mężczyzna stojący w bieliźnie termoaktywnej z uniesioną ręką

Odzież termoaktywna – jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Zastanawiasz się, jaką bieliznę termoaktywną wybrać do aktywności na świeżym powietrzu? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, czym się kierować!

Odzież termoaktywna to element stroju, który powinien znaleźć się w szafie wielu sportowców i nie tylko. Niezależnie od tego, czy chodzimy po górach, czy biegamy po ścieżkach podmiejskiego osiedla, a może wybieramy się na trening piłkarski – bielizna termiczna może się przydać. Sprawdź, jak ją dobrze dobrać.

Odzież termoaktywna – co to jest i jak działa?

Zapewne nie raz spotkałeś się z tą nazwą. Niewiele mówiła Ci do tej pory? Spieszymy więc z wyjaśnieniem. Ubrania termoaktywne to odzież stworzona w celu zwiększania komfortu podczas wysiłku fizycznego. Korzystają z nich rowerzyści, biegacze i wszystkie osoby, które – profesjonalnie i rekreacyjnie – uprawiają sport. 

Najważniejszą zasadą działania ubrań termoaktywnych jest odprowadzanie potu od skóry oraz zapewnianie komfortu termicznego. Odzież termoaktywna nie wchłania potu, a jedynie odprowadza go do pozostałych warstw ubrań, pozostawiając skórę suchą. Dzięki temu, podczas uprawiania aktywności nie odczuwamy nieprzyjemnej wilgoci. Odzież tego typu pomaga zachować odpowiednią temperaturę, co z kolei zapewnia izolację cieplną.

Odzież termoaktywna – co daje? W jakich sportach warto ją wykorzystać?

Ubrania termoaktywne od lat wykorzystywane są przez profesjonalnych sportowców, nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że odzież termoaktywna przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które sport uprawiają profesjonalnie. Jeżeli zdarza nam się biegać, wybierać się na wycieczki rowerowe, rekreacyjnie spacerować po górach, czy podejmować inną aktywność na świeżym powietrzu – zdecydowanie warto rozważyć jej zakup. Aktywność fizyczna wiąże się ze wzmożoną produkcją potu. Odzież termoaktywna cechuje się oddychalnością. W bardzo prosty sposób odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, co znacznie poprawia komfort i zapobiega przegrzaniu.

Odpowiednio dobrane ubrania termoaktywne to także świetny sposób na ochronę przed chłodem, bez konieczności zakładania na siebie grubych kurtek i płaszczy. Doceniają to przede wszystkim sportowcy, którzy dzięki stosunkowo cienkim i jednocześnie ciepłym ubraniom nie czują ograniczeń i krępowania ruchów.

Najwięcej korzyści z noszenia termoaktywnej bielizny będą miały osoby, które:

– uprawiają sporty zimowe: wspinaczka górska, jazda na nartach czy łyżwach, trekking zimowy, snowboard (tu sprawdzą się kalesony, odzież z długim rękawem, bielizna snowboardowa termoaktywna);

– uprawiają sporty na świeżym powietrzu, również latem: na przykład piłka nożna, koszykówka czy bieganie ( w tym przypadku doskonale sprawdzi się bielizna termoaktywna do biegania, spodenki i koszulki termoaktywne z krótkim rękawem);

lubią aktywność na zewnątrz, gdy dookoła panuje inna niż optymalna temperatura czy trudne warunki atmosferyczne: będzie dobra także na zimowe spacery, letnie przejażdżki rowerem czy wyprawę do lasu.

kobiety i mężczyźni biegnący ulicą w odzieży termoaktywnej  w pochmurny dzień

Jakie ubrania termoaktywne są dostępne? Rodzaje i materiały

Wiesz już, czym jest odzież termoaktywna. Jak wybrać jednak odpowiednie modele dla siebie? Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na dwa kryteria, czyli typ ubrań i rodzaj materiału.

Bielizna termoaktywna męska, damska czy dziecięca to określenie na te części odzieży, które zakłada się bezpośrednio na ciało. Najczęściej jest to koszulka termoaktywna, oraz getry. Na rynku dostępne są także bluzy termoaktywne. Świetnie nadają się one na bardzo chłodne dni lub na przykład na wyprawy trekkingowe w góry. Niekiedy możemy natknąć się także na jednolite kostiumy termoaktywne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że są one mniej praktyczne od dwóch oddzielnych części garderoby.

Na rynku znajdują się ubrania termoaktywne wykonane z różnych materiałów. Najgrubsze, a tym samym najcieplejsze są ubrania termoaktywne wykonane z wełny merino. Włókna z wełny merynosów to miękkie i przyjemne materiały, które doskonale utrzymują ciepło.

Lżejsze ubrania termoaktywne zazwyczaj wykonane są z włókien syntetycznych: mieszanki poliestru i elastanu lub poliamidu. Świetnie przylegają do ciała i doskonale odprowadzają pot. Wiele osób decyduje się jednak na zakup ubrań termoaktywnych z materiałów mieszanych, które łączą w sobie naturalną wełnę z syntetycznymi wkładkami. Doskonale łączą one w sobie najlepsze cechy obydwu tych rodzajów.

