Jogini w dojrzałym wieku spotykający się na macie i robiący wspólnie praktykę jogi

Joga dla seniorów – idealne ćwiczenia dla zdrowia

Joga dla osób starszych to znakomity sposób na zachowanie sprawności fizycznej. Jakie jeszcze są korzyści płynące z jogi dla seniorów? Poznaj je!

Wraz z wiekiem ludzkie ciało traci swoją naturalną sprawność. Mięśnie stają się napięte, a stawy sztywniejsze. Przyczyną takiego stanu rzeczy są naturalne procesy starzenia, ale także brak aktywności fizycznej. Z jednej strony starsze osoby powinny uprawiać sport, z drugiej jednak strony często nie pozwalają na to ograniczenia w sprawności. Sposobem na wyjście z tej sytuacji może być uprawianie jogi, która rozluźnia ciało, ale jednocześnie nie jest zbyt wymagająca. Jakie korzyści niesie za sobą joga dla seniorów? Które pozycje są bezpieczne? Odpowiadamy!

Joga dla początkujących seniorów – w czym pomaga?

Główną korzyścią z uprawiania jogi jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, takich jak na przykład osteoporoza. Tego rodzaju ćwiczenia przyczyniają się również do poprawy postawy ciała. Dzieje się tak, ponieważ aktywność ta wzmacnia i rozciąga mięśnie. Inną korzyścią jest przywrócenie ruchomości w stawach. Na uwagę zasługuje także poprawa krążenia krwi, stymulacja układu odpornościowego oraz wsparcie pracy organów wewnętrznych.

Korzyści wynikające z uprawiania jogi przez osoby starsze nie dotyczą jedynie kwestii fizycznych. Trzeba wiedzieć, że seniorzy są bardziej podatni na stres oraz wahania nastroju. Istnieje ryzyko, że w pewnym momencie przerodzą się one w depresję. Uprawianie jogi sprzyja wyciszeniu i redukcji stresu. Może to mieć przełożenie na lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Seniorzy ćwiczący jogę w strojach do ćwiczeń

Ćwiczenia jogi dla seniorów – jak zacząć?

Seniorzy zmagają się z różnymi dolegliwościami bólowymi. Mają one zazwyczaj wymiar indywidualny. Z tego powodu przed rozpoczęciem swojej przygody z jogą, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Jego fachowa wiedza pozwoli dobrać adekwatny zestaw ćwiczeń, który dodatkowo zapobiegnie kontuzjom. Warto również wiedzieć, że osoby mające problem ze skokami ciśnienia nie powinny wykonywać niektórych pozycji. Mowa tutaj głównie o pozycjach odwróconych.

Przed rozpoczęciem treningu warto pochylić się również nad doborem odpowiedniego tempa ćwiczeń. Powinno być one dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby starszej. Zdecydowanie nie poleca się zbyt szybkiego wchodzenia w pozycję, ponieważ może to skutkować nabawieniem się urazu.

Osobną kwestią jest zaopatrzenie się w akcesoria do jogi. Podczas treningu wykorzystuje się różne pomoce. Podstawę wygodnego treningu stanowi oczywiście wygodna mata do jogi. Resztę akcesoriów należy dobrać zgodnie z osobistymi potrzebami. Przydatne mogą okazać się między innymi gumy oporowe. Takie pomoce szczególnie sprawdzają się w przypadku seniorów, ponieważ ich ciała nie są już tak sprawne. Wykonanie niektórych ćwiczeń bez nich może okazać się niemożliwe.

Seniorzy rozwijający matę do jogi aby wspólnie ćwiczyć w domu

Joga dla osób starszych – o czym pamiętać, aby usprawnić kręgosłup?

Joga dla początkujących seniorów na kręgosłup to wyzwanie, które wymaga umiejętnego podejścia. Jednym z kluczowych elementów ćwiczeń jest panowanie nad oddechem. Czerpanie korzyści z jogi nie będzie możliwe, jeżeli osoba ćwicząca nie opanuje technik oddechowych. To właśnie odpowiedni wdech i wydech w dużym stopniu wpływają na możliwość rozluźnienia klatki piersiowej i kręgosłupa.

W przypadku seniorów szczególną uwagę trzeba przyłożyć do regeneracji. Każda sesja treningowa powinna być zakończona relaksem. Przyjmowanie różnych pozycji to dla osób starszych duży wysiłek, dlatego też po skończeniu trzeba uspokoić ciało i umysł. Dobrym pomysłem będzie leżenie na plecach z zamkniętymi oczami przez 10 minut. Jest to tak zwana pozycja Savasana, która pomaga w osiągnięciu rozluźnienia.

Joga dla seniorów – ćwiczenia

Ze względu na liczne ograniczenia ruchowe seniorzy nie są w stanie wykonać każdej asany oferowanej przez jogę. Swoją przygodę z tą formą aktywności warto rozpocząć od podstawowych pozycji, które będą bezpieczne i stosunkowo proste do wykonania przez większość osób starszych. Warto również pracować z instruktorem. Poznaj trzy propozycje ćwiczeń:

1. Deska. Aby ją wykonać, należy oprzeć się na dłoniach i kolanach, „zwinąć” palce stóp pod siebie, a następnie wyprostować nogi. Kluczowe w tym ćwiczeniu jest ułożenie ciała w linii prostej. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie łopatek i wyciągnięcie się do przodu przy wykorzystaniu pięt. Należy wytrzymać w pozycji od 30 do 60 sekund.

2. Niski wypad. W przypadku tego ćwiczenia należy stanąć w rozkroku i rozstawić stopy na szerokość barków. Następnym krokiem jest wykonanie skłonu tułowia poprzez zgięcie bioder. Palce powinny dotykać podłogi po prawej stronie ciała. Następnie lewa stopa wędruje do tyłu, a prawe kolano się zgina. Na koniec lewa pięta wędruje do tyłu, a biodra są utrzymywane nisko.

3. Pies z głową w dół. Ćwiczenie rozpoczynamy od klęknięcia na macie z kolanami rozstawionymi na szerokość bioder. Palce powinny być szeroko rozstawione i ugięte. Podczas wydechu należy z kolei zadbać o unoszenie bioder. Głowa powinna być pochylona. Ruch polega na przyciągnięciu ramion w kierunku kolan. Jednocześnie nasada dłoni powinna mocno naciskać na podłogę. Aby ćwiczenie się udało, pośladki muszą być wyciągnięte ku górze, a pięty skierowane w dół.

Joga dla starszych – podsumowanie

Wraz z wiekiem zmniejsza się sprawność fizyczna. Jest to spowodowane naturalnymi procesami starzenia, ale także zaniechaniem aktywności fizycznej. Sposobem na zwiększenie ruchu przez osoby starsze może być rozpoczęcie praktykowania jogi. Ta forma aktywności nie zmęczy, a za to przyczyni się do poprawy elastyczności ciała, redukcji bólu i innych korzyści zdrowotnych osób w każdym wieku. Wielu seniorów będzie jednak potrzebować dodatkowych akcesoriów, aby prawidłowo wykonać ćwiczenia i praktykować medytację. Wszystko, czego można potrzebować do uprawiania jogi, znajdziecie w bogatym asortymencie sklepu internetowego Decathlon!

Przeczytaj także:

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi  z pomocą instruktorki

Podstawy jogi dla początkujących - jak zacząć ćwiczyć

W czym może Ci pomóc praktyka jogi – podstawowe pozycje jogi dla początkujących. Czym jest joga i jak zacząć ćwiczyć

kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji - znajdź czas dla siebie i ćwicz jogę

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!