kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Tenis a Squash – podobieństwa i różnice tych sportów rakietowych

 Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?

Sporty rakietowe pod wieloma względami są do siebie podobne. Tak jest, chociażby ze squashem i tenisem. Obie dyscypliny mają wiele cech wspólnych, ale ci, którzy mieli okazję spróbować swoich sił w jednej i drugiej, doskonale wiedzą, jak dużo jest też różnic. 

Squash a tenis – kilka słów o zasadach gry

Jedną z głównych różnic pomiędzy squashem a tenisem ziemnymkwestie związane z zasadami rozgrywek. Zaskoczeniem może być na przykład ustawienie zawodników. W przypadku tenisa przeciwnicy stoją naprzeciwko siebie, a dzieli ich siatka, ponad którą muszą przebijać piłkę.

Gracze squasha z kolei ustawiają się obok siebie, przodem do ściany, od której odbijana jest piłka. To znacząca różnica, która wyraźnie dzieli te dwa sporty. Istotny w obu przypadkach jest także serwis – podczas gdy w tenisie często próbuje się zdobyć za jego pomocą punkty, w squashu jest to znacznie rzadsza praktyka, gdyż jest o wiele trudniejsza do wykonania z uwagi na odbijanie się piłki od tylnej ściany.

Różnicę można zaobserwować również w punktacji meczów. W przypadku tenisa rozgrywka może toczyć się do dwóch lub trzech wygranych setów. By wspomnianego seta wygrać, należy uzyskać przewagę dwóch gemów, gema zaś wygrywa się przy zwycięskim przeprowadzeniu czterech akcji i minimum dwu piłek przewagi. W squashu mecz również rozgrywa się w 2-3 setach, jednak do wygrania jednego z nich potrzeba jedenastu punktów z dwupunktową przewagą.

kobieta i mężczyzna w strojach do squasha trzymający rakiety do squasha w rękach

Tenis a squash – porównanie kortów, specyfiki i intensywności gry

Boiska do gry w squasha są znacznie mniejsze od kortów tenisowych. W przypadku kortu tenisowego wymiary wynoszą 23,77 m długości i 8,23 m szerokości, a w przypadku kortu do squasha jest to 9,75 m długości, 6,40 m szerokości i 5,64 m wysokości. Boisko do squasha jest zamkniętą przestrzenią z czterema ścianami, które są niezbędne do gry. Nie ma tam siatki (jest jedynie linia serwisowa namalowana na ścianie), która w tenisie dzieli kort na dwie równe połowy.

Zawodnicy grający w tenisa mają dużo większe pole do pokrycia, ale to squash jest bardziej intensywną i dynamiczną grą. Wynika to głównie z faktu, że w squashu gracze muszą być cały czas w ruchu, jest niewiele momentów na odpoczynek. W tenisie wymiany mogą być bardzo długie, ale nie jest to regułą. Poza tym w tej dyscyplinie jest sporo przerw – między innymi po rozegranych punktach, zmianach stron po gemach czy zakończonych setach. To oczywiście przekłada się na różnice w spalaniu kalorii. Podczas godzinnego treningu squasha można spalić nawet 900 kalorii. Dla porównania, podczas tego samego czasu gry w tenisa spala się około 400-600 kalorii.

mężczyzna w spodenkach tenisowych trzymający rakietę do tenisa ziemnego

Czym się różnią rakiety do squasha od rakiet do tenisa?

Choć mogłoby się wydawać, że rakieta w każdym z tych sportów jest taka sama, rakieta do squasha a do tenisa to dwa zupełnie inne narzędzia. Choć mają kilka cech wspólnych, wieloma aspektami różnią się od siebie.

 Waga – rakiety do obu dyscyplin mają podobną długość (ok. 69 cm), ale różnica w wadze jest znacząca. Podczas gdy rakiety do squasha potrafią ważyć nawet 400 gramów, waga ram do tenisa nie przekracza 330 gramów.

 Kształt główki – w przypadku rakiet do tenisa większość główek ma kształt klasycznego „jaja”, natomiast rakiety do squasha występują z główkami w kształcie łezki. Mogą one być bardziej lub mniej owalne, ale i tak wyglądem znacząco różnią się od rakiet tenisowych. 

