Unselected
kobiety i mężczyzna wykonujący ćwiczenia rozciągające z paskiem do jogi siedząc na matach do ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające z paskiem do jogi – to musisz wiedzieć!

Stretching to świetny sposób na poprawienie elastyczności swojego ciała. Sprawdź, jakie ćwiczenia z paskiem do jogi mogą zwiększyć Twoją sprawność.

Unselected

Stretching statyczny to metoda pozwalająca rozciągnąć mięśnie. Regularnie uprawiany zwiększa jakość mięśni, poprawia elastyczność oraz ogólną wydajność ruchów. Jest to także doskonały sposób na zapobieganie urazom, przykurczom oraz każdemu innemu rodzajowi bólu mięśni czy stawów. Co trzeba wiedzieć o rozciąganiu?

Unselected

Kiedy należy stosować stretching?

Rozciąganie ma zbawienny wpływ na cały nasz organizm, a głównie na stan mięśni. Należy je wykonywać przede wszystkim regularnie – dzięki systematyczności w działaniu, mamy szansę osiągnąć naprawdę dobre efekty, które nie tylko będą dostrzegalne, ale również odczuwalne. Wykonywanie stretchingu rano pozwoli na przygotowanie mięśni na wyzwania codziennego dnia oraz na zyskanie sporej dozy energii. Wieczorne z kolei przyczyni się do redukcji napięć i stresu.

Stretching można wykonywać także na początku treningu. Jest to tak zwane rozciąganie dynamiczne, dzięki któremu zmniejszamy ryzyko kontuzji i wszelkich uszkodzeń podczas dalszych etapów treningu.

Zalecane jest także wykonywanie ćwiczeń rozciągających po zakończeniu treningu, (a szczególnie po treningu wzmacniającym mięśnie, jak ABT – brzuch-uda-pośladki) lub gdy chcesz w spokojny sposób rozciągnąć swoje ciało. Stretching po wysiłku pozwala zwiększyć giętkość. Dzieje się tak, ponieważ rozciąganie wydłuża mięśnie, a przez to pozwala im odzyskać ich pierwotną długość: rozciąga je i sprawia, że stawy zyskują na płynności.

Unselected
kobieta składająca pasek do ćwiczeń siedząc na macie do ćwiczeń

Jaki sprzęt wybrać? Rozciąganie z paskiem do jogi

Tak naprawdę możesz wpłynąć na rozciągnięcie mięśni bez użycia sprzętu. Wystarczy do tego jedynie Twoje ciało. Jednak gdy chcesz wejść na wyższy poziom i dokładniej popracować nad zwiększeniem zakresu swoich ruchów i poprawić postawę ciała, warto zastanowić się nad akcesoriami, które Ci to ułatwią.

Możesz posłużyć się specjalnymi gumami i taśmami treningowymi. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie paska do jogi. Używanie go pozwoli Ci zwiększyć elastyczność i ułatwi wykonywanie odpowiednich pozycji. Stanowi niejako przedłużenie naszych własnych rąk, co z kolei gwarantuje większą stabilność i płynność ruchów. Ponadto pozwala również lepiej zadbać o bezpieczeństwo – pasek asekuruje nas i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Unselected

Przez ile czasu należy ćwiczyć, by zwiększyć swoją elastyczność?

Jednoznacznej odpowiedzi może być tak naprawdę trudno udzielić – każde ciało jest inne i wymaga różnego czasu dla osiągnięcia pełni możliwości. Warto jeszcze raz w tym momencie podkreślić istotę systematyczności – nawet kilka minut rozciągania każdego dnia po czasie da naprawdę zauważalny efekt. Nie zwlekaj więc i rozłóż matę do ćwiczeń, poświęć 10 minut każdego dnia, a na pewno zauważysz efekty.

Jak jednak wprowadzić stretching do treningu i ile on właściwie powinien trwać? Rozciąganie dynamiczne przed treningiem powinno trwać około 15 minut i obejmować 5-8 różnych ćwiczeń. Jeśli wprowadzasz ten element po serii treningowej, poświęć na niego około 10-20 minut. Im dłużej będziesz wykonywać poszczególne ruchy rozciągające (od 1 do 5 minut), tym bardziej zwiększysz swoją elastyczność i amplitudę wykonywanych ruchów.

Unselected

4 ćwiczenia rozciągające

Teorię już znamy, czas przejść do odrobiny praktyki. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji treningowych, które pozwolą Ci zacząć swoją przygodę ze stretchingiem.

kobieta w odzieży sportowej wykonująca ćwiczenia rozciągające z paskiem do jogi
Unselected

Ćwiczenie numer 1: rozciąganie barków i klatki piersiowej

- Ćwiczone mięśnie: barki i klatka piersiowa.
- Sposób wykonania ćwiczenia: ręce trzymaj z tyłu, pasek w dłoniach. Zrób wdech i prawą rękę unieś do góry. Lewą rękę przesuń w dół, pilnuj, aby dłoń znajdowała się za plecami. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
- Oddychanie: płynne i bez przerwy, naturalne, z brzucha.
- Zalecenia dot. bezpieczeństwa: pamiętaj, by napiąć brzuch, zwróć uwagę na wydłużanie kręgosłupa i zachowają luźne kolana.
- Powtórzenia: utrzymaj pozycję przez kilka oddechów, przez 30 do 60 sekund, a następnie zmień stronę.

