mężczyzna trenujący na drążku do podciągania

Kalistenika – jak zacząć ćwiczyć? Przykładowy plan treningowy dla początkujących

Co to kalistenika? Jak zacząć treningi siłowe? W artykule przedstawiamy przykładowe ćwiczenia kalisteniczne i plan treningowy dla początkujących!

Czym jest kalistenika? Jak zacząć treningi? Dlaczego warto? Jak powinien wyglądać plan treningowy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat!

Kalistenika "street workout" – czym jest?

Kalistenika jest treningiem siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem masy własnego ciała bez dodatkowych ciężarów. To sport, który nie wymaga dużego doświadczenia, a ze względu na brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu dostępny niemal dla każdego. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem swojej przygody z kalisteniką? Jak zacząć ćwiczenia? 

Słowo „kalistenika” pochodzi z języka greckiego i oznacza „piękno oraz siłę”. Historia dziedziny zaczęła się już w starożytności, a kilka wieków później sport ten był wykorzystywany do szkolenia średniowiecznych rycerzy i praktykowany podczas tworzenia armii Bliskim Wschodzie. Chociaż obecnie mamy do wyboru znacznie więcej dyscyplin, kalistenika znowu staje się modna ze względu na coraz większą popularność ćwiczeń w przestrzeni miejskiej, określanych także jako street workout.

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Kalistenika – ćwiczenia podstawowe

Czy wiesz, że do równomiernego zwiększenia swojej masy mięśniowej oraz wzmocnienia kondycji wystarczy wykonywanie jedynie 6 ćwiczeń kalistenicznych? 

Zalicza się do nich:

- przysiady, które świetnie budują mięśnie nóg;

- unoszenie nóg – wzmacniające mięśnie brzucha;

- mostki – angażujące mięśnie kręgosłupa;

- pompki – idealne do zbudowania tricepsów oraz klatki piersiowej;

- podciąganie na drążku, które trenuje plecy oraz bicepsy;

- dipy, czyli pompki na poręczach budujące mięśnie obręczy barkowej.

Chociaż to jedynie 6 rodzajów ćwiczeń, możesz, a nawet powinieneś je modyfikować i dostosowywać do możliwości swojego ciała. Gdy będziesz konsekwentny, nawet jeśli zaczniesz od najłatwiejszych, z czasem wykonasz nawet najtrudniejszy wariant. Wykonywanie ćwiczeń w seriach da wymierne rezultaty.

Trening kalisteniki w domu - plan treningowy dla początkujących

Już wiesz, na czym polega uprawianie kalisteniki. Jak zacząć ćwiczyć, by treningi nie tylko przynosiły efekty, ale przede wszystkim były bezpieczne? Wyjaśniamy.

Pompki

Klasyczne pompki mogą wydawać się łatwym ćwiczeniem, ale wymagają odpowiedniej techniki.

1. Na początku oprzyj na ziemi dłonie z palcami skierowanymi do przodu. Pamiętaj, by znajdowały się pod barkami, dokładnie delikatnie szerzej od nich.

2. Wyprostuj całe ciało i oprzyj się na palcach u stóp. Kręgosłup musi być prosty, a wzrok skierowany przed siebie.

3. Uginając łokcie na zewnątrz, powoli obniż ciało, a nawet równie wolno je unieś.

Jeśli to ćwiczenie jest dla ciebie zbyt trudne, spróbuj wykonać pompkę z podparciem (wówczas ciało opierasz na kolanach, a nie palcach stóp).


Podciąganie na drążku

Podciąganie na drążku to niełatwe ćwiczenie dla początkujących. By je wykonać, zacznij od pełnego zwisu na drążku, po czym podciągnij się przynajmniej na tyle, by broda znalazła się nad nim. Następnie opuść się, powoli prostując ręce. W przypadku gdy nie masz możliwości wykonania klasycznego wariantu, podciągnij się jedynie do momentu znalezienia się brody na wysokości drążka.


Przysiady

Przysiady stanowią niezbędny element treningu kalisteniki. Ćwiczenie może przynieść ci wiele korzyści, ale musi być prawidłowo wykonane.

1. Na początku stań w rozkroku na szerokości bioder, pamiętając, by stopy dobrze przylegały do podłogi.

2. Wyprostuj plecy, wciągnij brzuch, a wzrok skieruj przed siebie.

3. Uginaj kolano do momentu, kiedy uda wraz z podudziami stworzą kąt 90 stopni.

4. Warto także wyciągnąć ręce do przodu, by nie stracić równowagi i nie przewrócić się do tyłu.


Unoszenie nóg

Jak poprawnie unosić nogi?

1. Zacznij od położenia się na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała.

2. Połącz i obciągnij palce stóp, po czym unieś wyprostowane nogi kilka centymetrów nad podłoże.

3. Po 2 sekundach możesz je opuścić i wykonać kolejne uniesienie, jednak pamiętaj, by nie rozluźniać w tym czasie mięśni brzucha.


Mostek

Mostek to jeden z najtrudniejszych elementów kalisteniki.

1. Ćwiczenie zacznij wykonywać od położenia się na plecach oraz ugięcia nóg w kolanach.

2. Następnie połóż dłonie po obu stronach głowy z palcami skierowanymi w stronę ramion.

3. Unieś pośladki oraz biodra, a potem barki. W tym czasie głowa powinna wciąż dotykać podłogi. Jeśli czujesz się na siłach, kiedy całe ciało będzie uniesione, podnieś także głowę.


