mężczyźni trenujący BJJ

Brazylijskie sztuki walki - na czym polegają? Jakie techniki są wykorzystywane?

Brazylijskie sztuki walki skupiają się w dużej mierzej na położeniu przeciwnika na ziemię. Czytaj nasz poradnik i poznaj BJJ oraz rodzaje walk.

Sztuki walki to techniki starcia wręcz i samoobrony, w których używa się niekiedy broni białej. Przybierają one różne formy, dlatego każdy znajdzie dla siebie odpowiednią dyscyplinę. Z kolei brazylijskie sztuki walki wywodzą się z Brazylii i dzielą się na kilka różnych stylów. Przeciwnik wykonuje ćwiczenia w parterze, na kolanach, a nawet w towarzystwie muzyki i śpiewu. Trening poszczególnych elementów polega na kształtowaniu pewności siebie i kontrolowaniu swojego ciała. Co wyróżnia brazylijskie sztuki walki i jakie są jej rodzaje? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. 

Dlaczego warto trenować sztuki walki? 

Zanim przejdziemy do omówienia brazylijskich sztuk walki, warto na samym początku wspomnieć o zaletach uprawiania tego rodzaju dyscypliny. W Polsce sporty walki mają spore grono fanów, a to za sprawą między innymi popularnych gal, takich jak np. mma. Dla wielu ten sport, to brutalność i krew, ale kryje się za tym coś o wiele cenniejszego. Warto zrobić własne rozeznanie i nie opierać się na opinii przeciwników tej aktywności fizycznej. Dlaczego warto uprawiać sztuki walki?

- Pierwszą i kluczową zaletą jest umiejętność samoobrony. Sztuki walki uczą pewności siebie i powstrzymywania emocji w sytuacji zagrożenia. Dzięki odpowiedniej technice jesteście w stanie obronić nie tylko siebie, ale także najbliższych. 

- Sztuki walki poprawiają kondycję fizyczną — o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Każdy sport doskonali sylwetkę i uczy wytrzymałości oraz rywalizacji. 

- Kształtowanie charakteru, pokory i szacunku dla przeciwnika. 

- Rozładowanie stresu. Sztuki walki pozwalają pozbyć się negatywnych emocji (nie mamy tu na myśli udziału w brutalnych walkach ulicznych). Natomiast satysfakcja z treningu pomaga zapomnieć o problemach.

- Poprawa sylwetki. Nie jesteś przekonany do siłowni i wolisz inny rodzaj ruchu? To sport dla Ciebie. Podczas treningu spala się sporo kalorii, a dodatkowo angażowane są wszystkie partie ciała, zatem to świetny sposób na odchudzanie

Brazylijskie sztuki walki — historia brazylijskiego jiu jitsu (bjj)

Jiu jitsu to sztuka walki wywodząca się z judo oraz zapasów i zawiera techniki, które pozwalają powalić przeciwnik do parteru i uzyskać nad nim przewagę. Nazwa tej dyscypliny z tradycyjnej japońskiej sztuki walki. Bjj datuje się na początek XX wieku, kiedy to w Brazylii pojawił się japoński mistrz walki Maeda Mitsuyo, który brał udział w japońskich walkach, ale został wykluczony ze społeczności judo. Jego pierwszym uczniem był syn brazylijskiego polityka — Carlos Gracie, który miał doświadczenie w uprawianiu zapasów i walkach ulicznych. 

Brazylijskie jiu jitsu to sztuka walki, w której nie używa się broni. Chociaż nie znajdziemy tu brutalnych ciosów, to technika, której używają zawodnicy — pozwala powalić przeciwnika na ziemię.  Co najważniejsze — bjj pochodzi od judo, czyli łagodniejszej odmiany jiu-jitsu. Po przybyciu tej sztuki walki do Brazylii zaczęto ją modyfikować. 

Jiu-jitsu opiera się na walce z przeciwnikiem, wobec którego używa się chwytów, a po sprowadzeniu do parteru — na leżącym przeciwniku stosuje się duszenie i dźwignię. Zawodnicy przez większość czasu walczą ze sobą w bliskim kontakcie, tzn. jeden z nich mocno oplata drugiego i w ten sposób stara się go przewrócić. 

System dyscypliny opracowany przez Graciech fokusuje się również na walce jako samoobronie. Zawodnicy, którzy uprawiają jiu jitsu jako dyscyplinę sportową, nie używają ciosów w oczy oraz krocze. W brazylijskim jiujitsu obowiązuje podział na pasy:

- biały,

- niebieski,

- purpurowy,

- brązowy,

- czarny. 

mężczyzna ubrany w kimono z niebieskim pasem

Capoeira — na czym polega? Jakich technik używa zawodnik?

Capoeira to kolejna sztuka walki pochodząca z Brazylii. Pierwszy raz pojawiła się między XVI a XIX wiekiem, wśród niewolników sprowadzonych z Afryki, a wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich. Capoeira uważana jest za wyjątkową dyscyplinę, a wszyscy, którzy pierwszy raz mają z nią styczność — od razu się w niej zakochują. Walka wzbogacona o śpiew i muzykę powoduje, że zawodnik ma mnóstwo energii, pozbywa się stresu, a w pakiecie dostaje świetną kondycję. Co ciekawe, capoeira uważana jest za sztukę walki, mimo że pomiędzy zawodnikami nie dochodzi do fizycznego kontaktu. Nie ma również wygranych i przegranych. 

Jakie są zasady? Osoby wygrywające muzykę, m.in. na bębnach i walczący — tworzą krąg, do którego wchodzą dwie osoby. Ich zadaniem jest zsynchronizowanie ruchów i udawanie walki, ale bez dotykania drugiego zawodnika! W tym samym czasie inni klaszczą w dłonie i śpiewają. 

Inne brazylijskie sztuki walki 

Wśród brazylijskich dyscyplin wyróżniamy również:

Luta Livre — styl walki, który koncentruje się na zapasach.

Vale Tudo — zawodnicy stają w szranki na zamkniętym ringu bokserskim i próbują pokonać przeciwnika, za pomocą ciosów i kopnięć, aby przeciwnik zrezygnował z dalszej rywalizacji (poddał się).

Huka Huka — to rytualna dyscyplina, która przebiega w formie zapasów, a zawodnicy rozpoczynają pojedynek w pozycji na kolanach. Ich zadaniem jest podniesienie przeciwnika i powalenie go na ziemię. W walce mogą wziąć udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Kombato — to brazylijska sztuka walki, która nastawiona jest głównie na samoobronę. Charakterystyczne dla tej dyscypliny są: kopnięcia, ciosy, blokady stawów oraz grappling. Ten system wykorzystują w Brazylii między innymi ochroniarze, którzy stoją za ważnymi politykami. Kombato ma na celu pokazanie, że kwestia bezpieczeństwa jest bardzo istotna, dlatego uczy się różnych technik walki z bronią i bez broni oraz w różnych pozycjach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat brazylijskich sztuk walki, udaj się do klubu, który zajmuje się konkretnymi dyscyplinami (dzięki temu zyskasz rzetelne informacje). Pamiętaj, że sztuki walki wymagają dobrego przygotowania fizycznego i psychicznego!

W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie stroje (kimona), pasy i akcesoria bjj, które z powodzeniem wykorzystacie do treningów.

Przeczytaj także

osoba w nagolenniku na nodze

Jakie ochraniacze na piszczele wybrać? Znaczenie ochrony na piszczele

Ochrona piszczeli i stóp jest kluczowa w sportach walki, gdyż zapewnia bezpieczny trening. Jakie ochraniacze na piszczele wybrać? Sprawdź w poradniku!

Rękawice do muay thai - jakie wybrać?

Rękawice do muay thai - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rękawice do boksu tajskiego to podstawy element wyposażenia, bez którego udany sparing jest niemożliwy. Jakie rękawice do muay thai wybrać? Sprawdź!

chłopiec wkładający do ust ochraniacz na zęby

Jaki ochraniacz na zęby wybrać? Ochraniacze szczęki w sportach walki

Sporty walki takie jak boks czy MMA wymagają używania ochraniaczy szczęki. Jakie ochraniacze na zęby wybrać? Sprawdź dostępne na rynku modele!

mężczyźni stojący na ringu w rękawicach bokserskich ubrani w odzież do  treningu sportów walki

Czym są mieszane sztuki walki i jakie są zasady walki w MMA?

Mieszane sztuki walki zdobywają coraz większą popularność wśród widzów. W związku z tym przedstawiamy podstawowe zasady MMA!