zawodnik w stroju do gry w amerykański futbol trzymający piłkę

Futbol amerykański a rugby — jakie są między nimi różnice? To musisz wiedzieć

Futbol amerykański i rugby to dwie dyscypliny, które mają ze sobą wiele wspólnego, istnieją jednak między nimi pewne różnice, o których warto wiedzieć

Futbol amerykański i rugby to dwie dyscypliny sportu, które mają ze sobą wiele wspólnego i często są przez to ze sobą mylone. W rzeczywistości są to dwie różne aktywności, pomiędzy którymi istnieje wiele różnic: od dynamiki gry zaczynając, a na stroju zawodników kończąc. Czym różni się futbol amerykański od rugby? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Futbol amerykański a rugby — dlaczego mylimy te dwa sporty?

Po pierwsze zarówno jedna, jak i druga dyscyplina należą do gier zespołowych, które rozwijały się w podobnym czasie, ale ostatecznie przybrały inny kształt. Na pewno wspólną cechą tych dwóch aktywności są rodzaje podstawowych zagrań, czy bliski kontakt z rywalem, ale w praktyce istnieje szereg elementów, które sprawiają, że gdyby zawodnicy na chwilę zamienili się między sobą dyscyplinami — ciężko byłoby im się odnaleźć na boisku. Trzeba jednak zaznaczyć, że motywacja i plan obu drużyn są takie, czyli zdobyć jak największą liczbę punktów i zwyciężyć.

Poniżej omówiliśmy kilka głównych różnic między rugby a futbolem amerykańskim, które dadzą Wam zupełnie inne spojrzenie na te dwie dyscypliny.

Jakie są podstawowe różnice między futbolem amerykańskim a rugby? Po pierwsze: boisko i strój

Obie formacje rozgrywają mecz na boiskach, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, ale mają zupełnie inne wymiary. Boisko futbolowe wynosi 120 jardów x 160 stóp (czyli około 110 metrów × 49 metrów), co ważne — bramka zlokalizowana jest tuż za polem punktowym. Natomiast boiska do rugby mają wymiary 100 metrów × 70 metrów, a bramka znajduje się przed polem punktowym — jest to pierwsza i podstawowa różnica między tymi sportami. 

Drugą istotną różnicą jest strój zawodników. W futbolu amerykańskim konieczne jest ubranie specjalnych ochraniaczy na ramiona tzw. padów oraz spodenek, które mają za zadanie chronić kolana, biodra, kość ogonową i uda. Ponadto ważny jest kask na głowę oraz rękawice chroniące palce — jest to zestaw obowiązkowy. Natomiast zawodnicy rugby grają ubrani w krótkie spodenki i koszulkę polo, a ochraniacze mogą być zakładane w zależności od upodobań zawodnika (opcjonalnie) i są to najczęściej ochraniacze na zęby.

zawodnicy stojący na boisku ubrani w stroje do gry w rugby

Czas gry i piłka. Jak to wygląda?

Piłki do gry obu tych dyscyplin różnią się od siebie, chociaż zarówno w rugby, jak i futbolu mają one jajowaty kształt. Piłka do rugby jest o centymetr dłuższa i lżejsza, niż ta do futbolu, którą cechują ostrzejsze zakończenia. Jeśli chodzi o czas gry, to mecz rugby trwa dwie połowy, z czego każda wynosi 40 minut (plus ewentualny czas doliczony). Co ciekawe, w przeciwieństwie do drugiej dyscypliny, podczas przerw zegar nie jest zatrzymywany. Z kolei w futbolu amerykańskim zawodnicy spędzają na boisku cztery 15-minutowe kwarty, ale w praktyce mecz może trwać o wiele dłużej, ponieważ gra jest automatycznie przerywana, gdy dojdzie, np. do niepełnego podania lub zawodnik zostanie powalony.

Oprócz tego w futbolu amerykańskim jest jedenastu graczy, a w meczu rugby na boisku — oglądamy piętnastu zawodników.

