Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Zastanawiasz się od czego zacząć naukę jazdy konnej? ???? Sprawdź podstawowe zasady i dowiedz się wszystkiego o jeździectwie ⭐ Zobacz więcej

Jazda konna jeszcze do niedawna wydawała się sportem elitarnym i mało dostępnym. Obecnie jednak stadniny i kluby sportowe oferują lekcje w przystępnych cenach, na które może udać się praktycznie każdy. Często mamy jednak obawy co tego, czy ten sport nie będzie dla nas zbyt trudny. Kontakt z koniem oraz technika jazdy mogą onieśmielać. Warto jednak pamiętać, że instruktorzy zawsze dobierają program lekcji do poziomu osoby początkującej. Dowiedz się, jak zacząć jeździć konno.

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Co to jest jazda konna?

Jazda konna to sport, który wynika bezpośrednio z czynności wykonywanych przez ludzi od wielu tysięcy lat. Konie towarzyszyły ludziom od zarania cywilizacji. Dzisiaj rzadko służą w wojsku czy policji, jeszcze rzadziej są wykorzystywane jako środek transportu.

Obecnie jeździectwo jest szerokim terminem, w którym zawierają się wszystkie sporty konne. Jazda konna może być także wykonywana rekreacyjnie, bez elementów rywalizacji.

Jakie są rodzaje jazdy konnej?

Rekreacyjna jazda konna to jedno. Jeździectwo jest bardzo szerokim terminem, w którym kryje się wiele stylów jazdy i dyscyplin sportowych. Najbardziej popularne jest jeździectwo klasyczne. W jego skład zaliczają się trzy dyscypliny olimpijskie:

ujeżdżanie

skoki przez przeszkody

WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego)

W Stanach Zjednoczonych powstało i rozwinęło się jeździectwo westernowe. W naszym kraju nie jest to sport szczególnie popularny. Za oficjalną dyscyplinę jeździecką w tym stylu uznaje się jedynie reining. Polega on na dokładnym przejechaniu określonej trasy w galopie, prowadząc konia jedną ręką.

kobieta w toczku skacząca przez przeszkodę na koniu

Jakie są korzyści z uprawiania tej dyscypliny?

Jazda konna ma bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia i psychiki. Samo obcowanie z koniem dla wielu osób będzie doświadczeniem przyjemnym, a nawet terapeutycznym. Przy regularnych treningach zyskujemy dużą dozę cierpliwości, kształtujemy poczucie odpowiedzialności i pewność siebie.

Uprawianie jeździectwa nie jest także obojętne dla sylwetki i kondycji organizmu. Treningi jazdy konnej wpływają pozytywnie na rozwój wielu partii mięśni, pozwalają spalić kalorie i wysmuklić naszą sylwetkę. Nie bez znaczenia jest także kwestia przebywania na świeżym powietrzu. Dodatkowo zyskujemy poprawę ogólnej koordynacji i równowagi.

Jeździectwo przynosi także wiele korzyści emocjonalnych i psychicznych. Pozwala nabrać pewności siebie, nawiązać nowe kontakty i nauczyć się współpracy z innymi. Nie bez przyczyny jest to sport polecany osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne i fobie społeczne.

Jak zacząć jeździć konno?

Aby zacząć przygodę z jazdą konno, najlepiej w pierwszej kolejności zapisać się do szkółki jeździeckiej i skorzystać z usług doświadczonego instruktora.

Poprzez stronę internetową albo wyszukiwarkę z łatwością znajdziemy najbliższą stadninę, w której odbywają się lekcje. Kiedy ośrodek zostanie wybrany, warto odwiedzić go jeszcze przed pierwszą lekcją. Przejdź się po budynku i jego okolicach. Sprawdź w jakiej formie są konie i czy pracownicy stadniny są osobami kontaktowymi i chętnymi do pomocy. 

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Pierwsza lekcja na końskim grzbiecie

Warto zaznaczyć, że jeździectwo nie ogranicza się jedynie do przychodzenia na zajęcia i wsiadania na konia. W ośrodku, do którego uczęszczasz zostaniesz zaznajomiony także z czyszczeniem i siodłaniem konia, a także ze sprzątaniem jego boksu i ogólnym oporządzeniem zwierzęcia.

Kontakt z nim nie ogranicza się bowiem jedynie do dosiadania. Konie to płochliwe zwierzęta, które budują relację z człowiekiem stopniowo. Oczywiście dla osób niedoświadczonych wybierane są zwierzęta spokojne i cierpliwe, jednak warto zachować podstawowe środki ostrożności. Nigdy nie podchodź do konia od tyłu. Kiedy pojawisz się w jego boksie po raz pierwszy daj znać o swojej obecności. Szeroki kąt widzenia nie sprawia, że zwierzak ma oczy dookoła głowy. Zaskoczony może zachować się gwałtownie. Zazwyczaj wystarczy się przywitać, wymieniając imię konia.

