mężczyźni na żaglówce w okularach przeciwsłonecznych  i odzieży żeglarskiej

3 kroki do uzyskania patentu żeglarza jachtowego, czyli jak zostać żeglarzem i zdobyć uprawnienia żeglarskie

I Ty możesz zostać żeglarzem jachtowym! Sprawdź: jak zdobyć patent żeglarski, uzyskać uprawnienia, na czym polega kurs żeglarski, jak wygląda egzamin

Kochasz żagle? Marzy Ci się samodzielne żeglowanie? Chcesz zdobyć uprawnienia żeglarskie? Jeśli Twoje odpowiedzi na zadane przez nas pytania są twierdzące, jesteś w odpowiednim miejscu. W naszym poradniku poruszyliśmy bowiem wszystkie najważniejsze tematy, które opisują tytułowe zagadnienie: jak zostać żeglarzem. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć, się co należy zrobić, żeby zdać egzamin na żeglarskie prawo jazdy, zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Dowiesz się z niego między innymi:

dlaczego rejsy żeglarskie cieszą się takim zainteresowaniem,
dlaczego warto zapisać się na kurs żeglarski,
co trzeba zrobić, by otrzymać patent żeglarza jachtowego,
jakie wyróżniamy stopnie żeglarskie,
na czym polega egzamin na żeglarza jachtowego,
jakie kursy uzupełniające warto zrobić.

Rejs żeglarski - jacht, żagle, wiatr i niezapomniane chwile

Dla jednych rejs żeglarski jest odskocznią od codzienności. Dla innych możliwością doskonalenia swoich umiejętności żeglarskich. Jeszcze innym żeglowanie pozwala poczuć prawdziwą bliskość z naturą. Bez względu na powód pływania, żagle to coś, co generuje nieskończoną wręcz ilość wspaniałych wspomnień. Żeglarstwo jest jednym z ciekawszych sposobów podróżowania. Pozwala poznawać nowe miejsca i odkrywać ich tajemnice. I co ważniejsze, daje nam możliwość zajrzenia w głąb siebie. Warunki, panujące podczas żeglowania po jeziorze lub morzu, skłaniają nas do najbardziej naturalnych zachowań. Pozwalają odkryć swoje wnętrze i poznać ukrywane na co dzień cechy charakteru. Silne emocje, które towarzyszą rejsom, to gwarancja niezapomnianych chwil, które potem latami można wspominać. Bo przecież w żeglowaniu nie chodzi tylko i wyłącznie o samo poruszanie się na wodzie, ale również o tę niepowtarzalną atmosferę, która towarzyszy nam podczas dni spędzonych na jachcie.

Uprawnienia żeglarskie - dlaczego warto zapisać się na szkoleniowy kurs żeglarski

Obecnie zapisanie się na kurs żeglarski jest naprawdę proste. Szkolenia organizowane są bowiem zarówno w Polsce (głównie na Mazurach) jak i za granicą. Szkoły żeglarstwa oferują pełne pakiety zajęć, wraz z wyżywieniem i zakwaterowaniem, ale oczywiście można również pozostać przy samych zajęciach szkoleniowych. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zapisać się na kurs żeglarski, aby uzyskać możliwość samodzielnego żeglowania, spieszymy z odpowiedzią. Jeśli chcesz zdobyć możliwość poruszania się jachtem, zdobycie uprawnień jest koniecznością. Prawo polskie, a dokładnie ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dz. U. z 2013 r. poz. 1458 oraz rozporządzenie Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460, wyraźnie wskazuje, że patent żeglarski jest dokumentem niezbędnym do pływania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 metra oraz jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW (13,60 KM). Wyjątkiem jest tutaj prowadzenie jachtu motorowego z kadłubem o długości do 13 metrów i o mocy silnika do 75 kW z ograniczeniem prędkości maksymalnej do 15 km/h, które jest wynikiem konstrukcji jachtu. Jeżeli marzy Ci się więc pływanie większymi jednostkami samodzielnie, koniecznie zapisz się na kurs i zdobądź niezbędne uprawnienia.

kobieta trzymająca linę na żaglówce

Predyspozycje - jak zostać żeglarzem jachtowym i zdobyć patent żeglarski

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać żeglarzem, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wystarczy zapisać się na szkolenie, przyswoić wiedzę, podawaną przez instruktorów i pozytywnie zdać egzamin końcowy. Brzmi łatwo, prawda? A jak jest naprawdę? Znawcy tematu i doświadczeni instruktorzy żeglarstwa twierdzą, że dokładnie tak samo. Wielu z nich wielokrotnie podkreśla bowiem, że samo zdanie egzaminu nie należy do trudnych. Należy do nich jednak samodzielne prowadzenie jachtów żaglowych po otrzymaniu patentu.

