Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

Wspinaczka lodowa to wymagająca dyscyplina sportu, która łączy w sobie wytrzymałość oraz umiejętności techniczne. Wymaga ona nie tylko odpowiedniego przygotowania fizycznego, ale także psychicznego. Jak zacząć uprawiać wspinaczkę lodową? Oto porady.

Czym jest wspinaczka lodowa?

Wspinaczka lodowa charakteryzuje się zdobywaniem ścian pokrytych gładkim lodem, na których występują lodospady – formacje lodowe tworzące się z przepływających przez skalne ściany strumieni wody, od małych źródeł po duże potoki, które zimą zamieniają się w zamarznięte kaskady, nacieki i sople lodowe. Mogą one osiągać różnorodne rozmiary – od kilkunastu do kilkuset metrów wysokości i znajdują się zarówno w niższych pasmach górskich, jak i w regionach o charakterze alpejskim. Lodowe ściany formują się także na większych wysokościach, gdzie są efektem osadzania się deszczu i śniegu.

Kto może wspinać się po lodzie?

Wspinanie się po zamarzniętych wodospadach czy lodowcach wymaga dobrej kondycji fizycznej, siły, zwinności oraz odporności psychicznej. To także sport dla tych, którzy są miłośnikami przyrody i po opanowaniu podstawowych zasad poruszania się po lodzie, chcą doświadczać jej w unikatowy sposób. Spróbować swoich sił mogą też osoby, które szukają nietypowych doświadczeń. Z pewnością jest to również dobry wybór dla tych, którzy doświadczyli już zalet wspinaczki skałkowej i chcą wybrać się na pierwsze wspinaczki lodowe.

Mężczyzna w kasku i odzieży alpinistycznej wspinający się po lodzie z użyciem czekanów

Wspinaczka lodowa – sprzęt

Aby bezpiecznie i skutecznie wspinać się po lodowych ścianach, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu do wspinaczki. Każdy zimowy wspinacz powinien mieć w swoim ekwipunku:

Raki wspinaczkowe – dla większej efektywności i bezpieczeństwa niezbędne będą raki techniczne, które charakteryzują się pionowymi zębami. Mają też system mocowania automatycznego lub półautomatycznego, co zapewnia lepsze dopasowanie do buta wspinaczkowego.

Czekan – powinny być wyposażone w cienkie i ostre ostrza. Ponadto, dociążenie głowicy ułatwia wykonanie skutecznego zamachu, co jest ważne przy wspinaniu w lodzie.

– Obuwie – odpowiednie buty wysokogórskie do wspinaczki lodowej zapewniają stabilność, izolację termiczną oraz bezpieczeństwo podczas pokonywania ścian z lodu.

– Śruby lodowe – umożliwiają zabezpieczenie drogi wspinaczkowej. Mogą być stalowe, tytanowe, z korbką lub bez. Najważniejsze, by śrubę dobrze wbijać w lodospad.

Kask wspinaczkowy – powinien być wytrzymały i zaprojektowany tak, by wytrzymać uderzenia spadających lodowych brył i zapewnić tym samym ochronę głowy przed potencjalnymi urazami.

– Spodnie z softshellu – zapewniają komfort termiczny podczas wspinania się i chronią przed przemakaniem.

– Puchową kurtkę – niezbędna do utrzymania ciepła.

– Bieliznę termiczną – dodatkowa ochrona  przed zimnem od lodu. Materiały termoaktywne pozwalają utrzymać ciepło ciała, odprowadzając wilgoć na zewnątrz.

Wspinacze w odzieży do wspinaczki zimowej przygotowujący się do wspinania po lodzie

Jak się przygotować do wspinania po lodzie?

Do wspinania zimowego trzeba się dobrze przygotować. Popraw kondycję fizyczną, szczególnie siłę mięśni ramion, pleców i nóg. Popracuj też nad wytrzymałością. Do tego naucz się podstaw, na przykład podczas kursu wspinaczki. Możesz zacząć od skalnej lub boulderingu, by zrozumieć podstawowe zasady asekuracyjne oraz ruchu.