Niektóre modele odzieży termoaktywnej z wyższej półki zawierają w sobie srebrne nitki. Jony srebra mają właściwości antybakteryjne, co niweluje powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

mężczyzna naciągający rękaw bluzki termoaktywnej

Jaką wybrać bieliznę termoaktywną? Grubość materiału

Sprawdzając dostępną odzież termoaktywną, dobierz jej grubość do swoich potrzeb. Do najbardziej intensywnego wysiłku fizycznego poleca się cienką bieliznę termoaktywną. Skupia się ona na odprowadzaniu wilgoci z powierzchni skóry, lecz nie zapewnia zbytniego komfortu termicznego, przez co bielizna cienka nie jest dobrym wyborem na chłodniejsze dni.

Kolejnym typem jest bielizna o średniej grubości. Może być ona dobrym wyborem dla osób aktywnych fizycznie, które zdecydowały się na trening w niższych temperaturach, lecz wciąż potrzebują dobrej wentylacji.

Bielizna gruba zapewnia z kolei najlepszą izolację termiczną, lecz ma problem ze sprawnym odprowadzaniem wilgoci. Podobny efekt może dać druga warstwa odzieży termoaktywnej – w ten sposób można budować poziom izolacji. W związku z tym tego typu bieliznę wykorzystuje się najczęściej podczas sytuacji ekstremalnych. Gruba bielizna termoaktywna produkowana jest szczególnie z myślą o wspinaczach wysokogórskich. Tam liczą się inne właściwości niż dla sportowców trenujących zimą.

Odpowiednia bielizna termoaktywna – jak wybrać?

Jak wybrać odzież termoaktywną? Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni rozmiar. Dzięki temu nie pojawią się podczas noszenia otarcia, a także zachowamy pełną swobodę ruchów. Dobrze dobrana koszulka termoaktywna powinna być jak druga skóra. Zwróć uwagę także na płaskie szwy – powinny być niewyczuwalne na skórze, nie mogą gnieść i obcierać.

Ważny jest też rodzaj odzieży termoaktywnej. Musimy dobrać go do swoich preferencji i tego, gdzie zamierzamy jej używać. Jeśli będzie ona wykorzystywana naprawdę często, to dobrym wyborem mogą być najdroższe rodzaje. Zapewnią one większy komfort niż tańsze odpowiedniki między innymi dzięki temu, że do ich produkcji używa się technologii wykluczającej stosowanie szwów.

Warto też sprawdzić, czy nie mamy żadnych uczuleń, gdyż niektóre rodzaje tkanin stosowane do produkcji bielizny termoaktywnej potrafią uczulać skórę i powodować bardzo nieprzyjemne podrażnienia. Jest to jedna z kwestii, którą trzeba wziąć pod uwagę, podczas wyboru bielizny termoaktywnej. Zastanawiasz się, jak nosić odzież termoaktywną? Może być pierwszą warstwą Twojego ubioru, bądź warstwą uzupełniającą (tu sprawdzą się bluzy i polary z długim rękawem).

Jaka odzież termoaktywna? Najlepsza będzie ta dopasowana do Twoich potrzeb oraz intensywności wysiłku. Dobierz odpowiedni rozmiar oraz grubość materiału i ciesz się aktywnością fizyczną, nawet gdy pogoda nie sprzyja.

Przeczytaj także

kobieta w koszulce rashguard

Co to jest rashguard? – rashguard a koszulka termoaktywna

Uprawiasz aktywność fizyczną? Możliwe, że w przypadku danego sportu przyda się rashguard. Co to i czy to po prostu koszulka termoaktywna?

mężczyzna nakładający skarpety kompresyjne

Skarpety kompresyjne do biegania. Co dają?

Bieganie można sobie znacząco ułatwić za pomocą skarpet kompresyjnych. Dzięki specjalnemu uciskowi kompresów zwiększa się nasza wydolność mięśniowa.

kobieta stojąca w bieliźnie termoaktywnej  trzymając kubek

Jak prać bieliznę termoaktywną żeby jej nie zniszczyć?

Czy wiesz, jak należy prać bieliznę termoaktywną i odzież o takich właściwościach? Kliknij i dowiedz się, jak dbać o ubrania termiczne!

kobieta w bluzce termoaktywnej

Czym się różni bielizna termoaktywna od bielizny termicznej?

Wiele osób uważa, że bielizna termoaktywna jest tym samym co bielizna termiczna. Czym się różni bielizna termoaktywna od bielizny termicznej? Sprawdź

kobieta i mężczyzna w kurtce puchowej wędrują po górach z plecakami na plecach

Primaloft - co to jest? Czy syntetyczny puch jest wodoodporny?

Primaloft, syntetyczna ocieplina puchowa, dzięki której Twoja odzież termoaktywna będzie odporna na wilgoć, a zimowa kurtka i śpiwór lekkie i ciepłe.