Mężczyzna w stroju wspinaczkowym uprawiający wspinaczkę sportową

Wspinaczka sportowa – konkurencje dyscypliny olimpijskiej

Wspinaczka sportowa to dyscyplina igrzysk olimpijskich. Rywalizacja wspinaczkowa odbywa się w obiektach zamkniętych. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Wspinaczka to dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz większe rzesze fanów. Pozwala nie tylko wyrobić świetną kondycję i sprawność ciała, ale także pokonywać własne ograniczenia czy słabości. Ten rodzaj dyscypliny, którą zwykle kojarzy się z górskimi przygodami, można także uprawiać w sportowym stylu na sztucznych ściankach. Co jeszcze trzeba wiedzieć o wspinaczce sportowej?

Wspinaczka sportowa – co to jest, czym się charakteryzuje?

Pierwsze mistrzostwa świata we wspinaczce sportowej zorganizowano w 1991 roku we Frankfurcie. Od Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku wspinaczka sportowa została włączona na listę dyscyplin olimpijskich. Być może również dlatego stała się popularnym sportem, w którym swoich sił chce spróbować coraz więcej osób. Czym jednak właściwie jest wspinaczka sportowa? Polega ona niemalże na tym samym, co wspinaczka klasyczna z tym, że w głównej mierze zawody oraz treningi odbywają się w obiektach zamkniętych.

Na sztucznych ścianach rozmieszczone są specjalne punkty asekuracyjne, chwyty i stopnie, które pomagają wspinaczom w pokonywaniu drogi. Zwykle zawody w tej dyscyplinie podzielone są na kategorie dla juniorów i seniorów, a także dla kobiet i mężczyzn. Podczas eliminacji zawodnicy obserwowani są przez sędziów, którzy przyznają określoną liczbę punktów za wykonanie poszczególnych zadań.

Co można zyskać dzięki uprawianiu wspinaczki sportowej? To sport, który angażuje do pracy wszystkie mięśnie ciała. Wpływa więc na ich rozwój i poprawę sprawności oraz równowagi. To także świetny sposób na poprawienie swojej kondycji i wydolności. Poza korzyściami fizycznymi można też wypracować inne cenne umiejętności jak na przykład pokonanie swojego lęku czy planowanie przestrzenne swoich kolejnych ruchów.

Mężczyzna w uprzęży wspinający się po ściance wspinaczkowej

Wspinaczka sportowa – konkurencje

We wspinaczce sportowej wyróżnia się trzy podstawowe konkurencje:

1. Wspinaczka na czas – w tej rywalizacji liczy się przede wszystkim szybkość. W rundzie bierze się pod uwagę czas pokonania drogi. Dwóch zawodników ściga się na takich samych piętnastometrowych ścianach z różnego rodzaju przeszkodami. W kwalifikacji zawodnicy mają możliwość podejścia do dwóch biegów. Do rundy finałowej, która wchodzi już w fazę pucharową, przechodzi dwóch zawodników z najlepszym czasem.

2. Bouldering – w tej kategorii najważniejsza jest siła maksymalna zawodników. To jedyna konkurencja, w której nie stosuje się lin asekuracyjnych, a jedynym zabezpieczeniem jest materac rozłożony pod czterometrową ścianką. Konkurencja polega na pokonaniu jak największej liczby przeszkód i osiągnięciu najwyższej z nich. Na ostateczny wynik wpływa także liczba prób, którą zawodnik podjął, by zdobyć jak największą liczbę przeszkód.

3. Prowadzenie – konkurencja rozgrywa się na ściance o wysokości 15 metrów. Odbywa się przy wykorzystaniu lin asekuracyjnych. Liczy się w niej przede wszystkim siła i wytrzymałość, gdyż o wygranej decyduje osiągnięcie jak najwyższego punktu w najkrótszym czasie oraz niepominięcie żadnego przelotu na ściance. Gdy zawodnik popełni ten błąd, zostaje zdyskwalifikowany.

Na potrzeby igrzysk, wszystkie trzy typy kwalifikacji zostały połączone w trójbój, zwany formatem łączonym.

Kobieta w uprzęży i butach wspinaczkowych trenująca wspinaczkę sportową na ściance wspinaczkowej

Jak zacząć się wspinać? Jaki sprzęt wspinaczkowy będzie niezbędny?

Wspinaczka to sport tak naprawdę dla każdego! Nie musisz być do niej specjalnie przygotowany – istnieją różne poziomy trudności, które mogą wpisać się w Twoje potrzeby. Możesz też spróbować wybrać się na ściankę wspinaczkową z rodziną czy znajomymi.

Wspólna aktywność fizyczna na pewno da wiele okazji do śmiechu i niezapomnianych chwil. Możesz także zapisać się na kurs wspinaczkowy. Aby znaleźć zajęcia dopasowane do swoich potrzeb warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO. We wspinaczce sportowej nie ogranicza Cię pora roku czy warunki atmosferyczne.

W co warto wyposażyć się na swój debiut wspinaczki? Jeśli jeszcze nie wiesz, czy to dyscyplina dla Ciebie, na pierwsze lekcje możesz wypożyczyć potrzebny sprzęt wspinaczkowy. Gdy już jednak "złapiesz bakcyla", warto będzie postawić na dobre buty wspinaczkowe, a także wysokiej jakości uprzęże i liny.

Wspinaczka sportowa to dyscyplina, która daje mnóstwo satysfakcji i dobrej energii. To sport nie tylko dla profesjonalistów – spróbować może go każdy. 

Przeczytaj także:

Osoba w uprzęży wspinaczkowej uprawiająca drytooling na suchej skale w zimie

Drytooling – zimowa wspinaczka w rakach. Jaki sprzęt do drytoolingu?

Drytooling to rodzaj wspinaczki zimowej. W tej dyscyplinie sportowej wykorzystuje się raki i czekan na skałach! Sprawdź, jak wspinać się w drytoolingu

mężczyzna w stroju alpinistycznym wspinający się po górach zimą

Jak się ubrać w wysokie góry? Oto strój alpinisty. Decathlon

Marzy ci się wspinaczka górska w Alpach? Sprawdź, jak się ubrać w wysokie góry. Strój w góry takie jak Alpy jest inny niż strój do chodzenia po górach

osoby w kaskach i odzieży wspinaczkowej wędrujący po górach z przypiętymi uprzężami

Wspinaczka górska - jak zacząć ⛰️ co trzeba wiedzieć?

Wspinaczka górska ⛰️ Dowiedz się jak zacząć przygodę ze wspinaczką górską ???? Sprawdź co musisz wiedzieć na temat tego sportu

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać? Decathlon

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł

mężczyzna w uprzęży wspinający się po ściance wspinaczkowej

Wspinaczka ściankowa - porady ⛰️ wskazówki, jak zacząć?

Sprawdź informacje i wskazówki dotyczące wspinaczki ściankowej ⛰️ Zobacz jak zacząć przygodę z tym sportem ???? Dowiedz się więcej