mężczyzna w okularach strzeleckich trzymający broń

Strzelectwo dynamiczne IPSC – na czym polega ten sport, jaka broń jest dopuszczalna?

Czym jest strzelectwo dynamiczne? Jaka broń jest dopuszczalna w tej dyscyplinie sportu? Jakie konkurencje wchodzą w skład oficjalnej rywalizacji?

Strzelectwo dynamiczne nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportu w Polsce. A szkoda, ponieważ dostarcza ono naprawdę niesamowitych wrażeń, zarówno wśród uczestników jak i wśród widzów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza dynamiczne strzelanie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Strzelectwo dynamiczne – sport znany w Polsce jako strzelectwo praktyczne

IPSC to skrót od angielskiego International Practical Shooting Confederation. Nazwę tę tłumaczy się dosłownie jako Międzynarodowa Konfederacja Strzelectwa Praktycznego, choć sport ten występuje w naszym kraju częściej pod nazwą "strzelectwo dynamiczne". Jak można się domyślić, w dużej mierze polega on na tym, aby w jak najkrótszym czasie celnie trafić do wyznaczonego celu. Za konkretne reguły tej dyscypliny sportowej odpowiada wspomniana przez nas wyżej organizacja IPSC. Sport ten narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, co nie powinno dziwić ze względu na łatwość w uzyskaniu pozwolenia na broń. W Polsce nie jest on zbyt popularny, choć z roku na rok, liczba zawodników rośnie. Rośnie też zainteresowanie sportami strzeleckimi. Być może dlatego, że cały czas powstają tutaj nowe strzelnice. A może dlatego, że strzelanie do celu coraz częściej staje się atrakcją na wieczorach kawalerskich. Tak czy inaczej, strzelectwo dynamiczne dopiero zaczyna się w naszym kraju rozwijać.

karabin leżący w walizce na broń

Wyposażenie strzelca – jaka broń dopuszczalna jest w strzelaniu dynamicznym?

Najmniej precyzyjnym podziałem broni centralnego zapłonu, z której oddawać można strzały na oficjalnych spotkaniach jest podział na:

- pistolety (oddaje się nimi strzały w pozycji stojącej),
- karabiny (strzela się nimi w pozycji stojącej, leżącej i klęczącej),
- strzelby (są to urządzenia śrutowe, którymi strzela się do rzutków).

Dotyczy on trzech głównych konkurencji według Międzynarodowej Konfederacji Strzelectwa Praktycznego. Najczęściej używana jest w tym przypadku broń, która charakteryzuje się mocnym kalibrem. W sportowej kategorii stosuje się broń palną a także pneumatyczną. Strzela się do celu ruchomego bądź statycznego, czyli do tarczy.

Dopuszczalne przez IPSC karabiny to:

- pneumatyczny – Kpn,
- sportowy – dowolny mały kaliber,
- sportowy – leżąc Ksp/Kdw,
- dowolny – duży kaliber,
- standardowy – leżąc Kst,

Dopuszczalne przez IPSC pistolety to:

- pneumatyczny – Ppn,
- dowolny 50 m – Pdw,
- sportowy 25 m – Psp,
- centralnego zapłonu 25 m – Pcz,
- szybkostrzelny 25 m – Psz,
- standardowy 25 m – Pst.

Rywalizacja w IPSC – w jakich konkurencjach można wziąć udział na oficjalnych zawodach?

Kategorie dzielą się ze względu na dopuszczaną w nich broń. Najbardziej popularne rodzaje rywalizacji to konkurencja:

- dynamiczna – korzysta się tu z pistoletu policyjnego PP2. Kaliber mieści się w przedziale od 7,62 mm do 11,43 mm. Każdy zawodnik ma do wykorzystania 24 naboje, którymi celuje do prawej i lewej tarczy. Odległość od celu wynosi od 15 do 25 metrów. Seria ładowania nabojów do bębna lub magazynka określona jest ilościowo przez organizatora zawodów.

- sportowa – wykorzystuje się tu pistolety dynamiczne centralnego zapłonu lub rewolwery centralnego zapłonu, które charakteryzuje kaliber minimum 9 mm. Strzały oddaje się do tarcz metalowych, które znajdują się na specjalnie przygotowanym do tego torach. Szczegóły oraz zasady bezpieczeństwa regulują przepisy IPSC, jednak możemy powiedzieć, że w tej kategorii na końcowy wynik wpływa czas potrzebny na wykonanie wszystkich zadań. Wiąże się to więc z wysokim poziomem adrenaliny, ponieważ nad zawodnikami ciąży presja czasu.

- pneumatyczny pistolet dynamiczny ASG – tutaj rządzą rewolwery pneumatyczne i pistolety pneumatyczne. Amunicję stanowią natomiast kulki z metalu lub plastiku, których średnica wynosi 6 mm. Celem strzałów są tarcze, które znajdują się na przygotowanym do tego celu torze.

Przeczytaj także

ZEGARKI SPORTOWE | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

ZEGARKI SPORTOWE | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Potrzebujesz pomocy z zegarkiem? SERWIS DECATHLON pomoże Ci znaleźć instrukcję obsługi i wskazówki dotyczące rozpoczęcia użytkowania, a także porady dotyczące jego aktualizacji.

Słuchawki na strzelnicę - jak wybrać? | blog Decathlon

Jakie słuchawki na strzelnicę wybrać? Co wybrać?

Ochronniki słuchu stanowią niezbędne wyposażenie każdego, kto korzysta ze strzelnicy. Sprawdź czym się kierować przy wyborze słuchawek strzeleckich!

mężczyzna z zegarkiem sportowym na ręce  ubrany w bluzę sportową

Zegarek sportowy Kalenji - męska i damska kolekcja od Decathlon.

Zegarki sportowe od Kalenji dostępne w Decathlon to kolekcja pozwalająca sprawdzić nie tylko czas, ale i inne parametry. Sprawdź na decathlon.pl

mężczyzna patrzący przez lornetkę

Jaką lornetkę wybrać na wyjazd? Co musi mieć dobra lornetka?

Jaka lornetka do obserwacji ptaków – jaki wybrać obiektyw i powiększenie oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze ? Co musisz wiedzieć o lornetkach ?