mężczyźni w strojach i maskach do nurkowania

Podstawowe techniki nurkowania - jakie powinna objąć nauka nurkowania?

Robisz kurs nurkowania? Chcesz zacząć nurkować? Sprawdź, jaka powinna być technika nurkowania, aby bezpiecznie podziwiać podwodny świat.

Nurkowanie może wydawać się proste. Nurek wskazuje do wody, zanurza się i schodzi tak nisko, jak potrzebuje. W praktyce nie jest to takie łatwe. Czy jeśli chcesz nurkować, to musisz umieć pływać? Jak odpowiednio to robić, aby się nie męczyć, tylko przeciwnie - osiągać dzięki temu przyjemność i satysfakcję? Czy niezbędny jest kurs nurkowania? Dowiedz się wszystkiego na temat techniki przy tej aktywności. 

mężczyzna i kobieta nurkujący w strojach do nurkowania z butlami

Technika nurkowania - czy coś takiego w ogóle istnieje?

Zanim zaczniesz nurkować, musisz opanować wiele istotnych umiejętności, żeby wiedzieć, jak zachowywać się w wodzie i ogólnie potrafić to robić zgodnie ze sztuką. Znajomość tych zasad minimalizuje ryzyko problemów. Teoretycznie możesz na własną rękę zejść do wody ze sprzętem, nawet jeśli nie masz odpowiednich uprawnień, ale nie rób tego - to bardzo ryzykowne i nieodpowiedzialne. Jeśli chodzi o podstawowe umiejętności i techniki, które musisz opanować, to należą do nich:

Kontrola pływalności - pływalność to zdolność do utrzymania się na powierzchni wody w położeniu równowagi. Tutaj potrzebne jest odpowiednie wyważenie, czyli dopasowanie ilości balastu (obciążników). Dzięki balastowi jesteś w stanie dosyć łatwo się wynurzyć i zejść na określoną głębokość. Jeśli nie potrafisz go odpowiednio dopasować, to możesz mieć problem z nurkowaniem. Kontrola balastu jest konieczna za każdym razem, kiedy zmieniasz butlę - ich waga jest różna, stąd musisz sprawdzić, czy masz odpowiednie wyważenie.

Zawiśnięcie w toni - kolejna czynność, którą ćwiczysz podczas kursu podstawowego. Musisz potrafić utrzymać się na danym poziomie w wodzie bez opadania ani wynurzania się.

Przyjęcie pozycji poziomej - musisz umieć utrzymać się w czasie nurkowania w takiej pozycji. Aby osiągnąć ten efekt, opanuj technikę odpowiedniego rozłożenia balastu.

Pływanie do tyłu - to krok w stronę idealnej pływalności. Umiejętność nurkowania do tyłu nie przydaje się bardzo często, ale musisz ją opanować, bo może być potrzebna w przeróżnych sytuacjach.

Zawracanie w miejscu - musisz nauczyć się wykonywać obrót o 180 stopni. Tę czynność nie każdy nurek potrafi szybko opanować.

Balansowanie na płetwach - to ćwiczenie, dzięki któremu dowiesz się, w jakim stopniu jesteś w stanie regulować pływalność płucami. Polega ono na tym, że leżysz na dnie, a następnie napełniasz kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą tak, aby się unieść. Całe ciało powinno być  w jednej linii, a płetwy mają stykać się z dnem. Nie używasz rąk do zmiany pływalności.

Frog kick - to styl pływania w płetwach pod wodą, który nazywany jest specjalną żabką. Stosują go przede wszystkim nurkowie techniczni. Często korzystają z niego nurkowie jaskiniowi i nurkujący w suchych skafandrach. Ta umiejętność przyda Ci się nawet wtedy, jeśli uprawiasz nurkowanie rekreacyjne.

Tego wszystkiego nauczysz się podczas kursu. Warto przyłożyć się do ćwiczeń, bo to dzięki nim łatwiej sobie poradzisz podczas nurkowania. Będziesz wiedzieć, jak odpowiednio używać sprzętu, aby osiągnąć oczekiwany efekt i bezpiecznie uprawiać tę aktywność.

Podstawowe umiejętności nurka - co warto umieć?

