mężczyzna w stroju do biegania wykonujący trening do biegu ultra w terenie

Jak przygotować się do biegu ultra? Zaplanuj trening do ultramaratonu 

By przygotować się do biegów ultra, trzeba dokładnie ułożyć plan treningowy. Pokonanie maratonu i ultramaratonu to prawdziwe wyzwanie dla biegaczy.

Jesteś prawdziwym miłośnikiem biegania, a długie dystanse nie sprawiają Ci najmniejszego problemu? Potrzebujesz dawki adrenaliny i sportowej rywalizacji? A może chcesz się sprawdzić i zmierzyć z własnymi możliwościami i psychiką podczas przemierzania wymagającej trasy? Sprawdź, czym są biegi ultra i jak się do nich odpowiednio przygotować.

Czym właściwie są biegi ultra? Kto może w nich biegać?

Biegi ultra to specyficzny rodzaj biegów, które według niektórych powinny być nawet uznawane za odrębną dyscyplinę sportu. W tych zawodach biegowych długość trasy wynosi powyżej 43 kilometrów, czyli więcej niż dystans maratonu. W rzeczywistości mogą one prowadzić przez trasy o długości 50, 60, a nawet 5000 km! Górna granica nie istnieje, a same zawody mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin.

Biegi ultra zwykle mają charakter biegów terenowych, które odbywają się w pięknych okolicznościach przyrody ze wszelkimi podbiegami i zbiegami uformowanymi przez naturę. Można wyróżnić trzy główne typy biegów ultra trail:

– Skyrunning – tak zwane biegi wysokogórskie, odbywają się na trasach położonych na wysokości około 2000 metrów nad poziomem morza;

– Fell running – bieganie po terenach górskich, jednak poza obrębem utartych szlaków i ścieżek;

– Górskie biegi ultra – takie, które nie muszą odbywać się na znacznych wysokościach.

Dla kogo jest więc bieganie ultra? Czy każdy może w nich wystartować? Bez przygotowania – zdecydowanie nie. Są to bardzo wymagające i sprawdzające naszą wytrzymałość zawody. Konieczne jest wcześniejsze, skrupulatne przygotowanie się do nich. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to dyscyplina dla każdego. Może sprawdzić się u osób, które miały już do czynienia z półmaratonem oraz maratonem. Będzie także ciekawym pomysłem dla sportowców, którzy szukają wyzwań i urozmaicenia swoich doświadczeń fizycznych.

Mężczyzna w butach do biegania w terenie biorący udział w biegu ultra

Dlaczego ultramaratony są tak wymagające? Przetestuj swój charakter

Trudno ukryć, że trail running to niezwykle wymagający sport. Wyobraź sobie kilkanaście godzin biegu na dystansie ultra, w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych, z ciągłymi utrudnieniami w postaci zmian nachylenia terenu. Od samego myślenia o tym niektórym z nas może zakręcić się w głowie.

Poza niesłychanym wysiłkiem fizycznym trzeba liczyć się także z własną psychiką. Biegi ultra potrafią zafundować zawodnikom prawdziwą huśtawkę emocjonalną. Nieraz podczas zawodów spotkasz się ze zmęczeniem, zwątpieniem i pytaniem, czy w ogóle dasz radę dotrzeć do mety. Równie często zapewne będziesz pełen motywacji, wiary w siebie i zachwytu pięknem otaczającej Cię przyrody. Adrenalina da się odczuć, tak samo jak późniejsze wyczerpanie.

W trakcie biegu wiele razy spotkasz się ze wzlotami i upadkami – najważniejsze będzie wtedy zwizualizowanie sobie celu i dążenie do niego wbrew swoim emocjom. Poza świetnym przygotowaniem fizycznym będziesz musiał także odznaczyć się zimną krwią i opanowaniem, a to często niełatwa sztuka.

Mężczyzna w odzieży do biegania trenujący do zawodów ultra

Trening do biegów ultra – o czym warto pamiętać?

Do każdych zawodów sportowych potrzebne jest odpowiednie przygotowanie, wcześniejsze treningi i regularność. W przypadku biegów ultramaratońskich jest to kwestia niezwykle istotna, która może całkowicie zaważyć na przebiegu całych zawodów i Twoim dotarciu – lub nie – do mety. 

