mężczyzna w odzieży sportowej trenujący podciąganie

Trening kalisteniki dla średnio zaawansowanych 

W artykule wyjaśnimy, czym jest kalistenika. Trening dla średnio zaawansowanych w tej dyscyplinie jest bardzo efektywny. Sprawdź plan treningowy!

Interesuje cię kalistenika? Trening dla średnio zaawansowanych z wykorzystaniem jej metod pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić ciało. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się więcej na temat tego sportu!
Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała – właśnie na tym bazuje kalistenika. Trening dla średnio zaawansowanych z wykorzystaniem jej elementów cieszy się coraz większą popularnością. Jak ułożyć własny plan treningowy i na co zwrócić uwagę w trakcie ćwiczeń? 

Kalistenika – geneza dyscypliny

Nazwa kalistenika pochodzi od słów greckich kallos i sthenos oznaczających piękno oraz siłę. To jedna z najstarszych dyscyplin sportowych – liczne źródła historyczne wskazują na to, że była uprawiana już w starożytnym Rzymie oraz Grecji. Później korzystano z niej, tworząc armię na Bliskim Wschodzie. Obecnie znowu wraca do łask ze względu na rosnącą popularności street workoutu, czyli treningów w przestrzeni publicznej.

Ćwiczenia kalisteniczne od których warto zacząć

Kalistenika to aktywność fizyczna bazująca na ćwiczeniach z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Jej największą zaletą jest brak konieczności korzystania ze specjalistycznego sprzętu czy ponoszenia wydatków wiążących się z karnetem na siłownię. W dodatku rezygnacja z dodatkowych obciążeń w postaci hantli czy sztang sprawia, że to bardzo bezpieczna forma aktywności fizycznej. 

kobieta w legginsach i bluzce sportowej wykonująca  ćwiczenie z wałkiem

Rozgrzewka to podstawa

Ćwiczenia z własną masą ciała obciążają stawy w dużo mniejszym stopniu, niż te wykonywane z pomocą dodatkowych obciążeń, dlatego na popularności nieustannie zyskuje kalistenika. Trening dla średnio zaawansowanych, podobnie jak każdy inny powinien rozpocząć się rozgrzewką. Powinna ona trwać około 10-20 minut i ma za zadanie rozgrzać i rozciągnąć mięśnie oraz przygotować stawy do większych obciążeń. Wszystkie zalecane ćwiczenia wykonuj z pełną precyzją, bo to pozwoli ci uniknąć kontuzji.

Rodzaje treningów kalistenicznych

Kalistenika to trening siłowy, który możesz wykonać w każdym miejscu. Treningi bazowe można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to trening typowo siłowy. Główna zasada tego nurtu to wykonywanie niewielkiej liczby powtórzeń, a wielu serii. Pomiędzy seriami możesz pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek. Kolejny rodzaj ćwiczeń to trening wytrzymałościowy. W przypadku tego typu aktywności należy wykonywać dużo powtórzeń, po maksymalnie 5 serii. Pamiętaj, że w tym wypadku przerwy powinny być krótkie do maksymalnie 30 sekund.

Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom nie tylko wzmacniasz swoją wytrzymałość, lecz także spalasz nadmiar tkanki tłuszczowej. Trenować możesz w sposób bardziej zaawansowany dedykowany jedynie dla bardzo sprawnych osób. To trening hipertroficzny i należy wykonywać ćwiczenia przez całe 60 minut, bez przewidzianej przerwy. Zalecany jest co drugi dzień.

Czy do trenowania kalisteniki potrzebny jest specjalny sprzęt?

