mężczyźni trenujący sztuki walki z kijami do aikido

Rodzaje sztuk walki – jakie są i które warto trenować? 

Sztuki walki to dyscyplina, która wymaga dobrej aktywności fizycznej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sporty walki? Które warto trenować?

Sztuki walki to walka wręcz lub przy użyciu broni białej. Dyscyplina ta kładzie nacisk na siłę fizyczną i technikę, dlatego adepci dużą uwagę skupiają na treningach. Wiele osób chciałoby rozpocząć przygodę ze sportami walki, lecz nie wiedzą, na co się zdecydować. Wyróżniamy kilka rodzajów stylów, które warto trenować, ponieważ są świetnym sposobem na rozwój fizyczny, ćwiczą samokontrolę i poprawiają koordynację ruchową. 

Sztuki walki a sporty walki — różnice? 

Niektórzy nie odróżniają sztuk walki od sportów walki, dlatego na sam początek warto wyjaśnić te różnice. Te pierwsze kładą nacisk na samodoskonalenie i budowanie wewnętrznej energii, a medale i tytułu to tylko dodatek. Z kolei sporty walki polegają przede wszystkim na rywalizacji z przeciwnikiem — zawodnik trenuje dla coraz większych nagród i tytułów. 

Zalety trenowania sztuk walki

Trening poszczególnych dyscyplin mocno wpływa na naszą kondycję fizyczną, o której często zapominamy. Podczas ćwiczeń trenowana jest zwinność i szybkość, reagowanie w sytuacji zagrożenia oraz oczywiście umiejętność wyprowadzania ciosów. Różne rodzaje ćwiczeń, wpływają pozytywnie na nasze ciało — budują mięśnie i pozwalają spalić tkankę tłuszczową. 

Lepsze samopoczucie. Podczas wysiłku fizycznego wyzwalamy endorfiny (hormony szczęścia), dlatego trening to świetny sposób na rozładowanie stresu.

Utrzymanie ciała w dobrej kondycji — taki rodzaj aktywności wymaga szybkości. Podczas treningu odczuwamy przyspieszone tętno, a to z kolei poprawia pracę serca i powoduje, że będziemy mogli coraz dłużej wytrzymywać podczas intensywnych ćwiczeń.

Praca nad charakterem, która buduje siłę fizyczną, ale i psychiczną. Zawodnik uczy się odwagi i wytrwałości, które są niezbędne w trakcie walki. Sporty walki bez wątpienia uczą samodyscypliny i skromności. 

Nauka samoobrony. Trening z większym i silniejszym przeciwnikiem uczy czuć się pewniej w sytuacji zagrożenia. Wydobywa z zawodnika spokój i umiejętność zapanowania nad niepotrzebną agresją. 

Lepsza sprawność fizyczna, poprawa wyglądu. Sztuki walki przez to, że wymagają intensywnych treningów — są świetnym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Jeśli nie lubicie żmudnych ćwiczeń na siłowni, ale kochacie adrenalinę — ta dyscyplina to strzał w dziesiątkę. 

dziewczynka w rękawicach bokserskich trenująca kopnięcia sztuki walki

Boks, tajski boks (muay-thai)

Boks uważany jest za najstarszą dyscyplinę sportową, która polega na walce na pięści (osłoniętych rękawicami) dwóch zawodników na ringu, według określonych zasad. Uczestnicy wyprowadzą ciosy w celu pokonania przeciwnika. Sport ten znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie, a potem został włączony do igrzysk olimpijskich. Bokser nie może używać wobec przeciwnika twardej siły, czyli zabronione są ciosy poniżej pasa, kopnięcia oraz:

- popychanie i szarpanie,

- uderzanie otwartą rękawicą,

- uderzanie w tył głowy, plecy i nerki,

- uderzanie głową, łokciem i ramieniem,

- zadawanie ciosów przy jednoczesnym przetrzymywaniu przeciwnika.

Zawodnicy podczas walki muszą mięć założone ochraniacze na zęby i kask bokserski. Przebieg wali nadzorują sędziowie punktowi i arbiter ringowy. Profesjonalna walka bokserska ma przeważnie 10 rund, z czego każda z nich trwa 3 minuty.

Boks tajski (muay thai)

Boks tajski nazywany inaczej muay thai to brutalny sport walki, w którym w przeciwieństwie do standardowego boksu — dopuszczalne są ciosy łokciami i kolanami. Muay-thai jest brutalnym sportem, którego celem jest powalenie przeciwnika na ziemię za pomocą nóg i rąk. Ból, który towarzyszy przeciwnikowi to nieodłączny element tej sztuki walki. Chociaż pozwala się na wiele — istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Nie wolno na przykład uderzać rywala głową oraz między nogi. Zabronione jest również duszenie i atakowanie w parterze. Tajski boks trenują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Zawodnicy używają zwykłych rękawic bokserskich i podzieleni są według kategorii wagowych. Podczas starcia z przeciwnikiem, muszą mieć założone ochraniacze na głowę, kolana oraz korpus. Zawodnicy muszą być bardzo czujni, ponieważ pojedynek opiera się na nieprzewidywalności ruchów. 

