kobieta wykonująca ćwiczenie typu burpees

Burpees - co to za ćwiczenie i jak je prawidłowo wykonać?

Burpees to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń crossfitowych i pozwala na rozwój wielu partii ciała. Jak jednak prawidłowo wykonywać burpees?

CrossFit w ostatnich latach zdecydowanie zyskuje na popularności. Jedna z podstaw tego rodzaju planu treningowego to tak zwane burpees. Jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie, na czym ono polega i kiedy powstało?

Burpees — co to za ćwiczenie i kiedy powstało?

Burpees to bardzo popularne ćwiczenie, które bywa też zwane próbą Burpee'go. Ta nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego fizjologa, którym był Royal H. Burpee. Wymyślił to ćwiczenie po to, by móc określić ogólną sprawność fizyczną. Próba Burpee'go szybko została zaadaptowana przez armię Stanów Zjednoczonych i również zaczęła służyć do tego, by oceniać sprawność fizyczną, w tym wypadku rekrutów. 

Tak w zasadzie burpee to nie jedno ćwiczenie, a cała sekwencja kilku. Składa się ono z pompki, przysiadu z wyskokiem i przysiadu podpartego. Odpowiednio połączone tworzą właśnie ćwiczenie znane jako burpee. Wymaga ono dobrej koordynacji ruchowej, a także oczywiście odpowiedniej sprawności fizycznej.

Głównym celem wykonywania burpees jest poprawa koordynacji ruchowej, kondycji, wzmocnienie wielu partii mięśniowych, a także redukcja tkanki tłuszczowej. 

mężczyzna wykonujący pompki

Burpees – efekty zapewniane przez to ćwiczenie

Gdy burpees wykonywane są prawidłowo, to ćwiczenie to przynosi naprawdę świetne efekty. Przede wszystkim burpees pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Wszystko dzięki temu, że jest ta kombinacja kilku ćwiczeń, jest wykonywana na sporej intensywności i dzięki temu pozwala na spalenie sporych ilości kalorii. W połączeniu z odpowiednią dietą regularne wykonywanie burpees może pomóc w redukcji zbędnych kilogramów. 

Burpees to ćwiczenie, które pozwala również na wyraźną poprawę kondycji. Wszystko przez to, że jest to dobry trening łączący elementy siłowe z fitness. W ten sposób można poprawić swoją wydolność tlenową i sprawić, że ogólna kondycja się znacząco poprawi. 

Efekty w postaci poprawy kondycji będą jeszcze bardziej widoczne przy odpowiednim zastosowaniu ćwiczenia burpees. Bardzo dobrze sprawdza się ono w trakcie treningu interwałowego. Polega on na ćwiczeniu przez określony czas, na przykład 30 sekund na bardzo wysokiej intensywności po to, by potem znacząco ją obniżyć również na przykład przez 30 s. Burpees w treningu interwałowym z pewnością można zaliczyć do jednych z najskuteczniejszych ćwiczeń fitnessowych. 

Na sam koniec nie można zapominać o tym, że burpees wyraźnie pozwala na wzmocnienie mięśni całego ciała i ich rozbudowę. Trening burpees angażuje do pracy wiele grup mięśniowych i dzięki niemu można wzmocnić na przykład mięśnie nóg. Rozwija się też mięśnie pleców, czy też barków. Burpees są ponadto korzystne, gdy chce się zbudować mięśnie brzucha i pośladki. 

Jak prawidłowo wykonać burpees?

Oczywiście, jeśli burpees mają dawać efekty, których oczekujemy, to należy je poprawnie wykonać. By prawidłowo zrobić burpees, najpierw trzeba powoli nauczyć się każdego z ruchów i łączenia ich w całość. Z racji na to, że burpee to kilka ćwiczeń połączonych w jedno jest to niesamowicie ważne. 

Ćwiczenie burpees zaczynamy od ustawienia się w pozycji stojącej. Ramiona powinny znajdować się po bokach tułowia, a stopy muszą być rozstawione na szerokości braków. Z tej pozycji przechodzi się do przysiadu, wpierw odpychając biodra do tyłu, a następnie uginając kolana. Znajdując się w przysiadzie pora zaangażować dłonie. Należy je położyć przed sobą i to właśnie na nie przenieść ciężar swojego ciała. Po zrobieniu tego można wyrzucić energicznie nogi do tyłu tak, by wylądować w pozycji deski. 

