osoba płynąca na desce windsurfingowej trzymając  żagiel  windsurfingowy

Na czym polega taklowanie i trymowanie żagla – windsurfing

Windsurfing wymaga określonych umiejętności – w tym tych dotyczących taklowania i trymowania żagla. Sprawdź, jak należy to robić.

Taklowanie żagla windsurfingowego oraz jego trymowanie to umiejętności, które pomogą nam wyruszyć na szerokie wody. Jeśli chcemy pływać świadomie i stać się dobrym żeglarzem, powinniśmy dobrze poznać te czynności i nauczyć się właściwie obchodzić ze sprzętem.
Teoria jest ważna w przypadku większości hobby. Szczególnie tam, gdzie w grę wchodzą dwie rzeczy: specjalistyczny sprzęt oraz bezpieczeństwo. Windsurfing to dość ekstremalny sport, dlatego należy włożyć nieco więcej wysiłku w przygotowanie się do pływania. Na początek warto poznać sprzęt windsurfingowy, z którego będziemy korzystać.

Czym jest taklowanie żagla?

Taklowanie to łączenie części składowych kadłuba oraz pędnika. Jeśli żagiel windsurfingowy był używany, zacznijmy od dokładnego czyszczenia. Szczególną uwagę poświęćmy miejscom zgięć – tam, gdzie się składa. Sprawdźmy, czy żagiel rozkłada się bez przeszkód i czy materiał nie ma żadnych uszkodzeń lub przetarć. Na wodzie będzie już za późno na taką inspekcję.

Osoba uprawiająca windsurfing

Na czym polega trymowanie żagla – windsurfing

Trymowaniem z kolei określa się w żeglarstwie ustawienie sprzętu i dopasowanie go do aktualnych warunków – nie tylko atmosferycznych. Pod uwagę należy wziąć oczywiście siłę wiatru czy poziom zafalowania. Ale to nie wszystko. Trymowanie uwzględnia bowiem także inne czynniki. Ważna jest budowa ciała, czyli wzrost surfera i jego waga, a także poziom doświadczenia i technicznych umiejętności.

Trymowanie pozwala na regulację istotnych części pędnika. Celem tego działania jest dążenie do uzyskania optymalnego kształtu. To z kolei ułatwi pływanie i poprawi sterowność. W praktyce trymowanie polega na ustawianiu odpowiedniego napięcia listew i linek regulacyjnych. Ważna jest także wysokość mocowania bomu.

Dlaczego taklowanie i trymowanie żagla jest istotne?

Jeśli zadbamy odpowiednio o sprzęt, odwdzięczy nam się pełną sprawnością podczas pływania. To prosta zależność. Właściwe przygotowanie do windsurfingu zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo na wodzie. Z kolei brak dokładności czy pominięcie jakiegoś ważnego elementu może zakończyć się groźnym wypadkiem i w najlepszym razie – uszkodzeniem sprzętu. Jeśli chcemy, żeby wszystko działało należycie, zadbajmy o to i unikajmy ryzyka.

Sunięcie po wodzie wyłącznie dzięki sile wiatru oraz własnych mięśni potrafi dawać wielką satysfakcję. Kluczem do tego jest właśnie odpowiednie ustawienie sprzętu. Właściwe otaklowanie żagla przekłada się na komfort żeglugi. Z kolei trymowanie pozwoli nam jak najlepiej dostosować się do panujących warunków atmosferycznych.

mężczyzna pływający na desce windsurfingowej  trzymając żagiel windsurfingowy

Pędnik – czym jest i jaką pełni rolę?

Ważnym pojęciem związanym z windsurfingiem jest pędnik. Co to takiego? Nazywamy tak połączenie żagla, masztu i jego stopy oraz bomu. W pewnym sensie jest to część napędowa naszej deski. Od prawidłowego taklowania zależy to, jak sprzęt będzie zachowywał się na wodzie.

Roztaklowanie pędnika

Pamiętajmy, że żagiel jest najdelikatniejszą częścią windsurfingowego wyposażenia. Taklowanie i składanie pędnika warto robić uważnie i bez pośpiechu. Zadbajmy też o odpowiednie podłoże. Najlepiej przeprowadzić te czynności na plandece rozłożonej na równej powierzchni. Wszelkie kamyki czy nawet piasek mogą zabrudzić i uszkodzić sprzęt.

Osoba pływająca na desce windsurfingowej z żaglem windsurfingowym

Przygotowanie kadłuba. Dbałość o sprzęt i wiedza teoretyczna

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z windsurfingiem, nie wahajmy się pytać. Zdobycie pewnej dawki wiedzy teoretycznej jest równie ważne jak późniejsze doświadczenie na wodzie. Jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z pomocy doświadczonego instruktora. Pierwsze taklowanie i trymowanie najlepiej wykonać z osobą, która się na tym zna.

Nie lekceważmy też innych dostępnych materiałów – jak chociażby dołączonej do sprzętu instrukcji obsługi. Znajdziemy tam masę przydatnych informacji. Producenci często udostępniają też filmy instruktażowe w sieci. To nieoceniony materiał, zwłaszcza dla początkujących adeptów windsurfingu.

Konserwacja deski i dbanie o dobry stan swojego ekwipunku

Szybkie wyrobienie dobrych nawyków pomaga nam rozwijać się w przyszłości. Nie będziemy bowiem tracić tyle czasu, pieniędzy i nerwów na naprawę lub wymianę sprzętu. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku sportów wodnych.

Sprzęt windsurfingowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Wystawiamy go przecież stale na naprzemienne działanie wody, słońca i piasku. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z deski windsurfingowej rozsądnie. Gdy skończyliśmy surfować, nie zostawiajmy jej za długo w wodzie. Jeśli pływaliśmy w morzu czy oceanie, koniecznie opłuczmy pędnik i deskę ze słonej wody. Osad po wodzie słodkiej też może wpływać niekorzystnie na sprzęt – postarajmy się go unikać.

Zdobywaj nowe umiejętności i ucz się lepszych rozwiązań

Zdobywanie wiedzy i umiejętności jest gwarancją rozwoju w każdym sporcie. Windsurfing stawia spore wymagania. Żeby cieszyć się z beztroskiego pływania, trzeba cierpliwie opanować podstawy i nauczyć się, jak prawidłowo obchodzić się z deską i żaglem. Ćwiczenie taklowania i trymowania może wydawać się żmudne, ale to ważny krok na ścieżce windsurfingowego rozwoju.

Przeczytaj także

mężczyzna uprawiający windsurfing w kapoku

Jakie buty do windsurfingu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Buty neoprenowe - jak wybrać obuwie dla windsurfera i miłośnika innych sportów wodnych. Na co warto zwrócić uwagę oglądając ofertę butów do wody.

mężczyzna i kobieta stojący w strojach kąpielowych

10 mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej

Poznaj mity dotyczące ochrony przed słońcem. Jakie ubrania chronią najlepiej? Ochrona przeciwsłoneczna a kolor bluzki. Czy cień zapewnia ochronę?

mężczyzna uprawiający windsurfing

Deska windsurfingowa dla początkującego - jaki sprzęt wybrać?

Zakup deski windsurfingowej dla początkującego windsurfera - jak wybrać sprzęt do windsurfingu ze względu na poszczególne czynniki. Poradnik.

osoby trenujące na deskach windsurfingowych

Jaki wiatr na windsurfing jest najlepszy?

Wśród pasjonatów sportów wodnych, windsurfing zyskuje coraz większą popularność. Wejdź i dowiedz się jaki wiatr jest najlepszy na windsurfing!