Zanim zaczniesz podziwiać podwodny świat, zdobądź umiejętności, które są niezbędne, jeśli chcesz nurkować efektywnie i bezpiecznie. Musisz wiedzieć, jak obsługiwać sprzęt nurkowy, jak pomóc partnerowi, jak korzystać z aparatu do oddychania, jak również opanować inne ważne czynności. Oto podstawowe umiejętności, które powinien mieć nurek:

sprawdzenie pływalności - wiesz już, czym jest sama pływalność, a Twoim zadaniem jest ocena balastu, którego nie powinno być ani zbyt dużo, ani zbyt mało;

dopasowanie odpowiedniego sprzętu - maska, fajka, automat oddechowy czy płetwy to tylko wybrane rozwiązania, których potrzebuje nurek (diver); warto wiedzieć, jak wybrać poszczególne elementy, no i oczywiście - jak prawidłowo je zakładać;

odpowiednie zanurzenie i wynurzenie;

awaryjne zrzucenie balastu, kiedy wymaga tego sytuacja;

odpowiednia technika oddychania z automatu, a także jego wyjmowania z ust - na wydechu;

sprawdzenie sprzętu partnera przed nurkowaniem - kiedy się ubierze, może nie zauważyć problemów, które Ty widzisz z boku;

zrozumienie znaków na ciśnieniomierzu i ich odczytanie;

umiejętność zlokalizowania automatu;

założenie i zdjęcie balastu i sprzętu powietrznego pod wodą;

oddychanie bez maski;

oczyszczanie automatu oddechowego z wody.

Jeśli chcesz spróbować nurkowania rekreacyjnego, to opanuj te umiejętności. Będziesz je zdobywać podczas zajęć z instruktorem. Znajdź w okolicy centrum nurkowe, które organizuje zajęcia przygotowujące do tej aktywności. To miejsce na zdobywanie i doskonalenie umiejętności nurkowych. Baza nurkowa zapewni oczywiście niezbędne sprzęty i instruktorów, którzy Cię przygotują do nurkowania.

osoba w stroju do nurkowania skacząca z łodzi  do wody

Jak zacząć nurkować? Technika zanurzania

Teoretycznie ta czynność nie powinna Ci przysporzyć większych problemów, ale jeśli to Twoje pierwsze nurkowanie, to możesz mieć wiele wątpliwości. Instruktor jest od tego, aby je rozwiać. Jak powinno wyglądać zanurzanie? Oczywiście rób to w towarzystwie. Kiedy założysz wszystkie elementy stroju, wtedy partner powinien się zapytać Ciebie, czy wszystko jest OK. Jeśli tak, to pokaż mu, że możesz zaczynać. Następnie towarzysz powinien Ci pokazać, że możesz schodzić w dół, jeśli wszystko jest w porządku. To on musi ocenić, czy z Twoim sprzętem i przygotowaniem wszystko jest tak, jak być powinno.

Kolejnym ważnym elementem bezpiecznego nurkowania jest orientacja. Po zejściu do wody musisz wiedzieć, w jaką stronę się kierować. Schodź pod nią z automatem do oddychania, a nie z fajką - to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Zanim się zanurzysz, ustaw czasomierz, aby wiedzieć, ile trwa nurkowanie. Potrzebujesz tego również do określenia warunków dekompresji. Co to oznacza? Dekompresja to zmiana z ciśnienia wysokiego na niskie, czemu towarzyszy usuwanie gazów zgromadzonych w organizmie. Gotowe? Teraz jedną rękę umieść na infantorze, który służy do napełniania/opróżniania kamizelki BCD. Drugą rękę umieść na nosie. Rozpocznij zanurzanie. Wypuść powietrze z kamizelki i wyrównuj ciśnienie. Na początku zmiany tego ciśnienia są największe, więc musisz to robić od razu pod powierzchnią wody. Następnie rób to, kiedy poczujesz ucisk w uszach - średnio co metr. 

Rekreacyjny kurs nurkowania - podstawowe techniki wynurzania

Ważnym elementem przyjemnego nurkowania jest odpowiednie wynurzanie. Jeśli zrobisz to źle, mogą temu towarzyszyć dolegliwości. W trakcie nurkowania, kiedy chcesz wyjść na powierzchnię, pokaż partnerowi ręką znak do góry - zasygnalizuj, że chcesz się wynurzyć. Sprawdź czas - czy nie jest potrzebna dekompresja? Aby wiedzieć, na jakiej zasadzie to wykonywać, poznaj tabele dekompresyjne Buhlmann/Hahn. Popatrz ku górze, unieś infantor BCD, ale nie dodawaj powietrza. Nie przekraczaj prędkości wynurzania 10 m na minutę. Obserwuj, czy nad Tobą nie ma żadnych przeszkód. Cały czas bądź blisko partnerów, aż wypłyniesz na powierzchnię. 

Zrób kurs nurkowania i zobądź odpowiednie uprawnienia

Żeby zejść na określoną głębokość, musisz mieć uprawnienia. Żadne centrum nurkowe nie pozwoli Ci bez tego korzystać z jego sprzętu i ogólnie z usług. Jeśli chcesz mieć te uprawnienia, zrób kurs Open Water Diver (OWD). To pierwszy stopień nurkowy, który zapewni Ci wiedzę praktyczną i teoretyczną. Największą organizacją, która prowadzi takie kursy, jest PADI (Professional Association of Diving Instructors). Inne to SSI (Scuba Schools International), CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) i SDI (Scuba Diving International). Sprawdź, czy któraś z nich działa w Twojej okolicy. Ich certyfikaty są równoważne i wzajemnie respektowane. 

Jeśli zaliczysz kurs OWD, to możesz nurkować na wszystkich wodach otwartych do głębokości 18 m. Musisz to robić z partnerem, ale bez instruktora nurkowania. Kiedy masz już OWD, możesz uzyskać specjalistyczne uprawnienia, a także przystąpić do drugiego poziomu, czyli kursu  AOWD (Advanced Open Water Diver). Dzięki temu masz przygotowanie do zejścia do głębokości zanurzenia nawet 30 m. Poza tym możesz nurkować w nocy i przy ograniczonej widoczności. 

Dostępne są różne specjalizacje. Wystarczy do tego certyfikat OWD:

nurkowanie głębokie;
nurkowanie wrakowe;
nurkowanie nocne i w ograniczonej widoczności;
nurkowanie z łodzi;
nurkowanie podlodowe;
nawigacja. 

To już propozycje dla osób, które wkręciły się w tę formę aktywności. Pozostają bezpieczne, o ile trzymasz się zasad, masz odpowiednie przygotowanie. Teoretycznie w Polsce nie ma przepisów, które nakładałyby na Ciebie kary, jeśli nurkujesz niezgodnie z uprawnieniami, ale nie rób tego. Musisz po to poznać techniki nurkowania, aby doskonale radzić sobie w wodzie i wiedzieć, jak reagować w różnych sytuacjach. Rozwijaj się stopniowo, zdobywaj kolejne uprawnienia i umiejętności. Nurkowanie może Ci dać wiele radości, ale czy tak będzie, to zależy od Ciebie. 

Przeczytaj także

kobieta nurkująca w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - czy uprawnienia to konieczność?

Marzy Ci się nurkowanie ale nie masz uprawnień? Czy musisz do tego przejść przez kurs dla nurka? Co jest potrzebne, żeby nurkować?

kobieta i mężczyzna nurkujący w maskach do snorkelingu

5 najlepszych miejsc do snorkelingu w Europie

Snorkeling dostarcza niezapomnianych wrażeń każdemu, kto spróbuje go choć raz. Poznaj najlepsze miejsca do snorklingu w Europie!

mężczyzna nurkujący z butlą w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie rekreacyjne - czy musisz zrobić kurs nurkowy?

Nurkowanie rekreacyjne to ciekawa przygoda i hobby. Czy musisz zrobić kurs nurkowy? Czy potrzebujesz sprzętu do nurkowania?

kobieta w piance do nurkowania z płetwami

Jak zacząć nurkować? Jak zostać nurkiem? Kurs nurkowania?

Interesuje Cię nurkowanie? Jaki sprzęt nurkowy i akcesoria są potrzebne? Sprawdź, jak zacząć nurkować oraz jakie są pierwsze kroki aby rozpocząć kurs