pstrąg leżący w wodzie

Jak łowić pstrągi? Jaką wędkę na ryby wybrać

Jak łowić pstrągi? Poznaj zasady połowu tych ryb i sprawdź, jakie akcesoria wędkarskie będą przydatne, by złowić pstrąga!

Jak łowić pstrągi? Złapanie ryby wymaga doświadczenia i umiejętności wędkarskich, a także wyboru odpowiedniego łowiska i przynęty. Zobacz, jak dobrać sprzęt i jaka technika łowienia będzie najlepsza.

Zapamiętaj!

- Pstrągi można łowić w czystych i przejrzystych potokach, rzekach.

- W Polsce występują trzy gatunki tej ryby.

- Wysoka aktywność pstrąga przypada na wczesną wiosnę.

- Intensywność brań zmienia się w zależności od pory roku.

- Pstrągi chętnie przebywają w miejscach, gdzie znajdują się skały, kamienie.

- Najpopularniejszą metodą połowu pstrąga jest technika muchowa.

- Przynęty stosowane w połowie pstrągów to woblery, blaszki, gumy, muchy.

Jak łowić pstrągi? Rodzaje łowisk, pogoda

W Polsce żyją trzy gatunki pstrąga – pstrąg potokowy, źródlany i pstrąg tęczowy. Aby złapać pstrąga, trzeba znaleźć odpowiednie łowisko. Ryby te lubią zimne i przejrzyste rzeki, strumienie i jeziora. Preferują zbiorniki, w których znajdą dla siebie schronienie – miejsca zacienione przez roślinność czy skały. Na pstrągi można wybrać się w sierpniu, ale także w kwietniu i maju. Najmniej efektywne mogą okazać się połowy lipcowe. Niektórzy polecają połowy w lutym, gdy ryby są zmęczone tarłem.

Wędkarz planujący połowy latem powinien wybrać się nad zbiornik w godzinach porannych lub wieczornych. Jesienią i wiosną najlepszą porą są godziny południowe. Ryby te źle znoszą wahania ciśnienia, dlatego lepsze rezultaty połowów osiągniesz, gdy zapolujesz w okresie ustabilizowanego ciśnienia atmosferycznego. Doświadczeni wędkarze potrafią złowić pstrąga niezależnie od pogody, zarówno gdy pada deszcz, jak i w ciepły, bezchmurny dzień.

Wymiar ochronny pstrąga potokowego to 30 cm. Okres ochronny trwa:

- Wisła i jej dopływy, od źródeł do ujścia Sanu i w jego dopływach, od granicy z Czechami do ujścia Bystrzycy, w Bystrzycy i jej dopływach – od 1 września do 31 stycznia;

- pozostałe wody – od 1 września do 31 grudnia.

Nie wyznaczono okresu ochronnego dla pstrąga tęczowego oraz źródlanego.

mężczyzna trzymający w ręce wędkę muchową

Sprzęt wędkarski do połowu pstrąga

Czym łowić pstrągi? Wszystko zależy od rodzaju łowiska. Aby zapolować na ten rodzaj ryby, nie potrzebujesz mocnego sprzętu, jednak warto postawić na dobrą jakość. Jeśli zamierzasz łowić na niewielkich rzeczkach, wybierz wędkę krótszą, do 240 cm; na większych rzekach lepsze będzie dłuższe wędzisko – 270-305 cm. Jakie inne parametry wędki wziąć pod uwagę?

- masa wyrzutowa – w przypadku pstrąga polecana jest wędka o masie 18-20 gramów;

- kołowrotek – dobrej jakości, z precyzyjnym hamulcem, lekki i wytrzymały;

- żyłka – mocna, odporna na zerwania, o średnicy od 0,12 mm do 0,20 mm (bardziej polecana jest żyłka niż plecionka);

- szpula – pozwalająca na zwinięcie ponad 200 metrów żyłki;

- przynęty, wabiki – woblery, błystki obrotowe, gumy.

Istotne jest również ciepłe i dobrze maskujące ubranie, które stanowi uzupełnienie sprzętu do połowu pstrągów. 

Na jaki wabik złowić pstrąga?

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego wędkarza wybierającego się na pstrągi są wabiki. Do grupy przynęt stosowanych podczas połowu tych ryb zalicza się przede wszystkim woblery, blaszki i gumy.

- woblery – najczęściej stosowane wabiki, czyli sztuczne przynęty przypominające rybki;

- blinker, blaszka – ma kształt małej rybki z błyszczącym ciałem; sprawdza się zwłaszcza podczas połowów w szybko płynących strumieniach;

- mucha – wykonana z naturalnych materiałów jak pióra, włóczka; stosowane są w specjalnej technice łowienia pstrągów (na muchę);

- spinner – ma metalowy korpus i łopatkę obracającą się w wodzie (tworzą się fale i wibracie przyciągające uwagę ryby);

- guma – wykonana z gumy lub silikonu, sprawdza się podczas połowów pstrągów w trudno dostępnych miejscach (zakamarki rzek).

Wybór odpowiedniej przynęty w dużej mierze zależy od preferencji łowiącego – spora część wędkarzy ma swoje ulubione rodzaje wabików.

Jak łowić pstrągi? Metody połowu

Jedną z bardziej popularnych metod na to, jak łowić pstrągi, jest wędkarstwo muchowe. Wykorzystuje się w niej sztuczne przynęty (muszki). Wybór tego sposobu poławiania ryb wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Wędzisko jest lekkie, a jego długość waha się od 2,2 do 3 metrów. Kołowrotek ma ruchomą szpulę, a zamiast żyłki lub plecionki wykorzystywany jest sznur wykonany ze specjalnej linki – pływającej, tonącej lub pośredniej. Przynęta, czyli muszka, ma imitować owady, które stanowią pożywienie ryb (przypominają owady o różnym stopniu rozwoju). O skuteczności połowu decyduje najczęściej zastosowany sznur oraz sprężystość wędziska. Wędkarz musi zazwyczaj wykonać kilka rzutów, by podać przynętę we właściwe miejsce.

Kolejną metodą łowienia pstrągów jest połów na przynętę obrotową. Zastosowanie wirującej przynęty ma za zadanie naśladowanie ruchów małych ryb lub owadów, co przyciąga drapieżniki. Metoda ta ceniona jest ze względu na jej skuteczność.

Metoda spinningowa to technika połowu ryb drapieżnych, takich jak szczupak, sandacz, okoń czy sum, jednak może być stosowana również do połowu pstrągów. Polega ona na aktywnym łowieniu, podczas którego wędkarz zarzuca przynętę na taflę wody i prowadzi ją tak, aby naśladowała ruchy naturalnej zdobyczy. Do spinningu potrzebny jest zestaw spinningowy, który składa się z wędziska, kołowrotka oraz przynęt, takich jak woblery, wahadłówki, obrotówki, a także sztuczne gumowe przynęty. Najważniejsze zalety to precyzyjne ustawienie przynęty w miejscu, gdzie może znajdować się ryba, możliwość łowienia na różnych poziomach wody, od powierzchni po dno, możliwość korzystania z różnych technik łowienia (jerking, twitching).

mężczyzna  stojący w wodzie trzymając wędkę muchową

Czym łowić pstrągi? Wędka muchowa

Odpowiednia wędka na pstrąga to np. wędka muchowa. Jej parametry powinny być dopasowane do rodzaju łowiska (wielkość, typ zbiornika). Najlepsze wędki muchowe do połowu pstrągów osiągają długość 8-9 stóp (2,4-2,7 m) oraz mieszczą się w klasie wagowej 4-6. W mniejszych rzekach i strumieniach sprawdzi się krótsza wędka, w większych dłuższa. 

Jeśli szukasz swojej wędki muchowej, zwróć uwagę na modele:

- Caperlan HRK 10' – przeznaczona do połowów na sztuczną muchę (suchą, nimfę); długość odpowiednia do połowów w górskich rzekach; wygodna i poręczna, do stosowania ze sznurem DT3 lub WF4; wykonana z włókna węglowego, korkowa rękojeść;

- Caperlan HRH 9' – model przeznaczony do połowów na sztuczną muchę, z półszybką akcją; do łowienia na krótkie i średnie odległości.

Oczywiście wędkowanie na muchę wymaga zastosowania odpowiedniej przynęty. Przyda ci się zestaw:

- Caperlan sztuczne muchy HRK2 – do połowów powierzchniowych w jeziorach lub rzekach; 6 rodzajów przynęt z bezzadziorowymi haczykami;

- Le Moulin De Gemages – zestaw nimf dla doświadczonych wędkarzy, umożliwiający połów pstrągów na różnych głębokościach, z haczykiem o rozmiarze 14.

Jak łowić pstrągi? Połów tych ryb nie należy do najłatwiejszych i wymaga od wędkarza sporo treningów i zdobywania doświadczenia. Ważne jest też dobranie odpowiedniego sprzętu dopasowanego do techniki połowu, rodzaju zbiornika. Konieczne jest oczywiście znalezienie miejsca żerowania tych ryb. Mimo wysiłków, które trzeba ponieść, satysfakcja ze złapania pstrąga jest naprawdę duża.

Przeczytaj także

mężczyźni trzymający wędki nad wodą

Poradnik wędkarski: jak złowić płoć - metody łowienia, przynęty itd.

Płoć jest bardzo popularna w naszych wodach. Jak możemy łowić ryby skutecznie? Jakie metody wędkarskie stosować? Sprawdź nasz poradnik wędkarza!

płetwa grzbietowa lina

Jak złowić lina na spławik? Na co bierze lin? Kiedy łowić tę rybę?

Co warto wiedzieć o linie? Przede wszystkim to o jakiej porze najlepiej go łowić, na co bierze lin, jakiej przynęty użyć, czym się charakteryzuje

mężczyzna wędkujący przy namiocie

Jaka przynęta na karpia jest najlepsza - na co bierze karp. Decathlon

Jaką przynętę na karpia wybrać? Jak łowić ten gatunek ryby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w naszym poradniku wędkarskim. Zapraszamy!

mężczyźni trzymający pojemniki z przynętami do wędkarstwa muchowego

Wędkarstwo muchowe - jak wybrać pierwszą wędkę muchową. Decathlon

Wędkarstwo muchowe to najbardziej dynamiczny rodzaj połowu. Na muchę można łowić m.in. pstrągi i szczupaki. Sprawdź, jak wybrać sprzęt i wędkę.