Jakie warunki należy spełniać, by móc zapisać się na kurs żeglarski?

W zasadzie to żadne. Wystarczą dobre chęci. Nieistotny jest ani wiek, ani poziom doświadczenia, ani płeć. Na kurs żeglowania zapisać się może dosłownie każdy. Nie każdy może jednak podejść do egzaminu na żeglarza jachtowego. Aby to zrobić, należy mieć bowiem ukończone 14 lat. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po jego zaliczeniu dostajemy uprawnienia do prowadzenie żaglówki po wodach śródlądowych, a także do pływania jachtami o długości kadłuba do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych oraz po pozostałych wodach morskich z zastrzeżeniem, że zachowuje się odległość do 2 mil od brzegu i pływa się tylko i wyłącznie w porze dziennej.

Stopnie żeglarskie - jakie szkolenia należy skończyć, aby nauczyć się żeglować

Istnieją trzy stopnie żeglarskie, z których każdy wymaga zaliczenia oddzielnego egzaminu:

żeglarz jachtowy - patent ten nie wymaga doświadczenia. Uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych (bez ograniczeń długości kadłuba) po wodach śródlądowych, a także po morskich wodach wewnętrznych i pozostałych wodach morskich w strefie do 2 mil od brzegu. W przypadku wód morskich, długość kadłuba musi jednak mieć maksymalnie 12 metrów, a jacht prowadzić można jedynie w ciągu dnia. Wymagania dopuszczenia do egzaminu: należy mieć ukończone 14 lat życia. Patent otrzymuje się po zdaniu części teoretycznej i praktycznej egzaminu;

jachtowy sternik morski - jest to drugi stopień żeglarski w naszym kraju. Poszerza uprawnienia żeglarza jachtowego o możliwość prowadzenia jachtu żaglowego o kadłubie długości maksymalnie 18 metrów na wodach morskich. Zdobycie tego patentu równa się także zdobyciu patentu na motorowodnego sternika morskiego. Ten patent z kolei umożliwia prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych, a także jachtów motorowych o kadłubie długości do 18 metrów po wodach morskich. Wymagania dopuszczenia do egzaminu: ukończone 18 lat, zaświadczenie o odbyciu minimum dwóch rejsów po wodach morskich, które łącznie pozwoliły uzyskać minimum 200 godzin żeglugi;

kapitan jachtowy - jest to najwyższy stopień żeglarski w naszym kraju. Uzyskanie tego patentu oznacza również automatyczne uzyskanie patentu kapitana motorowodnego. Do czego uprawnia ten stopień? Do pływania bez ograniczeń pod względem długości jednostki pływającej, rodzaju wód i pory pływania. Wymagania dopuszczenia do egzaminu: uzyskanie patentu jachtowego sternika morskiego, ukończenie sześciu rejsów po wodach morskich, minimum 1200 godzin żeglugi.

Jako, że jesteśmy akurat w temacie kursów i patentów, wspomnimy, że jest jeszcze jedna opcja, o której warto pamiętać. Mamy tu na myśli patent na sternika motorowodnego. Kurs na ten stopień trwa zaledwie dwa dni (odbywa się zazwyczaj w weekend). Patent uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych. Zdanie testu jest znacząco prostsze niż uzyskanie każdego z powyższych uprawnień.

Egzamin na patent żeglarza jachtowego - żeglarstwo dla początkujących

Jeśli masz już za sobą dobry kurs żeglarski i chcesz podejść do egzaminu na patent żeglarski pierwszego stopnia, możesz zrobić to w okresie od początku wiosny do końca jesieni. Wybór terminu wpływa na wysokość ceny szkolenia żeglarskiego, dlatego wiele osób decyduje się na zdobywanie żeglarskich umiejętności poza wakacjami. Patent żeglarski można jednak uzyskać bez ukończenia podstawowego kursu żeglarskiego. Szkolenia nie są bowiem wymagane do egzaminu. Jak wielokrotnie wspominaliśmy w poprzedniej części poradnika, aby zdać egzamin, należy pozytywnie zaliczyć część praktyczną oraz teoretyczną.

Rozpoczynając swoją przygodę z żeglarstwem należy pamiętać o właściwym wyposażeniu - odzież żeglarską, buty do żeglowania i akcesoria do łodzi znajdziesz w sklepach Decathlon i na stronie internetowej decathlon.pl.

Przeczytaj także

kobiety i mężczyźni płynący jachtem żaglowym

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Do czego uprawniają stopnie żeglarskie. Kim jest Żeglarz Jachtowy a kim Jachtowy Sternik Morski. Ile lat trzeba ukończyć aby wziąć udział w kursie?

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny