kobieta siedząca po ścianą w kimonie do trenowania sztuki walki

Sztuki walki dla początkujących - co warto trenować na początek?

Sporty walki wpływają pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychikę. Jeśli decydujesz się rozpocząć przygodę ze sztukami walki, dowiedz się, od czego zacząć. 

Sztuki walki to dyscyplina, która uczy pokory, ale doskonali także wytrwałość i kondycję fizyczną. W ostatnim czasie treningi cieszą się sporym zainteresowaniem, a ich wybór jest naprawdę ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, musisz zastanowić się, w czym czujesz się najlepiej i co chcesz ćwiczyć. Poniżej znajdziecie opis różnych stylów, które różnią się od siebie techniką wyprowadzania ciosów oraz zasadami. 

Jak rozpocząć przygodę ze sportami walki? Rodzaje sztuk walki 

W Polsce sporty walki cieszą się sporą popularnością, o czym świadczy ilość klubów sportowych dostępnych w każdym większym mieście. To, jaką aktywność wybierzecie to wyłącznie Wasza decyzja, ale wśród najpopularniejszych dyscyplin wyodrębniamy:

Taekwondo (koreański styl walki, który od ponad dwudziestu lat jest również sportem olimpijskim. Polega na mocnym uderzaniu nogą lub ręką w określone punkty na ciele przeciwnika, który nie wie, jaką technikę zastosuje konkurent. Zawodnicy podczas walki muszą mieć kamizelkę, ochraniacze na goleniach, szczęce i genitaliach oraz kask).

Muay thai (styl walki rozgrywany w stójce, zawodnicy walczą w zwarciu, a ciosy zadawane są łokciami i kolanami).

Judo (sport kontaktowy wykorzystujący japońskie techniki walki: dźwignie, chwyty oraz uderzenia. Zwycięża zawodnik, który pełną mocą obali przeciwnika na ziemię).

Samoobrona (dyscyplina, która uczy obrony przed napastnikiem bez użycia broni białej. Zawodnicy nie muszą wylewać na treningu siódmych potów, ale nabywają za to wiedzę i uczą się powtarzania określonych ruchów, tak aby móc automatycznie zareagować na napaść).

Boks (sport kontaktowy, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą przy użyciu wyłącznie pięści. Bokser musi mieć dobrze wypracowane uniki, żeby nie dać się zaskoczyć. Zabronione są kopnięcia oraz ciosy poniżej pasa).

MMA (mieszane sztuki walki, w których dopuszcza się wszystkie techniki pochodzące z innych sportów walki, ale bez użycia broni. Walka zawodników odbywa się zarówno w stójce, jak i parterze. Dozwolone są kopnięcia, dźwignie, duszenia, uderzenia pięściami oraz rzuty).

Kickboxing (dyscyplina zbliżona do boksu, z tą różnicą, że tutaj dopuszczane są kopnięcia. Ta sztuka walki uczy panowania nad emocjami i pewności siebie).

Zapasy (opierają się na rzutach i chwytach. Sportowiec musi wykazać się dużą siłą i szybkością).

Karate (chińska sztuka walki, która uczy samoobrony i obezwładnienia przeciwnika bez użycia broni. Sport ten kształtuje charakter i uczy zasad etycznych. Zawodnik w trakcie starcia musi wykorzystać wewnętrzną energię, aby pokonać rywala).

Brazylijskie jiu-jitsu (bjj wywodzi się z zapasów oraz judo, a zawodnicy walczą głównie w parterze, wykorzystując dźwignię i duszenia. Istotą tego stylu jest powalenie przeciwnika na ziemię i całkowite zablokowanie jego ruchów).

Aikido (japońska sztuka walki i samoobrony, na którą składają się dźwignie, ale głównie na małe stawy, czyli nadgarstki i łokcie. Podstawą jest wykorzystanie siły przeciwnika przeciwko niemu samemu. Podczas treningów zawodnik uczy się unikania ataków, a nie atakowania przeciwnika).

osoba zawijająca bandaż bokserski na dłoń

Co jest potrzebne na pierwszy trening? Jak on wygląda?

Pierwsze treningi pokażą, czy wybraliście dobrze i czy treningi nie są dla Was zbyt obciążające. Na początek musicie znaleźć dobry klub, w którym pracują doświadczeni trenerzy z wysokimi kwalifikacjami, a potem zapisać się do grupy dla początkujących. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że trafiliście pod dobre skrzydła i poznacie dokładnie technikę wybranej przez was sztuki walki. 

