kobieta w czepku i zaciskiem na nos do pływania synchronicznego

Pływanie synchroniczne - co to jest, jakie są zasady?

Dowiedz się więcej na temat pływania synchronicznego ⭐ Co to jest i jakie są zasady tego sportu? Zobacz na czym polega taniec synchroniczny

Pływanie synchroniczne często nazywane jest baletem wodnym. W istocie jest to doskonałe połączenie aktywności wodnej z tańcem i gimnastyką. Chociaż może wydawać się mało angażujące i lekkie, w istocie wymaga od zawodników i zawodniczek połączenia umiejętności z dużą siłą fizyczną.

Co to jest pływanie synchroniczne?

Pływanie synchroniczne polega na wykonywaniu wodnych układów tanecznych, które są dobrze zsynchronizowane z muzyką. Zazwyczaj zawodniczkami, które trenują ten sport są kobiety, jednak nierzadko staje się on udziałem także mężczyzn. Co ciekawe, jeszcze do niedawna pływanie synchroniczne nie było uznawane za dziedzinę sportu. Dopiero od 2017 roku znalazło się w ich oficjalnym spisie. Wówczas też zmieniono jego nazwę na pływanie artystyczne.

Jakie są zasady pływania synchronicznego?

Balet wodny może być wykonywany w następujących układach:

- solowym
- duecie
- duecie mieszanym (kobieta i mężczyzna)
- drużynowym (w drużynie występuje ośmiu zawodników)
- kombinacie dziesięciorga zawodników

Wszystkie układy ćwiczeń, które prezentowane są przez uczestników muszą odbywać się w wodzie oraz przy akompaniamencie muzyki. Zawody oceniane są przez szóstkę sędziów i składają się z dwóch etapów:

- układów technicznych,
- układów dowolnych

Punktowanie odbywa się według skali od 1 do 10. Pod koniec zawodów punktacja jest sumowana a wynik końcowy decyduje o tym, kto wygrywa.

kobieta w czepku i stroju kąpielowym na basenie

Jakie są konkurencje w pływaniu synchronicznym?

Wszystkie zawody pływania artystycznego dzieli się na dwa etapy: układu technicznego i dowolnego.

W układzie technicznym wykonuje się cztery figury – dwie obowiązkowe i dwie wylosowane. Na tym etapie wszystkie zawodniczki (lub zawodnicy) ubrani są w stroje do pływania, mają na sobie także okularki pływackie oraz czepek pływacki.

Podczas etapu dowolnego, uczestnicy zawodów wykonują przygotowane wcześniej przez siebie układy. Na tym etapie zawodniczki występują już bez typowych strojów, które znamy z konkurencji, takich jak pływanie sportowe. Liczą się wówczas efektowne fryzury i znakomicie dobrane stroje. Dopełnia to całości artystycznego show. Warto zaznaczyć, że zarówno stroje, jak i fryzury muszą dobrze pasować do choreografii utworu.

Taniec synchroniczny w wodzie

Mało kto wie, że początki tańca synchronicznego w wodzie wcale nie wiążą się z zawodami kobiecymi. Pierwsze turnieje, które odbywały się w Niemczech pod koniec XIX wieku były turniejami wyłącznie męskimi. Z czasem ten trend się zmieniał i już w początkach XX stulecia trenowaniem tego sportu zajmowały się niemal wyłącznie panie.

Pływanie synchroniczne uznawane jest za o wiele bardziej wymagające niż inne style pływackie. Wynika to z faktu, że dziedzina łączy w sobie umiejętności sportowe z artystycznymi, gimnastyczne z siłowymi. Niezbędne jest także poczucie rytmu, umiejętność pracy w grupie oraz bardzo dobrze rozciągnięte ciało.

Aby osiągnąć sukces w tańcu synchronicznym w wodzie, najlepiej rozpocząć naukę już w młodym wieku. Niezbędna jest oczywiście umiejętność pływania. W tej dziedzinie sprawdzą się także młodzi ludzie już zaznajomieni z gimnastyką – także artystyczną. Nie bez znaczenia jest również miłość do tańca i występów artystycznych.

Pływanie synchroniczne na olimpiadzie

Po raz pierwszy pływanie synchroniczne pojawiło się na olimpiadzie już 1948 roku w Londynie, jednak wówczas była to jedynie dyscyplina pokazowa. Na debiut w igrzyskach i na pierwsze medale trzeba było trochę poczekać. Balet wodny po raz pierwszy pojawił się w tej roli na olimpiadzie w Los Angeles w 1984 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie pozostaje dziedziną olimpijską.

Pływanie synchroniczne, a raczej pływanie artystyczne – bo tak brzmi oficjalna nazwa tej dziedziny sportowej – to połączenie zawodów sportowych z niesamowitym artystycznym show. Jest to sport wymagający i bardzo złożony. Zawiera w sobie nie tylko pływanie, ale także gimnastykę i taniec. Chociaż nie jest łatwo zacząć, regularne ćwiczenia wpływają bardzo pozytywnie na prezentowane umiejętności, a także  kondycję organizmu i jego wygląd.

Przeczytaj także

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

mężczyzna w czepku i kąpielówkach wychodzący z basenu

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.

mężczyzna w czepku i okularach pływackich opierający się o brzeg basenu

Jak wybrać najlepszy czepek na basen? Kupujemy czepek pływacki.

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów. Wiele basenów wymaga zakładania czepka pływackiego. Jaki czepek na basen wybrać? Podpowiadamy!

kobieta w stroju kąpielowym trzymająca wiejący na wietrze ręcznik z mikrofibry

Jak prać ręcznik szybkoschnący? Praktyczne informacje o ręcznikach.

W sklepach możemy znaleźć różne ręczniki, w tym szybkoschnące. Jakie właściwości ma ręcznik z mikrofibry? Jak prać ręcznik szybkoschnący? Odpowiadamy!