Pompki na poręczach

Pompki na poręczach możesz wykonać w domu, wykorzystując dwa stabilne krzesła.

1. Zacznij od złapania poręczy wewnętrzną częścią dłoni.

2. Następnie podkurcz nogi, ale na tyle, by w najniższej pozycji nie dotykać podłoża.

3. Prostując ramiona, unieś całe ciało.

Weź wdech i opuść się do momentu poczucia napięcia w stawach barkowych, ale nie stawiaj stóp na ziemi.

mężczyzna trenujący podciąganie na drążku

Kalistenika dla początkujących - przykładowy plan treningowy 

Już wiesz, jak poprawnie przeprowadzać treningi kalisteniki. Ćwiczenia muszą być wykonane zgodnie z techniką i jest to ważniejsze niż stopień ich intensywności. W dalszej części tekstu znajdziesz gotowy plan treningu kalistenicznego dla początkujących, który pomoże ci rozpocząć przygodę z tą dyscypliną.

Idealny trening dla zdrowej osoby, która prowadzi średnio aktywny tryb życia, powinien składać się z następujących elementów:

- dokładna rozgrzewka, na którą składają się takie ćwiczenia jak na przykład bieg bokserski pajacyki;

- przysiady z wykrokami w przód (6 razy);

- podciąganie na drążku (4 razy);

- mostek (4 razy);

- pompki na delikatnym podwyższeniu (10 razy);

- pompki na poręczach (6 razy);

- unoszenie nóg (8 razy).

Ćwiczenia powinieneś wykonywać w 3 lub 4 seriach (dostosuj to do możliwości swojego ciała), a treningi powtarzać co 2 bądź 3 dni. Pamiętaj, by zawsze zakończyć je choć krótką serią ćwiczeń rozciągających, które zmniejszają ryzyko wystąpienia zakwasów dzień później.

Jak zacząć ćwiczyć?

Już wiesz, jak prawidłowo wykonywać treningi kalisteniki. Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała są niezwykle proste, skuteczne i – co najważniejsze – bezpieczne. Jednak to nie jedyne zalety tej dyscypliny sportowej. 

Ze względu na brak konieczności posiadania dodatkowych przyrządów czy wydatku na karnet na siłownię, możesz zacząć ćwiczenia już dziś. Do przeprowadzenia treningu kalistenicznego potrzebujesz jedynie chęci oraz ciężaru własnego ciała.

Czy każdy może wykonywać ćwiczenia kalisteniczne?

Tak, o ile będą one dostosowane do poziomu zaawansowania trenującego. Kalistenika może być uprawiana przez kobiety oraz mężczyzn w każdym wieku. Jednak jeśli cierpisz z powodu zaawansowanej otyłości, schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego lub krążenia, przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

O czym powinieneś pamiętać, trenując kalistenikę?

Ćwiczenia należy stopniowo utrudniać, by nie doszło do stagnacji mięśniowej. Zwiększając poziom trudności oraz liczbę powtórzeń, dbasz o ciągły rozwój mięśni. Pamiętaj, że w trakcie jakichkolwiek treningów to konsekwencja i systematyczność odgrywają najważniejszą rolę.

Chociaż wykonywanie kilka razy w tygodniu kilku ćwiczeń o umiarkowanej trudności nie wymaga stosowania specjalnej diety, niewiele osób zwraca uwagę na swoje jadłospisy na co dzień. Rozpoczynający treningi kalisteniki powinni zainteresować się tym, co się je, by poprawić efekty swoich ćwiczeń. 

Przede wszystkim skorzystaj z jednego z wielu kalkulatorów internetowych, w których możesz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Bądź szczery, określając swój współczynnik aktywności, ponieważ nawet niewielka nadwyżka kaloryczna może doprowadzić do niepożądanego zwiększenia masy twojego ciała. Poza tym staraj się wybierać pełnowartościowe produkty bogate w składniki odżywcze, by zapewnić sobie odpowiednią ilość substancji odżywczych w diecie.

Kto może trenować kalistenikę? Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała są odpowiednie dla osób w każdym wieku i nie potrzeba do nich dodatkowego sprzętu, więc nie wymagają poczynienia dodatkowych inwestycji. To prosty i skuteczny sposób poprawy swojej kondycji, z którego warto korzystać. 

Przeczytaj także

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu. Blog Decathlon

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

Jaki sprzęt do kalisteniki w domu jest potrzebny?

Jaki sprzęt do kalisteniki w domu jest potrzebny?

Jaki sprzęt do kalisteniki wybrać? Jak wykonać najpopularniejsze ćwiczenia kalisteniczne? Sprawdź w naszym poradniku treningowym!

mężczyzna montujący drążek rozporowy w przejściu

Jak zamontować drążek rozporowy w futrynie?

Drążek do podciągania najlepiej zawiesić w futrynie lub na ścianach wąskiego holu. Sprawdź, jak trwale zamontować drążek rozporowy do ćwiczeń.

Trening Armstronga - jak podciągnąć się na drążku w 8 tygodni

Trening Armstronga - jak podciągnąć się na drążku w 8 tygodni

Trening Armstronga, czyli jak w 8 tygodni poprawić wynik w podciąganiu na drążku i pobić własny rekord