mężczyzna uprawiający kitesurfing w piance kitesurfingowej

Jaki wiatr na kitesurfing jest odpowiedni? 

Jakie są kierunki wiatru? Jaka siła wiatru jest najbezpieczniejsza dla kitesurfera? Jak czytać prognozę pogody? Sprawdź, kiedy uprawiać kitesurfing.

Kitesurfing to niezwykle ekscytujący sport wodny, który polega na ślizganiu się na specjalnej desce (bądź hydroskrzydle) przy użyciu siły wiatru. Pędnikiem w tym przypadku jest latawiec (kite), którym steruje kitesurfer. W Polsce tę dyscyplinę sportową uprawia się głównie na Półwyspie Helskim i w Zatoce Puckiej, gdzie znajduje się najwięcej atrakcyjnych spotów. Najkorzystniejsze warunki do kitesurfingu panują na Helu, w Jastarni, Juracie, Łebie, Rewie, Chałupach, Kuźnicy, Karwii, Gdyni, Gdańsku a także we Władysławowie. Oczywiście stopień atrakcyjności jest tu kwestią indywidualną, ponieważ inny wiatr jest najlepszy dla doświadczonych a inny dla początkujących kitesurferów. Jeśli zastanawia Cię jaki wiatr na kitesurfing jest najbezpieczniejszy a zarazem najbardziej atrakcyjny, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

czym tak naprawdę jest wiatr,
jak ukształtowanie terenu wpływa na prędkość wiatru,
jakie wyróżniamy kierunki wiatru względem lądu,
jak silny powinien być wiatr do pływania na desce kitesurfingowej,
jaki wiatr do uprawiania kitesurfingu jest najlepszy.

Kiedy mamy do czynienia z wiatrem a kiedy ze szkwałem

Wiatr to nic innego jak ruch powietrza, który odbywa się względem powierzchni Ziemi. Powodują go różnice ciśnień a także różnice wynikające z ukształtowania terenu. Szkwałem nazywamy natomiast wzrost prędkości wiatru o charakterze nagłym, któremu towarzyszyć mogą opady atmosferyczne. Należy jednak zaznaczyć, że prędkość początkowa wiatru powinna wynosić minimum 10 m/s, sam wzrost natomiast musi być większy niż 8 m/s. W skali Beauforta szkwał może wynosić nawet do 9 stopni. Na szczęście zjawisko to nie trwa długo, ale mimo wszystko należy oddalić się wtedy od wody.

mężczyzna przypięty do uprzęży kitesurfingowej z deską do kitesurfingu w morzu

Ukształtowanie terenu - jak otoczenie wpływa na prędkość wiatru

W przypadku, gdy wiatr wieje po gładkiej i płaskiej powierzchni przez długi czas, jest on równy i nieporywisty. Liczne nierówności terenu, takie jak na przykład pagórki, strome zbocza gór czy wydmy, powodują zachwianie jego równowagi. Skutkuje to zmianą charakteru na trudny do przewidzenia i porywisty. Nawet po przebyciu dużych odległości od sztucznych bądź naturalnych przeszkód, może on pozostawać niejednostajny. Zjawisko to nazywamy cieniem wiatru bądź turbulencją (pojęcie to na pewno nie jest terminem obcym dla osób, które miały już okazję latać samolotem).

Kierunki wiatru - skąd wieje wiatr względem brzegu i akwenu wodnego

Obserwując kierunek wiatru, można wyróżnić:

Wiatr-off shore, czyli taki, który wieje od strony brzegu i który wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem utraty zdrowia lub życia zwłaszcza dla początkujących windsurferów. Dlaczego? Ponieważ offshore powoduje silne wciąganie znajdującego się na wodzie człowieka w kierunku morza. Wydostanie się z niego i powrót na ląd może być utrudniony a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwiony;

Wiatr on-shore, który wieje w stronę lądu i którego również nie polecamy osobom, które zaczynają przygodę z kitesurfingiem, ponieważ mogą one zostać zepchnięte siłą w kierunku brzegu a przy silnych powiewach nawet na sam brzeg;

Wiatr side-shore, nazywany wiatrem bocznym, który jest najbezpieczniejszym i najlepszym wiatrem zarówno dla osób, będących na początku przygody z kitem jak i dla osób o dużym doświadczeniu w tym sporcie. Wiatr side shore porusza się bowiem wzdłuż linii brzegowej, co pozwala na komfortowe i bezpieczne pływanie na desce.

Jaki wiatr na kitesurfing jest najlepszy do pływania na spocie?

Siłę wiatru określa się na trzy sposoby:

w węzłach,

w kilometrach na godzinę,

w skali Beauforta.

Najbezpieczniejszy, ale nie do końca atrakcyjny, jest wiatr poruszający się z prędkością od 7 do 10 węzłów, czyli od 12 do 19 kilometrów na godzinę, co w skali Beauforta wynosi 3 stopnie. Jest to absolutne minimum, które sprawdzi się tylko w przypadku użycia dużego latawca. Od 11 do 21 węzłów, czyli od 20 do 39 km/h i od 4 do 5 stopni w skali Beauforta, to propozycja najbardziej optymalna. Wiatr wiejący w taki sposób, wzdłuż brzegu, oznacza najlepszy wybór spotu. Silniejszy wiatr, czyli taki który wieje z siłą od 22 do 27 węzłów, od 40 do 50 km/h, czyli oznaczający 6 stopnień skali Beauforta, to opcja tylko dla kitesurferów, którzy podstawy pływania mają w małym palcu. 7 i 8 stopień w skali Beauforta, czyli wiatr wiejący od 51 do 75 km/h, co daje od 28 do 40 węzłów, to propozycja, na którą decydować się powinni jedynie najbardziej doświadczeni kitesurferzy.

mężczyzna uprawiający kitesurfing w piance kitesurfingowej

Wiatr do uprawiania kitesurfingu - jakie warunki pogodowe należy wziąć pod uwagę

Jaki wiatr na kitesurfing jest najkorzystniejszy? Przede wszystkim równy, czyli taki, który wieje z tą samą prędkością i w tym samym kierunku. Porywistość, która zmienia oba wymienione czynniki sprawia, że warunki wiatrowe dla kitesurferów są mniej przewidywalne, a więc wymagają już pewnego doświadczenia w radzeniu sobie z obsługą kite'a. W przypadku wiatru o charakterze szwalistym, radzimy zrezygnować z pływania. Bardzo silny wiatr, który nagle zmienia kierunek jest nie tylko niezwykle nieprzyjemny, ale również realnie niebezpieczny i może skończyć się tragicznie dla osoby przebywającej na wodzie z latawcem. Porywy wiatru są w pewnym stopniu akceptowalne, ale tylko w przypadku doświadczonego miłośnika kiteboardingu. Jaki wiatr na kitesurfing będzie więc najlepszy? Taki, który wieje z znad otwartego morza, na którym nie napotkał on na żadne przeszkody, dzięki czemu jest równy i przewidywalny.

Prognoza wiatrowa dla kitesurfera - przewidywanie pogody a wybór latawca

Rozmiar latawca dobiera się nie tylko do masy ciała i wzrostu użytkownika, ale też do jego stylu pływania i siły wiatru. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie prognozy pogody, z uwzględnieniem charakterystyki wiatru. Sprawdzając prognozowaną prędkość i kierunek wiatru, należy jednak wziąć pod uwagę margines błędu oraz zmienność tego zjawiska. Oczywiście nie na wszystko można się przygotować, jednak warto upewnić się, że pogoda nie będzie dla Ciebie niebezpieczna. Teoria teorią, ale najważniejsze jest tu doświadczenie. Początkowo trudno jest sobie radzić ze zmianami kierunku wiatru. Jak wiadomo, trening czyni mistrza, a więc z czasem będziesz w stanie lepiej dopasować się do panujących warunków.

Przeczytaj także

osoba uprawiająca kitesurfing

Kitesurfing - jak zacząć? Jaki sprzęt potrzebny?

Kitesurfing - zastanawiasz się, jak zacząć? Wybierz odpowiedni sprzęt, a następnie skorzystaj z lekcji instruktora - w końcu to sport ekstremalny

mężczyzna uprawiający windsurfing

Kitesurfing czy windsurfing?

Co wybrać jako sport wodny: windsurfing czy kitesurfing? Dowiedz się, czym różni się surfowanie na desce kite od żeglowania na desce do windsurfingu.

mężczyzna idący z deską kitesurfingową i uprzężą

Kitesurfing dla początkujących - kurs, sprzęt, jak zacząć?

Kitesurfing dla początkujących. Od czego zacząć naukę kitesurfingu? Czy warto robić kurs kitesurfingu? Jaki sprzęt jest niezbędny do kite surfingu?

kobieta w kasku i piance surfingowej przypięta do latawca kitesurfingowego

Kitesurfing – na czym polega ten sport i kto może go uprawiać

Kitesurfing co to? O tej dyscyplinie sportu wodnego przeczytasz w naszym poradniku. Dowiesz się, jak pływa się na desce z latawcem i jak dobrać sprzęt