Warto też zdobyć wiedzę techniczną od doświadczonych instruktorów wspinaczki. Dowiesz się od nich, jak używać lin i poznasz zasady poruszania się w terenie. Chcąc zacząć się wspinać, upewnij się, że masz wymieniony wyżej sprzęt wspinaczkowy oraz odzież.

Podstawowe techniki wspinaczki po lodzie

Wspinanie się na lodzie, podobnie jak wspinaczka skalna, opiera się przede wszystkim na właściwej technice. Posiadanie dobrej techniki oznacza efektywne wykorzystywanie energii, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników bez niepotrzebnego marnowania sił. Oto kilka wskazówek:

– Ustawienie ciała – utrzymuj pozycję trójkąta, z nogami jako podstawą i rękami nad głową. Biodra i dolna część tułowia powinny być blisko ściany, by ułatwić wspinaczki w lodzie i utrzymaniu równowagi.

– Wbijanie raków – zaczynając się wspinać, skup się na wykorzystaniu nóg dla stabilności i siły. Wyszukuj naturalnych kształtów w lodzie, by znaleźć najlepsze oparcie.

– Zamach czekanem – wybierz miejsce nad głową i wykonaj zamach, utrzymując ramię, łokieć i nadgarstek w jednej linii.

– Sekwencja ruchów – rozpoczynając od pozycji trójkątnej ciała, podnieś nogi i stań na rakach. Używaj siły nóg, nie rąk do podciągania. Wyjmij i osadź czekan wyżej, powracając do pozycji trójkątnej, kontynuując sekwencję do końca drogi.

Kobieta w rakach wspinaczkowych uprawiająca wspinaczkę lodową z użyciem czekana

Wspinanie lodowe – kwestie bezpieczeństwa

Na pierwszą wspinaczkę warto wybrać się z doświadczoną osobą. Może to być instruktor lub przewodnik górski. Jeśli masz znajomego, który jest doświadczony we wspinaczce w warunkach zimowych, to również będzie dobry krok, by nauczyć się podstaw bezpieczeństwa. Upewnij się, że dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje.

W czasie wspinaczki pamiętaj o tym, że lód jest kruchy, ciężki oraz twardy. Niestety łatwo o kontuzję, która może być spowodowana spadającą bryłą lodową. Unikaj przebywania pod wspinającymi się ludźmi. Jeśli chcesz się schronić, wykorzystaj naturalne formy terenu i zawsze używaj kasku. Do tego też pamiętaj o asekuracji, dobrej uprzęży oraz ciepłej odzieży. Naucz się podstawowych technik wspinaczkowych, by z łatwością przychodziło Ci dobre rozkładanie ciężaru ciała, a cała przygoda ze wspinaczką zimową była samą przyjemnością.

Chcąc zostać wspinaczem lodowym, zadbaj o odpowiedni sprzęt do wspinaczki, naucz się poruszania w terenie i pamiętaj o bezpieczeństwie. Powodzenia w odkrywaniu nowych dróg lodowych!

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę? Blog Decathlon

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

mężczyzna w uprzęży wspinający się po ściance wspinaczkowej

Wspinaczka ściankowa - porady ⛰️ wskazówki, jak zacząć?

Sprawdź informacje i wskazówki dotyczące wspinaczki ściankowej ⛰️ Zobacz jak zacząć przygodę z tym sportem ???? Dowiedz się więcej

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać? Decathlon

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł

Mężczyzna w stroju wspinaczkowym uprawiający wspinaczkę sportową

Wspinaczka sportowa – konkurencja w igrzyskach olimpijskich

Wspinaczka sportowa to dyscyplina igrzysk olimpijskich. Rywalizacja wspinaczkowa odbywa się w obiektach zamkniętych. Co powinieneś o niej wiedzieć?