By właściwie przygotować się do zawodów ultra, trzeba wdrożyć w życie właściwy plan treningowy. Co powinien on obejmować? Z pewnością wszystkie elementy treningu przygotowawczego, które pojawiają się w biegach na krótszych, maratońskich dystansach. Warto poświęcić czas na interwały, fartleki, trucht i wszelkiego rodzaju treningi szybkości. W swoim treningu do biegów górskich ultra wprowadź również ćwiczenia ogólnorozwojowe. Istotne będzie wypracowanie mięśni stabilizujących, rozciąganie włókien mięśniowych i ścięgien, a także odpowiednie wsparcie stawów. Dobrym pomysłem będzie uprawianie dodatkowo innych sportów niż bieganie – spróbuj na przykład pływania czy jazdy na rowerze.

Poza tymi elementami kluczowe będzie również wypracowanie odpowiedniej siły mięśni i przygotowanie ich do metabolizmu tlenowego, który z kolei wpłynie na wykształcanie się czerwonych włókien mięśniowych. Dzięki temu podczas biegów długodystansowych Twój organizm będzie korzystał ze zmagazynowanego tłuszczu, zamiast z glikogenu. 

Musisz jednak pamiętać, że aby osiągnąć progres, powinieneś trenować kilka razy tygodniowo, nawet 5-6 dni w tygodniu. Jak długo będzie trwał cały okres przygotowawczy? Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, gdyż jest to dla każdego kwestia indywidualna. Dużo będzie zależało od Twojej sprawności i tygodniowego kilometrażu, jaki jesteś w stanie przebiec. Aktywni sportowcy mogą skutecznie przygotować się w 2-3 miesiące, inni w pół roku, a tym, którzy dopiero zaczynają, może to zająć jeszcze dłużej.

W co powinien wyposażyć się biegacz przed startem?

Trudno byłoby wyobrazić sobie kilkunastogodzinny bieg bez odpowiedniego ekwipunku. Trening i przygotowanie fizyczne to jedno, ale sprzęt i wszelkie potrzebne rzeczy, które powinny towarzyszyć Ci podczas przemierzania kolejnych kilometrów, to drugie. Na co warto zwrócić uwagę i co wziąć do plecaka?

– Jedzenie i picie – na trasę zabierz ze sobą wodę i izotoniki, by odpowiednio zadbać o kluczowe w wysiłku fizycznym nawodnienie. Kilkanaście godzin biegu z pewnością zużyje Twoje zasoby energii, więc warto, byś miał przy sobie coś, co pozwoli uzupełnić jej braki. Świetnie sprawdzą się żele energetyczne, suszone owoce lub batony. Warto, byś także w punktach odżywczych na trasie uzupełniał swoje zapasy.

– Sprzęt – tutaj warto, byś zapakował telefon komórkowy i czołówkę, która posłuży w chwilach, gdy zapadnie zmrok. Niezbędne okażą się także kije do biegania – ułatwią Ci poruszanie się w trudniejszym terenie i w momentach, gdy będziesz już bardzo wyczerpany.

– Odpowiednia odzież i obuwiebuty do biegów w terenie powinny być wytrzymałe i wygodne. To od nich w dużej mierze zależy Twój komfort podczas całego biegu. Uzbrój się również w bieliznę termoaktywną, wygodne ubrania do biegania, a w plecaku miej na wszelki wypadek kurtkę przeciwdeszczową.

Sporty wytrzymałościowe, jak bieganie w terenie na długich dystansach, są bardzo wymagające. Swój debiut w ultra poprzedź odpowiednim przygotowaniem, by móc pochwalić się pokonaniem znacznego dystansu, ale także własnych słabości.

Przeczytaj także:

mężczyźni jadący w strojach i kaskach rowerowych na rowerach

Triathlon - co to jest? Zasady, dystanse, zawody

Dowiedz się czym jest triathlon i jakie mu towarzyszą zasady ✓ Sprawdź dystanse oraz zawody ✓ Zobacz, czy triathlon to sport dla każdego.

ludzie jadący na  rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

Triathlon - jak zacząć trenować aby przygotować się do triathlonu?

Jak zacząć trenować triathlon? Jak przygotować się do startu w zawodach triathlonowych? Jak powinny wyglądać treningi i przygotowanie do triathlonu?

Mężczyzna w butach sportowych wykonujący trening siłowy

Triathlon – trening siłowy dla zawodowego sportowca

Triathlon to zręczność i dynamika, aby osiągnąć najlepsze wyniki na zawodach, nie można również zapomnieć o sile. Sprawdź metody treningowe na siłę!

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

kobieta biegnąca w staniku sportowym i butach do biegania

Czy można biegać codziennie? Blog Decathlon

Czy codzienne bieganie jest dla każdego? Jak biegać by trening był bezpieczny? Poznaj korzyści i zagrożenia wynikające z codziennego biegania.