 Siła naciągu – rakiety do squasha naciąga się z mniejszą siłą niż rakiety tenisowe. W pierwszym przypadku siła wynosi około 8-14 kilogramów, z kolei rakiety do tenisa naciąga się zazwyczaj w przedziale 18–27 kilogramów.

Piłeczki tenisowe a piłki do gry w squasha

Piłkę tenisową każdy z nas zapewne kojarzy – dosyć ciężka, w rażącym żółtym kolorze i specyficznymi żłobieniami. Jest ona uważana za najcięższą piłkę we wszystkich sportach rakietowych – waży niemal 60 gramów! W związku z tym wprawienie jej w ruch wiąże się z włożeniem odpowiedniej siły w zagranie, stąd tenis jest wymagającym sportem nie tylko pod względem techniki.

Wiedziałeś jednak, że w squasha gra się zupełnie inną piłeczką? Jest ona przede wszystkim mniejsza i lżejsza od tej tenisowej – jej waga wynosi około 30 gramów. Piłeczki do squasha posiadają też specjalne oznaczenia, które odzwierciedlają takie parametry jak szybkość czy stopień odbicia. Ciekawostką może być fakt, że zanim piłki do squasha nie zostaną rozgrzane przed grą, poprzez powtarzające uderzenia w ścianę, prawie w ogóle się nie odbijają!

rakieta i piłki do tenisa ziemnego leżące na podłodze

Squash czy tenis – jaki sport rakietowy będzie lepszy?

Dla wielu osób chcących rozpocząć przygodę ze sportem rakietowym wybór może być trudny – tym bardziej że w ciągu ostatnich kilku lat zarówno squash, jak i tenis stały się szerzej dostępne i zyskały na popularności. Tenis nadal uchodzi za sport elitarny i nie jest to przypadkowa opinia. 

Uprawianie „białego sportu” jest bowiem kosztowne, zwłaszcza w sezonie zimowym. Wówczas ceny najmu kortów – w zależności od miasta – wahają się zazwyczaj od 70 do 120 złotych za godzinę. Jeżeli ktoś planuje naukę z trenerem, to do tego musi doliczyć kolejne kilkadziesiąt złotych. Stawki za pracę trenerów w tenisie i squashu są podobne, ale cena najmu kortu do tej drugiej dyscypliny jest znacznie niższa, bo wynosi od ok. 30 do 60 złotych.

Finanse to niejedyna kwestia, jaką warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zarówno tenis, jak i squash wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego, balansu ciała i refleksu. Squash wymaga nieco więcej poruszania się, jest odrobinę intensywniejszy, z kolei tenis wymaga włożenia większej siły mięśni w grę. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że obie te dyscypliny są doskonałym sposobem na wprowadzenie aktywności fizycznej u osób w każdym wieku. Nie tylko dostarczają energii, angażują cały organizm poprzez pozostawanie w ciągłym ruchu, ale także zwiększają wydolność i mogą przyczynić się do redukcji masy ciała.

Przeczytaj także

mężczyźni w sportowych strojach z rakietkami do squasha w rękach

Jak wybrać rakietę do squasha? [PORADNIK[

Rakietka squash to najważniejszy element wyposażenia gracza. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model dla siebie!

Mężczyzna w stroju do squasha grający na korcie według zasad gry w squasha

Zasady gry w squasha – porady dla początkujących

Podstawowe zasady gry w squasha. Poznaj wymiary i wygląd kortu, cechy piłki i rakiety do squasha. Czym jest Let, no let, stroke?

mężczyzna trzymający rakietę tenisową nad piłeczką do gry w tenisa

Sprzęt do tenisa – kilka wskazówek - Blog Decathlon

Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do gry w tenisa. Dowiedz się co musisz wiedzieć o owijkach i naciągu rakiety tenisowej. Zapraszamy!

mężczyzna otwierający torbę do sportów rakietowych

Torba squash – jak wybrać torbę do squasha? | Blog Decathlon

Torba na rakiety do squasha to niezbędne wyposażenie każdego miłośnika tej dyscypliny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

mężczyzna w odzieży sportowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego

Tenis ziemny - zasady gry, podstawowe reguły

Zasady gry w tenisa ziemnego. Jak liczone są punkty w trakcie meczu ? Przeczytaj i dowiedz się jaką powierzchnię powinien mieć kort do tej gry.