Trening kalisteniczny można wykonywać praktycznie wszędzie. Może się opierać jedynie na wykonywaniu pompek, brzuszków i przysiadów, jednak nie wszystkie ćwiczenia uda się wykonać bez użycia dodatkowego sprzętu. Przykładem są tu pompki na poręczach, które wymagają stabilnego podparcia. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to zapewne masz w okolicy park ze specjalnymi przyrządami ułatwiającymi uprawianie tego pięknego sportu, jakim jest kalistenika. Trening dla średnio zaawansowanych często prowadzony jest z wykorzystaniem jedynie krzesła, jako narzędzia wspomagającego. Jak widzisz, nie musisz nic kupować, gdy chcesz rozpocząć przygodę z kalisteniką.

mężczyzna wykonujący przysiady na macie do ćwiczeń

Przykładowy trening street workout

Podstawowymi ćwiczeniami kalistenicznymi są te, które nie wymagają żadnego dodatkowego oprzyrządowania, czyli brzuszki, przysiady, a także pompki polegające na staniu na rękach, uginanych w celu wykonania ćwiczenia. Popularnością cieszy się również podciąganie na drążku.

Jako drążek możesz wykorzystać trzepak lub jakiekolwiek inne stabilne oparcie. Podczas wykonywania tego rodzaju ćwiczeń szczególną uwagę musisz zwrócić na to, czy robisz podchwyt, czy nachwyt, ponieważ od tego zależy, która partia mięśni pracuje. Często polecanymi ćwiczeniami są dip oraz wznosy nóg. Jak widzisz, niewiele trzeba, aby zacząć budować tkankę masy mięśniowej podczas treningów kalistenicznych.

Przysiady to bardzo chętnie wykonywane ćwiczenia, które pomagają unieść pośladki i zachować jędrne uda.

- Chcąc wykonać prawidłowy przysiad, stań w delikatnym rozkroku.

- Nogi powinny być na wysokości barków, a dłonie powinny złapać za tułów, brodę trzymaj wysoko.

- Ugnij nogi, a biodra wypychaj do tyłu, aż znajdą się w pozycji równoległej do ziemi.

- Staraj się nie odrywać stóp od podłoża.

Liczba powtórzeń powinna być dostosowana do wariantu ćwiczeń.

Kalistenika a dieta

Bardzo ważne podczas treningu jest zachowanie odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety. Powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanych przez ciebie ćwiczeń oraz twoich indywidualnych predyspozycji. Jeżeli chcesz uzyskać jak najlepsze rezultaty, zalecamy kontakt z dietetykiem, który dobierze idealnie dopasowany plan żywieniowy. Niestety nie ma żadnej uniwersalnej diety i nie wierz nikomu, kto twierdzi inaczej. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne pokarmy.

To, co jest pewne, to fakt, że podczas trenowania kalisteniki zwiększy się twoje zapotrzebowanie na kalorie, dlatego powinieneś przyswajać ich zdecydowanie więcej. Białko to bardzo ważny element każdej diety dla osób trenujących, ponieważ wspomaga odbudowę mięśni.

Precyzja i dokładność to właśnie kalistenika. Trening dla średnio zaawansowanych wymaga wypracowania sobie pewnych wzorców ruchowych. Wtedy będziesz zawsze wiedział, jak wykonać odpowiedni chwyt, w którym momencie wyprostować łokieć podczas pompek i wyrobisz wiele innych nawyków. Zanim podejmiesz się treningu, dokładnie zapoznaj się z techniką prawidłowego wykonywania ćwiczeń.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz najpotrzebniejsze akcesoria do treningu.

Przeczytaj także

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu. Blog Decathlon

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

kobieta w staniku sportowym opierająca nogę na drążku rozporowym

Kalistenika kobieca – plan treningowy dla początkujących pań.

Czym jest kalistenika kobieca? Dlaczego warto zacząć treningi wykorzystujące własną masę ciała? Sprawdź, w poradniku!

mężczyzna ćwiczący na poręczach treningowych

Ćwiczenia na barki w kalistenice - jak zaplanować trening ? Decathlon

Interesuje Cię kalistenika? Barki trzeba wytrenować. Oto zestaw ćwiczeń na naramienny układ mięśniowy z wykorzystaniem masy ciała.

mężczyzna trenujący na drążku do podciągania

Kalistenika – jak zacząć ćwiczyć? Plan treningowy. Blog Decathlon

Co to kalistenika? Jak zacząć treningi siłowe? W artykule przedstawiamy przykładowe ćwiczenia kalisteniczne i plan treningowy dla początkujących!