kobieta relaksująca się i medytująca

Najlepsze sposoby i metody medytacji

Jakie wyróżniamy sposoby medytacji, co nam dają i które z nich cieszą się największą popularnością? Wejdź i sprawdź - znamy odpowiedź!

Istnieje tak wiele metod medytacji, że trudno dziś wymienić je wszystkie. Odpowiadają one na różne potrzeby naszego ciała i umysłu, dlatego wyłonienie tej jednej najlepszej jest praktycznie niemożliwe. Jakie wyróżniamy sposoby medytacji, co nam dają i które z nich cieszą się największą popularnością? Znamy odpowiedź!

kobiety w legginsach i stanikach sportowych medytujące na matach do jogi

Czym jest medytacja i dlaczego warto ją praktykować

Joga i medytacja to praktyki w obecnej rzeczywistości wręcz rozchwytywane. Wszystko to za sprawą tempa naszego życia. Stres, natłok myśli, uczucie bezustannego napięcia sprawiają, że zaczynamy czuć się źle sami ze sobą. Praktyka medytacji przynosi odprężenie, wyciszenie, pomaga opanować myśli i odzyskać wewnętrzną równowagę.

Czym zatem jest medytacja? To przede wszystkim zestaw technik oraz ćwiczeń. Służą one przede wszystkim samodoskonaleniu. Wybrane sposoby medytacji poprawiają koncentrację, relaksują, pomagają odzyskać pogodne nastawienie, a część z nich przekłada się także na poprawę fizycznego zdrowia naszego organizmu.

Medytacja uważności

Któż nie słyszał o Mindfulness? Ta wywodząca się z buddyjskich nauk technika jest dziś jedną z najchętniej stosowanych praktyk medytacyjnych w naszym kręgu kulturowym. Przedmiotem tej medytacji są nasze myśli. W czasie jej trwania śledzimy przebieg myśli przez własny umysł. Dokładamy starań, aby nie angażować się w nie, a jedynie dostrzegać ich obecność. Praktyka odwołuje się do naszej świadomości przy jednoczesnej stymulacji koncentracji. Medytacja uważności to dobra propozycja dla osób początkujących. Nie wymaga przewodnika, można ją zatem stosować samodzielnie.

Medytacja koncentracji

Ta praktyka odwołuje się do ludzkich zmysłów. W trakcie jej trwania skupiamy się na jednym z pięciu zmysłów. Może to być dźwięk, element krajobrazu, jak również własny oddech. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w medytacji, możemy napotkać trudności ze skupieniem się dłużej niż przez kilka minut. Istotą tej techniki jest jednak stałe powracanie do wybranego bodźca. Ta metoda to doskonała propozycja dla tych, którym szczególnie doskwiera rozproszenie umysłu oraz natłok uporczywych myśli.

kobieta medytująca wśród natury

Medytacja ruchowa

Joga i medytacja mają ze sobą wiele wspólnego. Aby zatrzymać gonitwę myśli i zaznać odrobinę odprężenia w ruchu, wcale nie musimy sięgać po ćwiczenia czy wymagające asany. W medytacji ruchowej możemy wybrać spacer lub zająć się ogrodnictwem. A wszystko po to, by dać swobodę własnym myślom oraz pozwolić im nieco pobłądzić.

Medytacja z mantrą

Niektórzy z nas nie chcą medytować w ciszy i preferują medytacje oparte o różnego rodzaju dźwięki. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest medytacja z mantrą. Mantra to powtarzające się słowo, zdanie lub po prostu dźwięk. Powtarzalność dźwięków wprawia w stan wytężonego skupienia. Może okazać się idealną alternatywą dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie lubią bądź nie mogą koncentrować się na własnym oddechu.

Progresywny relaks

Jeśli narzekamy na nadmierne napięcie w swoim ciele, dobrym pomysłem będzie odwołanie się do techniki jego skanowania. W tej medytacji skupiamy się na konkretnej partii mięśni w ciele. Kiedy już skierujemy uwagę na wybrane rejony naszego ciała, staramy się napinać i rozluźniać obecne w danym miejscu mięśnie. Ta technika zyskuje sobie grono zwolenników m.in. z uwagi na to, że pomaga rozluźnić się także przed zapadnięciem w sen.

Inne metody medytacji

Po medytację sięgają zwłaszcza te osoby, którym zależy na wewnętrznym wyciszeniu oraz wyhamowaniu myśli goniącymi za wirem codziennych spraw. I choć u wielu osób cel medytacji może wydawać się zbieżny, to sposób jego osiągnięcia bywa odmienny. Stąd też decydujemy się na różne metody medytacji, których lista jest dosyć długa.

Poza wymienionymi technikami, warto wspomnieć także o istnieniu medytacji duchowej, medytacji transcendentalnej czy medytacji wizualizacyjnej. Istnieją także specjalnie opracowane medytacje dla mieszkańców Europy Zachodniej. A jeśli zależy nam na lepszym przeżywaniu emocji i uczuć, możemy sięgnąć np. po medytację miłującej dobroci.

Zaczynając swoją przygodę z medytacją, dobrze jest znaleźć sobie zaciszne miejsce, wolne od wszelkich rozpraszaczy i wybrać proste ćwiczenia oddechowe. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić medytacji kilkudziesięciu minut dziennie, to warto sięgać po wybrane praktyki nawet w ciągu kilkuminutowych przerw np. od pracy. Do zyskania jest naprawdę sporo – lepszy sen, wyciszenie, lepsza koncentracja, zmniejszenie lęku czy pogoda ducha.

W sklepie Decathlon znajdziesz akcesoria do jogi i medytacji, które zapewnią Ci komfort podczas praktyki. W ofercie znajdują się m.in.: poduszki do medytacji, maty do jogi, ławeczki do medytacji, zestawy medytacyjne.

Przeczytaj także

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi w terenie

Historia jogi - kiedy i jak powstała joga?

Droga do osiągnięcia równowagi duchowej dzięki aktywności fizycznej – historia jogi dla początkujących i chcących wiedzieć więcej o kulturze Indii