Wsiadanie na konia, wbrew temu co widać na filmach, zazwyczaj odbywa się po podstawionych schodkach, tak aby nie obciążać grzbietu zwierzęcia. Pierwsze lekcje zawsze odbywają się na lonży, czyli specjalnej lince. W ten sposób uczymy się utrzymywać w siodle. 

Akcesoria potrzebne do treningu

Czy faktycznie jazda konna zarezerwowana jest dla elity? Bynajmniej. Obecnie naukę można rozpocząć w szkółkach i stadninach, które znajdują się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

Na początku nie potrzeba nawet specjalnego sprzętu. Buty do jazdy konnej powinny być płaskie i najlepiej, aby nie posiadały szwów. Do tego warto wybrać wygodną odzież. A co z ochronnym nakryciem głowy? Toczek, czyli kask jeździecki  na początku wypożyczamy w stajni. Naukę rozpoczynamy z instruktorem, który wprowadza nas we wszystkie tajniki sportu.

Jeżeli sport ten pokochamy i zechcemy się w nim rozwijać, konieczne będą zakupy. Do podstawowego wyposażenia można zaliczyć przedmioty, takie jak:

rękawiczki jeździeckie
czapka jeździecka
palcat
odzież jeździecka

Nauka jazdy konnej dla dzieci

Pierwsze lekcje jazdy konnej mogą pobierać już trzyletnie maluchy. Warto wiedzieć, że dzieci do ósmego roku życia (albo do przekroczenia 145 cm wzrostu) nie jeżdżą na koniach, a na kucykach, dodatkowo dopasowanych do ich własnych rozmiarów.

Dla dzieci wybiera się zwierzęta szczególnie bezpieczne, spokojne i cierpliwe. Nie ma praktycznie żadnych przeszkód przed zapisaniem malucha na lekcje jazdy konnej. Warto jednak pamiętać, że dziecko powinno być psychicznie przygotowane nie tylko na kontakt z koniem, ale także na stosowanie się do poleceń instruktora. 

Nauka jazdy konnej dla dorosłych

Naukę jazdy konnej można zacząć w każdym wieku. W większości ośrodków jeździeckich mieszkają różnorodne konie o zróżnicowanym temperamencie i budowie ciała. Można więc z powodzeniem zapisać się na pierwszą jazdę w wieku dorosłym i sprawdzić, czy ten sport jest właśnie dla nas.

Ile trwa nauka jazdy konnej?

Nie da się jednoznacznie określić ile będą trwały lekcje jazdy konnej. Każdy bowiem opanowuje technikę w swoim indywidualnym tempie. Niektóre osoby już po kilku lekcjach są w stanie wyjechać w teren. Zazwyczaj jednak opanowanie podstaw zajmuje kilka tygodni.

Kiedy poczujemy, że łapiemy równowagę w siodle w stępie, kłusie i galopie, jazda na lonży nie będzie nam już niezbędna. Następnym krokiem jest ćwiczenie swoich umiejętności technicznych na placu oraz wyjeżdżanie w teren.

To ostatnie najczęściej ma formę spaceru po lesie, podczas którego spędzamy czas w towarzystwie instruktora. Warto zadbać o to, aby te dwa rodzaje treningu przeplatały się ze sobą. Na placu dopracujemy kwestie techniczne, jednak to w plenerze oswoimy się z różnymi naturalnymi sytuacjami.

Technika jazdy konnej

Technika jazdy konnej jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego warto od samego początku słuchać instruktora i stosować się do jego zaleceń. Już od samego początku wszystkie wady postawy powinny być korygowane.

Istnieją pewne ćwiczenia, które pozwolą nam na poprawę techniki jazdy konnej. Przede wszystkim zaleca się trenowanie jazdy od punktu do punktu. Innym rozwiązaniem jest tak zwana jazda po drążkach. Na czym to polega? Na podłożu rozkłada się specjalne drążki (najczęściej wykonane w bardzo intensywnych kolorach, a dzięki temu dobrze widoczne). Można wykonywać ćwiczenia, które polegają na przechodzeniu między drążkami lub najeżdżania na ich środek. To pozwoli zdecydowanie poprawić precyzję jazdy. 

Jazda konna to wprost idealne połączenie sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Co istotne, z jej dobrodziejstw mogą korzystać osoby w każdym wieku – nawet kilkuletnie dzieci oraz osoby starsze. Jeżeli zastanawiasz się, czy jeździectwo jest sportem dla ciebie, poszukaj najbliższego ośrodka jeździeckiego i udaj się na lekcję próbną. Być może odnajdziesz swoją nową, prawdziwą pasję.

Lekcje zazwyczaj nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt złotych za godzinę, a sprzęt na początku można wypożyczyć. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować i sprawdzić się w jeździectwie. Zachęcamy również do sprawdzenia naszego sprzętu do jazdy konnej, w sklepie internetowym Decathlon.

Zobacz także

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k

kobieta prowadząca konia zimą

Jazda konna zimą - jak się ubrać aby zimowy trening był bezpieczny

Jak przygotować swojego konia do zimowego treningu? Jak dobrać odpowiedni strój jeździecki? Przeczytaj nasz poradnik dotyczący jazdy konnej zimą.