kobieta stojąca na głowie w odzieży sportowej

Stanie na głowie (sirsasana) - poznaj korzyści, które daje pozycja praktykowana w jodze

Zastanawiasz się, jak stanąć na głowie? Asana praktykowana jest w jodze i wymaga dużego skupienia. Sprawdź, jak to zrobić i jakie są korzyści z śirszasana.

W języku polskim sirsasana oznacza stanie na głowie. Jest to asana, z którą świetnie radzą sobie osoby mające doświadczenia z jogą. Jest to pozycja odwrócona, która wymaga sporej sprawności i przede wszystkim dobrej koordynacji ruchowej. Przynosi wiele korzyści: oddziałuje na układ hormonalny, poprawia wydolność i uczy trzymania prawidłowego ustawienia ciała. Jakie jeszcze korzyści daje stanie głowie? Jak nauczyć się tej figury krok po kroku? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. 

Co daje stanie na głowie?

Pewnie zastanawiacie się, co daje nam asana? Otóż stanie na głowie wymaga przede wszystkim dużego doświadczenia i kontroli całego ciała. Płynie z niej szereg korzyści zdrowotnych, ale żeby wytrzymać w tej pozycji, należy mieć dużą sprawność, wyćwiczone przedramiona i poczucie równowagi. Dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pozycjami jogi, wytrzymanie, chociażby kilku minut w pozycji na głowie to duży sukces. Stanie na głowie to pozycja, która wydłuża ciało (mówi się, że jest królową wszystkich asan). Pozycja śirszasana ma pozytywny wpływ na umysł i jest często wykonywana przez miłośników jogi. O zaletach tej pozycji przekonywał już twórca jogi iyengarowskiej. 

- Poprawia wydolność organizmu.

- Dotlenia mózg.

- Pobudza przysadkę mózgową.

- Poprawia pracę układu: oddechowego, krwionośnego i hormonalnego.

- Pobudza metabolizm (znacznej poprawie ulega trawienie).

- Otwiera klatkę piersiową.

- Pozwala się zrelaksować i odpocząć. 

- Dodaje energii (dlatego stanie na głowie warto wykonywać rano).

- Pomaga pozbyć się stresu i uspokaja umysł.

- Uczy skupienia.

- Łagodzi objawy astmy i zapalenia zatok.

- Łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy i andropauzy.

- Wzmacnia kręgosłup, nogi oraz ręce.

Doświadczone osoby potrafią perfekcyjnie wykonać stanie na głowie i wytrzymać w tej pozycji nawet 30 minut. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie próbowała tej figury — wydaje się to nierealne. Warto jednak spróbować swoich sił, ponieważ wykonując stanie na głowie, szybko zauważymy zmiany w swoim organizmie i staniemy się bardziej świadomi swojego ciała. Opanowanie asany stania na głowie i stania na rękach daje również dużo satysfakcji i przygotowuje do wykonania bardziej zaawansowanych figur.

Jak wykonać stanie na głowie? Ćwiczenia przygotowujące

Stanie na głowie to umiejętność wymagająca dobrej kondycji fizycznej, ale i psychicznej. Zanim przejdziecie do wykonania tej figury, musicie przygotować cało. Wśród ćwiczeń przygotowujących do asany, wymienia się: skręty oraz pozycję psa z głową w dół (zmniejsza ból kręgosłupa i poprawia działanie układu nerwowego). Wymienione ćwiczenia zwiększają elastyczność, wzmacniają mięśnie ud, obręczy barkowej i pleców. Opanowanie wspomnianych asan pozwoli wejść na wyższy poziom i wykonać w przyszłości bardziej zaawansowane pozycje. Pomocna jest również pozycja świecy, w której rozciągamy barki, ramiona i kręgosłup.

Pierwsze próby sirsasany warto wykonywać przy ścianie lub drabince, ponieważ można łatwo stracić równowagę, a wspominane elementy dają poczucie bezpieczeństwa. Możesz także położyć na podłodze matę. Wiele osób obawia się upadku na podłogę, który, choć nie jest szczególnie bolesny — to paraliżuje i zniechęca. Warto się jednak oswoić z tym lękiem. 

kobiety wykonujące stanie na głowie w odzieży do jogi

Jak wykonać stanie na głowie (sirsasana) krok po kroku?

Podczas stania na głowie łopatki powinny być dociśnięte do tylnych żeber, łokcie dociśnięte do podłoża, nogi wyprostowane, a barki wysoko uniesione. Asana powinna być wykonywana w dużym skupieniu (w tym na kontrolowaniu oddechu), ponieważ zbyt gwałtowne ruchy mogą zakończyć się kontuzją. Pamiętaj, że podczas treningu konieczna jest asekuracja! Pierwsze próby śirszasany należy wykonywać pod okiem doświadczonego instruktora, który na bieżąco będzie korygował ewentualne błędy i nauczy prawidłowej techniki.