Bardzo ważne jest, by deska była poprawnie wykonana. Całe ciało musi więc tworzyć linię prostą od głowy do pięt. Z deski należy wykonać dość energiczną pompkę. Następnie wracamy do przysiadu poprzez dynamiczny skok. Ostatni element burpees to wyskok do góry z wyciągnięciem ramion ponad głowę. Właśnie w ten sposób można wykonać każdy element tego ćwiczenia zgodnie z techniką, która sprawia, że jest ono bezpieczne dla ciała i jednocześnie zapewnia najlepsze efekty. Oczywiście z reguły całe burpees warto wykonać kilkukrotnie, a następnie dopiero przerwać. Bardzo ważne jest jednak dopasowanie ilości powtórzeń do własnego ciała. 

Jak włączyć burpees do planu treningowego? Warianty burpees

Skoro wiemy już jak prawidłowo wykonać burpees pora zastanowić się, w jaki sposób zrobić z niego element treningu. W trakcie tygodnia można zdecydować się na włączenie go na przykład do treningów interwałowych. Z reguły poleca się wykonywanie nawet dwóch czy trzech tego typu treningów w trakcie tygodnia, gdyż wtedy pozwalają na wyraźne poprawienie kondycji.

Trzeba też pamiętać, że burpees to wbrew pozorom ćwiczenie wymagające, które nie jest dobre dla każdego. Istnieją jednak różne warianty burpees, które warto poznać, gdy chce się zmniejszyć lub zwiększyć trudność. W celu ułatwienia wiele osób zastanawia się nad pominięciem pompki i wyskoku podczas wykonywania ćwiczenia. Faktycznie zrezygnowanie z piątki może przynieść efekt i faktycznie pomóc. Nie ma jednak dobrych alternatyw w kwestii tego, co można wykonać zamiast wyskoku. Jest on bowiem dość ważnym elementem ćwiczenia, dzięki któremu angażuje ono do pracy całe ciało.

Co do utrudnienia to można sprawdzić siebie w trakcie ćwiczenia z hantlami. Ten wariant to tak zwany Devil's Press. Oczywiście wymaga on dość sporej siły fizycznej i nie jest on polecany dla osób początkujących. Inne sposoby to na przykład dodanie jeszcze jednego prostego ćwiczenia do tej sekwencji. Może to być na przykład przeskok przez sztangę, czy nawet skrzynię.

Przeciwskazania do wykonywania burpees

Ćwiczenie burpee nawet wykonywane prawidłowo w wypadku niektórych osób może być niebezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim osób z PFO. Jest to wada serca, która dotyka nawet do 30% dorosłych. Burpee generuje bardzo wysokie tętno, które jest po prostu niebezpieczne dla osób zmagających się z taką wadą.

Uważać muszą też cukrzycy, szczególnie Ci, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Nagły spadek glukozy w ich wypadku może nawet skutkować chwilową utratą przytomności. Naturalnie sporymi przeciwwskazaniami są też kontuzje i urazy. Dotyczy to przede wszystkim urazów w okolicy ramion i klatki piersiowej, a także nadgarstków, a także pleców. Poszczególne ruchy wykonywane w trakcie tego ćwiczenia mogą doprowadzić do pogłębienia urazu.

Przeczytaj także

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać ? Jaka taśma mini band sprawdzi się najlepiej podczas treningu fitness i podczas realizacji siłowego planu treningowego

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?

Metoda TRE –  jak uwalnić stres, napięcie i traumę

Metoda TRE – jak uwalnić stres, napięcie i traumę

Metoda TRE powstała, by uwalniać stres i traumy. To droga radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wykorzystaj proste ćwiczenia TRE w codziennej pracy z ci

Ćwiczenia na nogi - najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladki

Ćwiczenia na nogi - najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladki

Jak przeprowadzić skuteczny trening mięśni nóg ? Jakie są najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg dzięki którym wyrzeźbisz łydki, uda i pośladki?