Unselected

Ćwiczenie numer 2: rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych

- Ćwiczone mięśnie: mięśnie pośladkowe i kulszowo-goleniowe.
- Sposób wykonania ćwiczenia: kolana zgięte, głowa w dół (tułów dotyka nóg), rozluźnij górne partie ciała. Środek paska znajduje się pod stopami. Zrób wdech podczas prostowania pleców (linia prosta głowa-plecy-pośladki).
- Oddychanie: płynne i bez przerwy, naturalne, z brzucha.
- Zalecenia dot. bezpieczeństwa: pamiętaj o prostym ułożeniu ciała.
- Powtórzenia: utrzymaj pozycję przez kilka oddechów, przez 30 do 60 sekund.

Unselected

Ćwiczenie numer 3: rozciąganie dolnych partii ciała, ud i łydek

- Ćwiczone mięśnie: mięśnie pośladkowe, kulszowo-goleniowe i łydki.
- Sposób wykonania ćwiczenia: ułóż obie nogi na podłodze. Przeprowadź pasek pod łukiem prawej stopy, palce stopy skierowane w stronę kolana. Zrób wdech, a następnie wydech i pociągnij pasek tak, by oderwać prawą nogę od podłogi.
- Oddychanie: płynne i bez przerwy, naturalne, z brzucha.
- Zalecenia dot. bezpieczeństwa: plecy powinny być proste podczas wykonywania tego ćwiczenia.
- Powtórzenia: utrzymaj pozycję przez kilka oddechów, przez 30 do 60 sekund, a następnie zmień stronę.

Kobieta i mężczyzna robiący ćwiczenia rozciągające dolnych partii ciała używając paski do jogi
Unselected

Ćwiczenie numer 4: rozciąganie tricepsów i mięśnia czworobocznego

- Ćwiczone mięśnie: tricepsy i mięsień czworoboczny.
- Sposób wykonania ćwiczenia: pozycja siedząca (po turecku lub inaczej), ręce trzymaj z tyłu, pasek w dłoniach. Zrób wdech podczas unoszenia prawej ręki nad głowę. Lewa ręka jest zgięta i ułożona na plecach. Najpierw zrób wydech przy jednoczesnym pociągnięciu paska do góry i rozciągnięciu mięśnia czworobocznego. Następnie zrób wdech i powróć do pozycji wyjściowej. Zrób wydech i pociągnij pasek w dół, by rozciągnąć triceps.
- Oddychanie: płynne i bez przerwy, naturalne, z brzucha.
- Zalecenia dot. bezpieczeństwa: plecy powinny być proste podczas wykonywania tego ćwiczenia.
- Powtórzenia: utrzymaj pozycję przez kilka oddechów, przez 30 do 60 sekund, a następnie zmień stronę.

Rada: jeśli nie udaje Ci się utrzymać prostych pleców przy pozycji siedzącej, możesz włożyć kostkę do jogi pod pośladki, co ułatwi Ci wykonywanie ćwiczenia.

Unselected

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jest to aktywność fizyczna, która wiele dobrego może przynieść niemal każdemu bez względu na wiek. Istnieją jednak sytuacje wyjątkowe, w których niezalecane są ćwiczenia rozciągające. Mogą to być na przykład specyficzne choroby kości, uszkodzenia mięśni czy zagrożona ciąża.

Nie da się ukryć, że na początku rozciągnięcie mięśni może nie należeć do przyjemnych. Przykurcze i różnego rodzaju napięcia będą wymagały cierpliwości i czasu, by na dobre odpuścić. Należy jednak stopniowo się rozciągać, tak, by nie dochodzić do progu odczuwania bólu. Regularna praktyka przyniesie jednak oczekiwane efekty, poprawiając Twoją elastyczność i zakres ruchów.

Unselected

Przeczytaj także:

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi  z pomocą instruktorki

Podstawy jogi dla początkujących - jak zacząć ćwiczyć

W czym może Ci pomóc praktyka jogi – podstawowe pozycje jogi dla początkujących. Czym jest joga i jak zacząć ćwiczyć

kobieta wykonująca ćwiczenia rozciągające na macie do ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające - jak wykonać trening rozciągania? Decathlon

Ćwiczenia rozciągające ⭐ Sprawdź, jak bezpiecznie i efektywne wykonać trening rozciągania ⭐ Poznaj podstawowe ćwiczenia rozciągające.

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać ? Jaka taśma mini band sprawdzi się najlepiej podczas treningu fitness i podczas realizacji siłowego planu treningowego

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina? Blog Decathlon

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny