mężczyźni w skafandrach nurkowych z butlami do nurkowania stojący na brzegu

Nurkowanie techniczne - czym jest tec diving? Czym różni się od nurkowania rekreacyjnego?

Czym jest nurkowanie techniczne? Co zrobić by z nurka rekreacyjnego zostać nurkiem technicznym? Czy warto iść na kurs tec divingu? Sprawdź sam/a!

Zdecydowana większość miłośników nurkowania to nurkowie rekreacyjni. Ich celem jest poznawanie podwodnego świata - obcowanie z fauną i florą oraz poruszanie się pod powierzchnią wody. Części nurków z czasem przestają wystarczać atrakcje, które dostępne są dla wszystkich entuzjastów tego sportu. Pragną zejść niżej i zobaczyć co skrywa świat na większych głębokościach. Aby móc zrobić to bezpiecznie (oraz zgodnie z prawem), należy ukończyć kurs nurkowania technicznego. Organizuje go kilka organizacji nurkowych, jednak my postanowiliśmy skupić się na najbardziej popularnej z nich, czyli PADI (Professional Association of Diving Instructors). Kurs techniczny pozwala przeistoczyć się ze scuba divera w prawdziwego tec divera. O tym, na czym polega takie szkolenie i dlaczego jest ono konieczne, przeczytasz w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Nurkowanie techniczne - co to jest tec diving i czym różni się od nurkowania rekreacyjnego?

Nurkowanie techniczne to aktywność, która pod wieloma względami różni się od nurkowania rekreacyjnego. Przede wszystkim przekracza maksymalną dopuszczalną głębokość, na którą mogą zejść scuba diverzy. Limitem nurkowania rekreacyjnego jest bowiem głębokość 40 metrów. Zejście poniżej tej głębokości (na zasadach rekreacyjnych) wiąże się z większym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, dlatego wymagane jest ukończenie stosownego kursu nurkowego. Nurek techniczny oddycha bowiem inną mieszanką powietrza. Musi wykonywać tak zwane przystanki dekompresyjne, które zapobiegają utrzymywaniu się zbyt wysokiego stężenia gazów obojętnych we krwi. Korzysta także ze specjalistycznego sprzętu nurkowego, który różni się od tego dla nurków rekreacyjnych. Można więc powiedzieć, że nurkowanie techniczne jest dedykowane osobom, którym zależy na przekraczaniu limitów, które nakłada na nie rekreacyjny charakter tej aktywności. Od tego by z rekreacji przerzucić się na wyższy poziom nurkowania, jakim jest tec diving, jest jednak długa droga.

mężczyzna nurkujący w masce i skafandrze nurkowym z włączoną latarką do nurkowania

Wymagania dla tec divera - kto może zostać nurkiem technicznym

O ile nurkiem rekreacyjnym zostać może każdy, kto nie ma ku temu przeciwskazań natury medycznej, o tyle nurkiem technicznym decydują się zostać jedynie nieliczni. To tak jak z chodzeniem po górach. Na kilkugodzinny trekking po Bieszczadach zdecydować się może każdy, kto posiada dość dobrą kondycję fizyczną. Nie każdy miłośnik gór może jednak wyruszyć na podbój Mount Everestu. Podobnie jest z nurkowaniem. Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana eksplorowaniem podwodnego świata i cechujesz się dobrym stanem zdrowia, możesz zostać nurkiem rekreacyjnym. Aby zostać nurkiem technicznym musisz ukończyć specjalistyczne szkolenie, na przykład PADI TEC 40. Aby jednak móc do niego przystąpić należy:

ukończyć kurs PADI Advanced Open Water Diver, bądź jego odpowiednik zrobiony w innej organizacji,

ukończyć kurs PADI Enriched Air Diver, bądź jego odpowiednik zrobiony w innej organizacji,

ukończyć kurs PADI Deep Diver, bądź przedstawić dowód na odbycie minimum 10 nurkowań na głębokości minimum 30 metrów,

mieć minimum 30 udokumentowanych nurkowań,

mieć ukończony 18 rok życia,

posiadać aktualne pozwolenie od lekarza na uczestnictwo w kursie.

Szkolenie PADI - czego nauczyć się muszą uczestnicy kursu tec divingu

Zapoznawczym szkoleniem nurkowania technicznego w PADI jest kurs PADI TEC 40. Jest to pierwszy krok do zostania dobrym nurkiem technicznym. Na zajęciach będziesz mógł / mogła zapoznać się z podstawowymi zasadami zachowania pod wodą na dużej głębokości. Poznasz zagadnienia związane z: organizacją nurkowania technicznego, obsługą komputera nurkowego w celu wyznaczenia dekompresji, używaniem butli w celu dekompresji a także z procedurami awaryjnymi. Jak wspomnieliśmy wyżej, nurkowanie techniczne wymaga zdecydowanie wyższego poziomu zaawansowania niż rekreacyjne, dlatego tak ważny jest konkretny plan szkoleniowy.

Czym charakteryzuje się sprzęt do nurkowania technicznego?

Bezpieczeństwo pod wodą jest kwestią najważniejszą. Z tego powodu nurkowanie techniczne wymaga nieco innego sprzętu niż rekreacyjne zwiedzanie świata podwodnego. Na pierwszy rzut oka widać różnice w ubiorze nurka rekreacyjnego i technicznego. Ten pierwszy nosi zwykłą piankę neoprenową. Ten drugi ma na sobie zazwyczaj suchy skafander. W przeciwieństwie do scuba divera, tec diver musi też posiadać dwie butle z mieszanką oddechową oraz dodatkową butlę dekompresyjną. Nurkując technicznie należy też posiadać komputer nurkowy, który pomoże dowiedzieć się nam, kiedy i jak długo robić przystanki dekompresyjne.

Trimix - dlaczego nurkowanie techniczne wymaga użycia specjalnej mieszanki powietrza?

Mieszanki gazowe stosowane na różnych głębokościach znacząco się od siebie różnią. Maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu, które dopuszczalne jest u nurka wynosi niecałe półtora bara. Oznacza to, że stosując zwykłą mieszankę powietrza, można zejść bezpiecznie na mniej więcej 55 metrów. Ciśnienie pod wodą rośnie wraz z głębokością. Dotyczy to także gazu, który znajduje się w butli nurkowej. Chcąc zejść niżej należy więc stosować odpowiednie mieszanki, które umożliwią nam oddychanie pod wodą przy wyższym ciśnieniu. Duże głębokości wymagają mniejszej ilości tlenu w powietrzu wdychanym przez nurka. Z tego powodu nurek techniczny musi mieć przy sobie kilka butli z różnymi mieszankami gazowymi. Minimum jedną z mieszanką, która pozwoli mu oddychać przy dnie i minimum jedną, która pozwoli na oddychanie podczas przystanku dekompresyjnego. Duże głębokości wymagają zazwyczaj mieszanin takich jak Trimix. Zawierają one hel, który minimalizuje negatywny wpływ tlenu i azotu na organizm człowieka.

Przeczytaj także

mężczyzna w masce do nurkowania

Ile kosztuje sprzęt do nurkowania? Co jest potrzebne?

Jaki jest podstawowy sprzęt nurkowy? Ile kosztuje sprzęt do nurkowania? Ile kosztuje kurs nurkowania? Sprawdź w naszym poradniku nurka.

mężczyzna uprawiający freediving w płetwach i kombinezonie do freedivingu

Nurkowanie ekstremalne - czym jest freediving?

Czym jest nurkowanie ekstremalne? jak bezpiecznie uprawiać ten sport? Czym jest freediving? Jak zdrowo eksplorować duże głębokości? Poradnik nurka

mężczyźni w strojach i maskach do nurkowania

Technika nurkowania - podstawowe umiejętności nurka

Robisz kurs nurkowania? Chcesz zacząć nurkować? Sprawdź, jaka powinna być technika nurkowania, aby bezpiecznie podziwiać podwodny świat.

kobieta w piance do nurkowania z płetwami

Jak zacząć nurkować? Jak zostać nurkiem? Kurs nurkowania?

Interesuje Cię nurkowanie? Jaki sprzęt nurkowy i akcesoria są potrzebne? Sprawdź, jak zacząć nurkować oraz jakie są pierwsze kroki aby rozpocząć kurs