Pewnie zastanawiacie się, jak się przygotować do pierwszego treningu? Otóż nie musicie robić nic szczególnego — po to właśnie są ćwiczenia, aby nabrać umiejętności i popracować nad sylwetką. Treningi dla początkujących, to przede wszystkim nauka odpowiedniej techniki walki oraz poprawa kondycji i siły zawodnika. Dopiero później przychodzi pora na sparingi. Adepci na początku swojej, drogi mają za przeciwnika akcesoria bokserskie, na których uczą się wyprowadzania ciosów, zwinności i wykorzystania siły. Ponadto nie zawsze wymaga się podczas pierwszych spotkań — ochraniaczy czy rękawic bokserskich, chociaż warto się w nie zaopatrzyć na przyszłość. Na pierwszy raz wystarczy zwykła oddychająca koszulka, krótkie spodenki (pozbawione kieszeni i metalowych zamków), klapki i oczywiście butelka wody oraz ręcznik.

Obawiasz się, że nie masz umiejętności? To nie ma znaczenia
. Praktycznie każda akademia sztuk walki ma swojej ofercie zajęcia dla początkujących, a grupy dopasowane są według umiejętności zawodników. Adepci najpierw pracują nad kondycją i sprawnością (cardio), a potem doskonalą technikę.

Dlaczego warto trenować?

Sporty walki mają mnóstwo zalet, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto zapisać się na pierwszy trening, zobacz, dlaczego warto ćwiczyć.

- Poprawa kondycji fizycznej i ogólnej sprawności. Treningi zmuszają organizm do dużego wysiłku, dzięki czemu uczymy się wytrzymałości i poprawiamy swoją kondycję. Ponadto, w trakcie ćwiczeń pracują wszystkie mięśnie, co w konsekwencji poprawia koordynację ruchową i zmienia posturę.

- Nauka samoobrony. Treningi uczą obrony siebie lub swoich bliskich przed napastnikiem.

- Praca nad charakterem. Sporty walki uczą nie tylko pokory, ale również szacunku do przeciwnika oraz pewności siebie (szczególnie gdy wygramy walkę). 

- Mniejszy stres. Nieodłącznym elementem naszego życia jest stres, z którym nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Podczas treningu zawodnik jest całkowicie skupiony na treningu, co pozwala mu rozładować negatywne emocje. 

- Nowe znajomości i hobby. Spotkania w klubie sportowym to dobre miejsce na zawarcie nowych znajomości i wspólne dzielenie się pasją i doświadczeniem.

Sztuki walki dla początkujących — co wybrać?

Nie ma jednego konkretnego stylu, który przeznaczony jest tylko dla osoby początkującej. Nie ma również znaczenia, jaki rodzaj walki wręcz wybierzesz, ponieważ każdy kiedyś zaczynał. Możesz natomiast zastanowić się, czy wolisz trenować dyscyplinę, w której walczy się w stójce, czy w parterze. W końcu każdy z nas ma jakieś preferencje.

Musisz pamiętać, że posługiwania techniką nauczysz się po kilku treningach, dlatego wybierz grupę początkową. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, czyli zajęcia dla zaawansowanych, ponieważ może Cię to zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Jakie sporty walki są najlepsze? Nie ma reguły. Warto spróbować różnych rodzajów i zdecydować, co nam najbardziej odpowiada.

Jeśli szukasz akcesoriów do trenowania sportów walki, koniecznie zajrzyj do sklepu Decathlon.

Przeczytaj także

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki. Blog Decathlon

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

kobieta i mężczyzna trenujący judo

Judo – rzuty i chwyty wykorzystywane na treningu

Techniki judo (rzuty, chwyty i uderzenia) wymagają znajomości konkretnych ruchów. Trzeba znać układy ciała, zarządzać siłą i wykorzystać równowagę.

kobieta i mężczyzna siedzący na podłodze w strojach do trenowania sportów walki

Najpopularniejsze sztuki walki w Polsce które warto trenować.

Sztuki walki powodują poprawę formy fizycznej i wpływają na umysł i ciało. Poznaj najpopularniejsze sztuki walki w Polsce!

 Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Jaki sprzęt jest potrzebny do treningu bokserskiego? ⭐ Dowiedz się więcej jak trenować boks w domu ⭐ Sprawdź podstawy nauki boksu