Pozostałe różnice między futbolem amerykańskim a rugby — zasady

Rugby i futbol amerykański — jakie są różnice w zasadach gry?

- W futbolu amerykańskim zawodnik po rozpoczęciu akcji może podać piłkę do przodu, z kolei w rugby piłkę podaje się wyłącznie do tyłu (podczas akcji piłka podawana jest ona wiele razy, z kolei w futbolu w czasie zagrania widać wyłącznie jedno podanie).

- W futbolu amerykańskim (w trakcie akcji) widać zacieranie się linii ofensywnej i defensywnej oraz graczy tzw. running back (biegaczy), którzy gonią z piłką w stronę pola punktowego. Drużyna będąca w posiadaniu piłki może podjąć cztery próby, w trakcie których stara się zdobyć co najmniej 10 jardów boiska w kierunku pola punktowego drużyny przeciwnej (nazywanej obroną).

- W obu dyscyplinach istnieje możliwość zdobycia punktów, jeśli gracz zdobędzie przyłożenie. W futbolu określamy to: touchdown i zawodnik otrzymuje za takie zagranie 6 punktów, a w rugby 5. Zawodnicy rugby otrzymują punkt, gdy piłka dotknie ziemi w polu punktowym, natomiast w futbolu zawodnik wbiegający na pole punktowe musi być po prostu w jej posiadaniu. Ponadto w NFL za kop na bramkę można otrzymać 3 punkty, za zagranie bezpieczne 2 punkty, a podwyższenie oceniane jest na 1 punkt.

- Taktyka: gra w futbol jest bardzo rozwinięta i mówi się, że posiada ona ponad 100 zagrywek zarówno ofensywnych, jak i defensywnych. Z kolei w meczu rugby widać większą elastyczność (pomimo że gra się formacjami ataku i młyna), to w trakcie rozgrywek można zaobserwować większą spontaniczność.

- Warto wspomnieć również o szarży, która różni obie dyscypliny. W futbolu działania te są o wiele intensywniejsze i można szarżować jakiegokolwiek zawodnika (czy to z piłką, czy bez). Z kolei w rugby można jej dokonać wyłącznie wobec zawodnika, który posiada piłkę.

Rugby — rodzaje

Rugby bardzo rozwinęło się na przestrzeni lat, przez co możemy wyodrębnić kilka rodzajów tej gry:

Rugby league — dyscyplina wywodząca się w rugby union, w której uczestniczy 13 zawodników, największą popularnością cieszy się w Australii i Anglii.

Rugby union — najpopularniejsza odmiana rugby, która składa się z 15 zawodników.

Rugby 7 - wariant wywodzący się ze Szkocji i jednocześnie dyscyplina olimpijska. W meczu bierze udział siedmiu zawodników. 

Zdobywanie punktów w poszczególnych wariantach różni się nieznacznie między sobą, ale nie są to ogromne zmiany. Warto natomiast wspomnieć, że w futbolu amerykańskim każda drużyna liczy jedenastu członków i pozostaje to bez zmian, podobnie jak w piłce nożnej. 

Na koniec warto wspomnieć, że futbol amerykański rozwinął się z rugby i jest najpopularniejszym sportem w Kanadzie i USA. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się finał Super Bowl, który jest wielkim wydarzeniem dla Amerykanów i uważane jest nieformalne święto narodowe.

Przeczytaj także

Futbol amerykański — zasady gry ojczystego sportu USA

Futbol amerykański — zasady gry ojczystego sportu USA

Futbol amerykański to jeden z najpopularniejszych sportów w USA. Zasady futbolu są bardzo sprecyzowane, a zawodnicy rozgrywają mecz na boisku.

mężczyzna ubrany w stój do gry w amerykański futbol trzymający piłkę futbolową

Futbol amerykański - wszystko co musisz wiedzieć o tej dyscyplinie.

Futbol amerykański to popularna dyscyplina. Zasady tego sportu nie są skomplikowane. Poznaj futbol amerykański z naszego poradnika! Blog Decathlon