1. Weź matę (np. do fitnessu), złóż ją, a potem uklęknij przed matą. Przedramiona połóż na podłodze i rozłóż łokcie mniej więcej na szerokość barków.

2. Teraz odepchnij ramiona na zewnątrz, dociśnij nadgarstki do podłoża i spleć szczelnie palce. Oprzyj czubek głowy na macie.

3. Kolejny krok: przyciśnij głowę mocno do podłogi, tak żeby znajdowała się pomiędzy twoimi dłońmi (pomiędzy głową a wnętrzem dłoni powinna być przestrzeń).

4. Podnieś nogi i kieruj się powoli w kierunku swoich łokci, a następnie unieś swoje uda tak, aby Twoje ciało utworzyło literę „V”. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Wykonywanie tej figury odciąża odcinek szyjny kręgosłupa.

5. Teraz zacznij prostować nogi i ułóż je jednocześnie prostopadle do podłogi, a pięty skieruj w kierunku sufitu. Ciało powinno znajdować się w linii prostej. Kość ogonowa powinna być skierowana w stronę tylnej części miednicy, a ciężar ciała musi opierać się na obu przedramionach.

6. Utrzymaj się w tej pozycji przez około 5-10 sekund (jako osoba początkująca), nie zapominając jednocześnie o głębokim oddychaniu. Po kilku treningach z powodzeniem możesz wydłużyć ten czas. Następnie na wydechu powoli opuść nogi i zegnij kolana. Pozycja salamba gotowa!

Stanie na głowie (pozycja salamba) a kręgosłup

Pamiętaj, że ta pozycja w jodze mocno oddziałuje na szyję i głowę, dlatego nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi może powodować ból. Stanie na głowie nie jest dla naszego kręgosłupa naturalną figurą, zatem warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na treningi stania na głowie. Mamy tu na myśli ćwiczenia rozciągające i odpowiednie opieranie głowy (nie na czole, ale na ciemieniu). Ponadto należy sobie zadać pytanie, czy to ćwiczenie jest dla nas bezpieczne? Czy posiadamy na tyle siły i nasze zdrowie nam na to pozwala? Dotyczy to szczególnie osób, które w przeszłości miały urazy szyi. Jakie są jeszcze przeciwwskazania do stania głowie?

Przeciwwskazania do wykonywania śirszasana

Chociaż stanie na głowie ma sporo zalet, to istnieją również przeciwwskazania do tego ćwiczenia. Niektóre osoby nie tylko nie powinny go wykonać, ale wręcz powinny całkowicie o tym zapomnieć. Najczęstsze przeciwwskazania to:

- ciąża,

- menstruacja,

- zaburzenia krzepnięcia krwi,

- przepuklina,

- poważne schorzenia, np. neurologiczne, onkologiczne,

- gorączka i przeziębienie (warto najpierw się wyleczyć),

- problemy z ciśnieniem (nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie),

- problemy ze wzrokiem (jaskra, nadciśnienie gałki ocznej, odklejanie się siatkówki oka, zaćma, duże wady wzroku — krótkowzroczność i dalekowzroczność),
przebyte w przeszłości urazy kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym),

- dyskopatia,

- zwyrodnienie stawów.

Jeśli nie towarzyszy Wam żadna z wyżej wymienionych dolegliwości — bez problemu możecie sprawdzić swoje możliwości. Chociaż stanie na głowie to spore wyzwanie, to daje dużo satysfakcji i zachęca do dalszego rozwoju. Szukacie akcesoriów potrzebnych do treningów? W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie między innymi maty do jogi wraz z pokrowcem oraz stroje do ćwiczeń, które zapewnią Wam komfort w trakcie aktywności fizycznej.

Przeczytaj także

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi  z pomocą instruktorki

Podstawy jogi dla początkujących - jak zacząć ćwiczyć

W czym może Ci pomóc praktyka jogi – podstawowe pozycje jogi dla początkujących. Czym jest joga i jak zacząć ćwiczyć

kobiety medytujące na matach do jogi

Medytacja - jak zacząć medytować? Poradnik dla początkujących

Zastanawiasz się, jak medytować, by uzyskać efekty dla umysłu i ciała?? Możesz zacząć od techniki mindfulness. Czym jest medytacja? Wyjaśniamy.

Jak joga wpływa na kręgosłup - czy jest dobra dla kręgosłupa?

Jak joga wpływa na kręgosłup ? Pomaga czy szkodzi?

Joga kręgosłupa to inaczej joga, w której wykonuje się asany dobrane do potrzeb osób zmagających się z bólem pleców. Poznaj ćwiczenia jogi na kręgosłu

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi

10 podstawowych pozycji jogi - asany dla początkujących

Podstawowych pozycji jogi jest 10. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wzmacnia ciało i umysł. Czym jest joga i jak rozpocząć przygodę z jogą?