priorytetów w naszym życiu, który pozwoli nam spojrzeć na wszystko ze spokojem ducha. Rozciąganie i relaksacja to dwa aspekty, które mogą okazać się zbawienne – już po pierwszych zajęciach można poczuć wyciszenie.

osoby leżące na matach do ćwiczeń podczas sesji jogi

Jakie korzyści niesie ze sobą joga?

Joga uspokaja, ponieważ jednym z ważniejszych jej elementów jest praca z oddechem. Po intensywnej godzinie z pełnym zaangażowaniem płuc całe ciało jest dotlenione, a w Twojej głowie otwierają się nowe perspektywy.

Joga jest zbawienna nie tylko dla naszego ducha. Jej systematyczne praktykowanie przynosi też pozytywne rezultaty również dla naszego ciała, a co za tym idzie – zdrowia.

W co warto zainwestować?

W trakcie uprawiania jogi nic nie może Cię ograniczać. Wybierając się na trening warto zaopatrzyć się w:

– specjalną matę do jogi, która różni się od zwykłej maty tym, że jest grubsza, dzięki czemu zapewnia nam większą ochronę przy pozycjach z podporem, a dodatkowo ma lepszą przyczepność do podłoża,

– bezszwowe legginsy do jogi – dzięki tym legginsom nie będziesz czuć najmniejszego oporu podczas wykonywania ćwiczeń co pozwoli skupić się w 100% na relaksowaniu swojego umysłu.

Joga jest wyjątkową i godną uwagi aktywnością, która pomaga zachować wewnętrzny spokój oraz harmonię. Spróbuj ustalić swoje priorytety i znajdź w swoim życiu czas na to, co dla Ciebie najważniejsze!

Przeczytaj także

mężczyzna biegnący po zakrzywionej ulicy w odzieży do biagania

Sport a depresja – czy aktywność fizyczna zwalcza depresję?

Leczenie depresji i zaburzeń psychicznych to trudny proces. Regularna aktywność fizyczna może terapię wspierać. Sprawdź jak sport pomaga w depresji.

mężczyźni w odzieży sportowej wykonujący pompki

Jaki sport jest najlepszy na koncentrację? Typy aktywności

Prawidłowa praca mózgu wymaga zaangażowania całego ciała. Warto zatem codziennie wykonywać treningi. Jaki sport na problemy z koncentracją?

osoby praktykujące jogę na matach do jogi obok leżących akcesoriów do jogi

Akcesoria do uprawiania jogi - sprawdź czy znasz je wszystkie

Poznaj akcesoria do uprawiania jogi: maty, klocki, koła, pasy. Sprawdź czy znasz je wszystkie. Wejdź i przeczytaj więcej na Blogu Decathlon!

Kobiety ćwiczące jogę

Co daje joga – regularna praktyka wzmacnia ciało i umysł

Poznaj dobroczynny wpływ jogi na ciało i ducha. Sprawdź, co daje joga i jak codzienna praktyka może poprawić Twoją elastyczność i siłę.