kobieta w stroju sportowym podciągająca się na kółkach gimnastycznych

Kółka gimnastyczne - ćwiczenia. Jak wykonać trening gimnastyczny na kołach?

Trening gimnastyczny na kółkach jest wymagający. Czy warto go wykonywać? Jakie ma zalety? Poznaj ćwiczenia do wykonywania na kółkach gimnastycznych.

Ćwiczenia na kółkach są podobne do ćwiczeń gimnastycznych na drążku, ale jednocześnie są bardziej wymagające. Krążki gimnastyczne nie są stabilne, więc utrzymanie na nich stabilnej pozycji wymaga dodatkowego wysiłku. Sprawdź podstawowe ćwiczenia, jakie można wykonywać na kółkach w domu i na siłowni.

Ćwiczenia na kółkach – czy warto? Zalety kółek gimnastycznych

Kółka gimnastyczne to kółka do ćwiczeń, które można wykorzystywać w domu oraz na siłowni. Muszą być dobrze zamontowane w suficie za pomocą haków, aby ćwiczenia były bezpieczne. Podczas treningu będzie się na nich opierać cały ciężar twojego ciała. Ćwiczenia na kołach mogą wykonywać osoby, które mają dobrą kondycję fizyczną. Dobrym przygotowaniem do takich treningów są ćwiczenia na drążku do podciągania, który jest stabilniejszy. Podczas ćwiczeń na kołach gimanstycznych nie tylko starasz się utrzymać swoje ciało w górze, ale też aktywnie stabilizujesz całe ciało. W związku z tym twoje mięśnie muszą być napięte.

Ćwiczenia na kółkach:

- mocno wzmacniają siłę mięśni,

- dają poczucie równowagi,

- poprawiają koordynację ruchową,

- zmniejszają ryzyko kontuzji,

- stabilizują stawy,

- angażują wiele partii mięśni, co normalnie wymagałoby mocnego urozmaicania zwykłych treningów.

Jeśli jesteś fizycznie gotowy na ćwiczenia na kołach, to warto spróbować wzmacniania siły w niestabilnych warunkach. Z pewnością będzie to ciekawe urozmaicenie zwykłych ćwiczeń. Dodatkowo nie musisz wcale zapisywać się na siłownię. Kółka gimnastyczne są niedrogie i zajmują mało miejsca, więc tego typu treningi możesz z powodzeniem wykonywać w domu.

mężczyzna stojący przy kółkach gimnastycznych

Przykładowy trening na kołach gimnastycznych

Jakie ćwiczenia na kołach zwiększą twoją siłę i wytrzymałość? Zawsze sprawdzą się takie aktywności, jak

- zwisy w pionie,

- podciąganie w pionie (np. z siadu skrzyżnego),

- pompki (tu przyda się mata do ćwiczeń, ponieważ jedna z wersji pompek zakłada klęknięcie na macie podczas trzymania dłoni na kółkach, a następnie - opuszczanie tułowia, uginając ramiona w łokciach do kąta 90 stopni i unoszenie się do pozycji startowej),

- podciąganie do poziomu – z pozycji leżącej na macie poprzez uginanie ramion w łokciach (ważne – koła gimnastyczne trzyma się wtedy podchwytem),

- brzuszki skośne,

- muscle up – wysokie podciąganie się na kółkach z wykonaniem głębokiej pompki szwedzkiej (podciągnięcie wykonujesz do momentu, aż ringi będą na wysokości piersi, a potem wykonuje skłon tułowia do przodu).

Trening gimnastyczny na drążkach jest bardzo wymagający i nie jest dla każdego. Ćwiczenia z własnym ciężarem zawsze są wyczerpujące, a tu dochodzi jeszcze konieczność utrzymania równowagi na niestabilnych kółkach. Mimo wszystko warto spróbować, bo efekty są niezwykłe!

Jak przygotować się do ćwiczeń na krążkach gimnastycznych?

Podczas montażu kółek upewnij się, że haki stabilnie i pewnie tkwią w suficie. Jako dodatkowe akcesoria do ćwiczeń na kółkach możesz dokupić rękawiczki, pasy i kamizelki obciążeniowe. Rękawiczki ochronią twoje dłonie przed otarciami i zapewnią ci lepszą przyczepność – spocona dłoń może się łatwo wyślizgnąć z koła, nawet jeśli używasz talku. Pasy i kamizelki zwiększą intensywność treningu siłowego, więc są polecane tylko dla osób, które doskonale radzą sobie z ciężarem własnego ciała podczas podciągania i innych zajęć siłowych.

Pamiętaj, że trening siłowy musi być przeplatany treningami cardio. Samo trenowanie siły nic ci nie da, jeśli nie będziesz mieć kondycji. Trening na kółkach gimnastycznych warto wykonywać dwa-trzy razy w tygodniu, aby się nie przeciążyć.

Przeczytaj także

mężczyzna ćwiczący z gumami treningowymi

Trening funkcjonalny - wszystko co musisz o nim wiedzieć. Decathlon

Dowiedz się, czy warto rozpocząć trening funkcjonalny i jakie korzyści przyniesie wykonywanie poszczególnych ćwiczeń?

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na bieżni elektrycznej

Trening interwałowy - wszystko co musisz wiedzieć o interwałach

Sprawdź, czym jest trening interwałowy i z czego wynika ciągle rosnąca popularność ćwiczeń o zmiennej intensywności

dziewczyny w strojach gimnastycznych trenujące gimnastykę w plenerze

Gimnastyka - jak zacząć ćwiczyć? Korzyści płynące z gimnastyki.

Gimnastyka artystyczna to bardzo widowiska dyscyplina sportowa, która jest odmianą klasycznej gimnastyki. Jak zacząć ćwiczyć? Blog Decathlon.

mężczyzna w odzieży fitness wykonujący ćwiczenie na macie do ćwiczeń

Trening HIIT - na czym polega i jakie daje efekty?

Trening HIIT to intensywny trening interwałowy. Sprawdź jak zrobić trening oraz jakie efekty przynoszą ćwiczenia!