osoby ubrane w stroje do trenowania sztuk walki

Inne rodzaje sztuk walki: aikido, taekwondo

Aikido to japońska dyscyplina, w której nacisk kładzie się na naukę samorozwoju. Sport ten uważany jest za sztukę samoobrony bez przemocy. Aikido traktowane jest wręcz jako filozofia życia. Zawodnicy mają w grzeczny sposób powstrzymać atak przeciwnika i w sposób dokładny stosować rzuty i dźwignie oraz poprawnie władać mieczem i kijem.

Z kolei taekwondo to koreańska sztuka walki, która zachowuje ciało w dobrej kondycji fizycznej, ale oczyszcza także umysł i ciało z negatywnych emocji (ważny jest rozwój fizyczny i osobowościowy). Techniki, którą stosują zawodnicy, można z powodzeniem wykorzystać do samoobrony. Trening ma charakter wysiłkowy i siłowy, wpływa na wszystkie partie mięśni, dlatego świetnie rzeźbi sylwetkę. Formalnie taekwondo powstało dopiero w XX wieku, a jego twórcą był południowokoreański generał — mistrz Choi Hong Hi.

Judo, krav maga

Judo należy do najpopularniejszych rodzajów sztuk walki i pochodzi z Japonii. Treningi polegają na ćwiczeniach ogólnorozwojowych z elementami gimnastycznymi, akrobatycznymi oraz siłowymi. Pojedynek przebiega w ścisłym zwarciu obu zawodników, którzy wykorzystują rzuty i chwyty mające doprowadzić do upadku przeciwnika na plecy, albo obezwładnienia go w parterze. 

Z kolei krav maga to tzw. system walki, który stosowany jest w celu samoobrony. Pochodzi z innych stylów: judo i zapasów, muay thai, boksu, jiu-jitsu. Został stworzony przez izraelską szkołę walki IKMA i opracowany dla Sił Obrony Izraela. Nie jest to typowa dyscyplina sportowa, ponieważ nie zawiera współzawodnictwa, a uczy jedynie przygotowania do samoobrony. W tym systemie stosuje się między innymi uderzenia: rękami, łokciami, kolanami oraz niskie kopnięcia i chwyty (zawodnicy wykorzystują również walki pałką lub nożem).

Sporty walki — karate, tai-chi

Karate to styl walki stosowany w celach obezwładnienia przeciwnika bez użycia broni, a jedynie za pomocą części ciała. W tej dyscyplinie nacisk kładzie się na naukę wyprowadzania takich ciosów, żeby można było udaremnić lub zablokować atak przeciwnika (istotną rolę odgrywa refleks oraz precyzja ruchów zawodnika). Ciosy można wyprowadzać stopami, rękami, kolanem, a nawet głową. Sport ten uczy nie tylko samoobrony, ale również hartu ducha i samodyscypliny. Poza tym trenując karate, wzmacniamy swoją wytrzymałość i szybkość, a układ krążenia ulega znacznej poprawie. 

Tai-chi wymaga od adeptów doskonalenia duchowego. Filozofia tai-chi ma na celu wydobycie wewnętrznej energii, a na trening składa się kilka elementów: techniki samoobrony, ćwiczenia oddechowe, medytacja, układy związane z użyciem broni i pięści oraz ćwiczenia w parach (tzw. pchające dłonie). Ten system ćwiczeń wzmacnia ciało i umysł, a regularne treningi pozwalają złagodzić m.in. bóle kręgosłupa. 

A Wy? Jakie macie doświadczenia ze sztukami walki? Jeśli planujecie rozpocząć naukę wyprowadzania ciosów w celu samoobrony i nie tylko — zaopatrzcie się w najpotrzebniejsze akcesoria. W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie między innymi rękawice bokserskie i ochraniacze na zęby.

Przeczytaj także

mężczyzna w rękawicach bokserskich

Rękawice bokserskie dla początkujących - jakie wybrać?

Jak dopasować rękawice bokserskie dla początkujących? Jaki powinien być ich rozmiar? Przydatne wskazówki dla osób rozpoczynających przygodę z boksem.

kobieta wyciągająca z ust ochraniacz bokserski na zęby

Jak dopasować ochraniacz na zęby? Dlaczego to takie ważne? Poradnik

Ochraniacz na zęby przeznaczony jest dla osób trenujących sporty walki. Jak wybrać odpowiedni model i jak go formować?

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki. Blog Decathlon

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

mężczyzna trenujący z workiem bokserskim

Boks - co daje? Dlaczego warto go trenować?

Boks to dyscyplina sportu, która daje wiele korzyści. Jakie to korzyści? Dlaczego warto trenować? Czytaj poradnik i przekonaj się sam!