kobieta biegnąca w staniku sportowym i butach do biegania

Czy można biegać codziennie?

Czy codzienne bieganie jest dla każdego? Jak biegać by trening był bezpieczny? Poznaj korzyści i zagrożenia wynikające z codziennego biegania.

Czy codzienne bieganie jest zdrowe? Tak, w konkretnych przypadkach. Efekty codziennego biegania widać już po 2 tygodniach. Warto jednak uważać. Codzienne bieganie to najszybszy sposób na szybką redukcję wagi oraz zbudowanie wytrzymałości. Wiele osób chwali sobie trening biegowy każdego dnia. Nie brakuje jednak głosów, że codzienne bieganie jest niezdrowe. Jeśli doprowadzimy do przetrenowania organizmu, a w efekcie do kontuzji i urazów, to rzeczywiście może tak być. Wystarczy jednak biegać świadomie, aby codzienne bieganie było w pełni bezpieczne.

Codzienne bieganie? Tak, ale nie dla każdego

Zaczynasz treningi albo chcesz zwiększyć ich liczbę i zastanawiasz się nad bieganiem każdego dnia? Codzienne treningi biegowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jeśli treningi są intensywne, to nie dajemy naszemu organizmowi czasu na pełną regenerację i naturalną eliminację mikrourazów powstałych podczas biegania. Jednak jeśli treningi są lekkie, to nie ma żadnych przeciwwskazań do biegania każdego dnia.

Informacja ta nie dotyczy początkujących biegaczy. Dla nich zalecane jest bieganie maksymalnie cztery razy w tygodniu. Dopiero po przyzwyczajeniu organizmu do regularnego wysiłku można zwiększyć częstotliwość wybiegań.

Korzyści codziennego biegania

Jeśli biegamy po to, aby spalać kalorie, to wyraźne efekty naszych działań dostrzeżemy pod miesięcy regularnych treningów. W przypadku codziennego biegania może to nastąpić już nawet po dwóch tygodniach. Jednak lekarze i zawodowi biegacze przestrzegają osoby początkujące przed codziennymi treningami. W tym przypadku codziennie bieganie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Każdy, kto dopiero zaczyna biegać, powinien postawić na wolne tempo biegu. Tłuszcz w organizmie spalany jest po 20 minutach od rozpoczęcia treningu. Jakie korzyści oprócz redukcji wagi może dać codzienne bieganie?

- przyrost masy mięśniowej,

- przyrost tzw. siły biegowej,

- wzmocnienie pracy serca,

- zwiększenie wydolności płuc,

- usprawnienie pracy mózgu,

- polepszenie jakości snu,

- wzmocnienie układu kostnego,

- obniżenie ciśnienia krwi.

mężczyzna biegnący przy wodzie w butach i odzieży  do biegania

Zagrożenia wynikające z biegania każdego dnia

Co się może stać, jeśli się biegacz doprowadzi do przetrenowania? Na liście najczęstszych kontuzji biegacza znajdują się:

- naderwanie mięśnia dwugłowego,

- kontuzje i bóle kolan,

- kontuzje i bóle kostek,

- problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym,

- anemia.

Dlatego zawsze należy dostosować intensywność i częstotliwość treningów do swojej kondycji i samopoczucia. Jeśli w trakcie treningu czujemy, że zaczyna nas boleć kolano lub inna część ciała, natychmiast przerwijmy trening i dajmy sobie kilka dni odpoczynku. Takie problemy to znak, że biegamy za często lub w nieprawidłowy sposób.

Czy warto codziennie biegać?

Wiemy już, że można biegać codziennie. Pozostaje pytanie, czy warto? Niewątpliwie bieganie samo w sobie ma mnóstwo korzyści. Jeśli taki trening wykonywany jest każdego dnia, to mamy zapewniony szybki spadek masy ciała. Jednak codzienne bieganie wiąże się z zagrożeniami.

Każdy biegacz wie, że nawet najmniejsza kontuzja może go wykluczyć ze sportowego życia na minimum kilka tygodni. Można zapobiegać kontuzjom, ale codzienne bieganie znacznie zwiększa ryzyko urazów. Jeśli posiadamy wiedzę, jaka technika biegania jest bezpieczna oraz jak przygotować się do każdego treningu, to warto codziennie biegać. Nie jest to jednak konieczne, aby wyrobić formę. Początkującym biegaczom w zupełności wystarczą cztery treningi w ciągu tygodnia.

Jeśli jesteś fanem biegania sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się akcesoria do biegania, buty i odzież do biegania, elektronika do biegania oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

mężczyzna w czapce z daszkiem biegnący drogą

Czym jest I zakres biegowy? Jakie jest prawidłowe tętno?

I zakres biegowy to inaczej wybieganie. Jest to trening o niewielkiej intensywności, w którym jednak powinniśmy kontrolować odpowiednie zakresy tętna.

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Jak budować siłę biegową- przykładowe ćwiczenia dla biegaczy.

Budowanie siły biegowej można rozpocząć od prostych ćwiczeń w domu lub na siłowni. Poznaj przykładowy trening siły biegowej i popraw swoje wyniki!

mężczyzna biegnący w odzieży i butach do biegania po drodze asfaltowej

Czym cechuje się drugi zakres w biegowy? I jak wykonywać treningi ?

Drugi zakres biegowy cechuje większa intensywność. Sprawdźmy, jak wyglądają w nim treningi i tętno biegacza.