Czym jest magnezja? Jaką wybrać na siłownię i ściankę wspinaczkową?

Czym jest magnezja? Jaką wybrać aby zwiększyć przyczepność dłoni podczas wspinaczki?

Magnezja to m.in. proszek, który świetnie sprawdzi się podczas wspinaczek, na siłowni, ściankach czy do podnoszenia ciężarów. Czym jest magnezja i jak

Obserwując sportowców różnych dyscyplin, często można zauważyć, że ich dłonie, a często także inne części ciała, pokryte są białym proszkiem przypominającym kredę. W rzeczywistości jest to magnezja, której stosowanie pozwala na bezproblemowe wykonywanie chwytów.  Czym jest magnezja i na czym polega? Jaki rodzaj wybrać do treningu siłowego, a jaki na wspinaczkę? Podpowiadamy. 

Czym jest magnezja?

Magnezja to nieorganiczny związek chemiczny – hydroksowęglan magnezu o wzorze sumarycznym Mg5(OH)2(CO3)4· 4H2O. Może występować w proszku lub płynie. Stanowi nieodłączny element wielu dyscyplin sportu, zwłaszcza w przypadku zawodów, na przykład wspinaczkowych. W zależności od marki skład może się nieco różnić. Najczęściej występuje jednak w postaci białego proszku, przez co nazywa się ją „białą odwagą". Umożliwia bowiem pewny i mocny chwyt bez ryzyka utraty kontroli spowodowanej wilgocią, zapewniając w ten sposób stabilniejszy uścisk dłoni. Magnezja idealnie sprawdza się w przypadku wielu dyscyplin sportu, dlatego z pewnością warto w nią zainwestować, aby zapewnić sobie maksymalną przyjemność z wykonywanej aktywności oraz lepsze sukcesy sportowe. Zatem jaką wybrać?

Do czego można stosować magnezję?

Stosowanie jej jest powszechne w medycynie do leczenia niedoborów magnezu, jednak stała się popularna dzięki wykorzystywaniu w różnego rodzaju sportach. Do czego służy? Sportowcy doceniają ją za to, że doskonale osusza ręce, zapobiega poceniu, redukuje wilgoć i poprawia tarcie, co znacznie ułatwia wykonanie wielu aktywności, a tym samym osiąganie lepszych wyników. Jak używać magnezji?

Czym jest magnezja? Jaką wybrać na siłownię i ściankę wspinaczkową?

Hydroksowęglan magnezu - zastosowanie

podnoszenie ciężarów – magnezja doskonale wchłania pot i wilgoć, zapewniając tym samym stabilniejszy ścisk sztangi;

siłownia – dobrze osusza ręce, dzięki czemu korzystanie z różnych urządzeń na siłowni jest bezproblemowe i wygodne, zwłaszcza w przypadku podnoszenia sztangi czy trzymania drążka – dzięki niej dłonie nie ześlizgują się; dobry chwyt drążka jest kluczowy przede wszystkim podczas ćwiczeń na drążku w kalistenice;

wspinaczka – zapewnia dobrą przyczepność dłoni do skał i pozwala na mocny, pewny chwyt, dzięki któremu można wspinać się bez problemu i płynnie przechodzić między skałkami; odpowiednia przyczepność zapewnia także bezpieczeństwo wspinaczom, zwłaszcza gdy znajdują się na dużej wysokości;

pole dance – dzięki swoim właściwościom, umożliwia dobry chwyt; brak jej zastosowania może spowodować, że spocone dłonie będą ślizgać się po metalowej rurce, a tym samym znacznie utrudniać wykonanie pozycji;

skok o tyczce – dzięki temu, że zapobiega poceniu się rąk i wchłania wilgoć, zapewnia niczym niezaburzony skok o tyczce;

rzut kulą – gwarantuje dobry uchwyt, dzięki któremu rzut kulą przebiega w kontrolowany sposób;

akrobatyka i gimnastyka sportowa – pozwala na świadomy i pewny chwyt różnego rodzaju akcesoriów wykorzystanych w tych dyscyplinach, na przykład kół czy kul.

Magnezja występuje w kilku formach - jaki rodzaje magnezji wybrać?

Magnezja jest ważnym elementem sportowym, dlatego na rynku obserwuje się jej szeroką dostępność w wielu dogodnych postaciach, które różnią się od siebie konsystencją. W zależności od potrzeb, indywidualnych preferencji i oczekiwań sportowcy decydują się na różne formy . Jakie są rodzaje magnezji dostępne na rynku?

Magnezja w proszku

Magnezja w proszku to najpowszechniejsza forma tego związku, której główną wadą jest pylenie, często będące uciążliwe, a w niektórych placówkach sportowych (zwłaszcza w przypadku ścianek wspinaczkowych) jej stosowanie jest zabronione. Zaopatrzenie się w proszek wymaga także zakupu specjalnego woreczku na magnezję. Woreczek powinien mieć odpowiednią konstrukcję oraz szczelność, aby zapobiec wysypaniu się proszku. Wiele z nich można bez problemu zawiesić przy ciele, dzięki dołączonemu paskowi.

Magnezja w kostce

Magnezja w proszku występuje także w postaci kostki. Kostka magnezji zapewnia szybkie nałożenie kontrolowanej ilości sprasowanego proszku na dłonie. Takie rozwiązanie sprawia także, że pylenie jest ograniczone, a sam preparat bardziej wydajny.

Magnezja w kulce

Preparat w kulce ma postać sprasowanego hydroksowęglanu magnezu, który umieszczony jest w specjalnym materiałowym woreczku. Ta forma wybierana jest zazwyczaj przez osoby wspinające się, ponieważ preparat można wysypać w kontrolowany sposób, nakładając na dłonie odpowiednią ilość magnezji. Dzięki temu można po nią swobodnie sięgnąć jedną ręką podczas wspinaczki. Jej zaletą jest fakt, że nie pyli tak bardzo, jak zwykła magnezja w proszku wsypana do woreczka.

Magnezja w płynie

Płynna jest wygodna w użyciu, ponieważ zapewnia równomierne rozprowadzenie preparatu na dłoniach. Użytkownik musi jednak pamiętać o konieczności odczekania kilku sekund, zanim preparat wyschnie. Alkohol, który często jest jej składnikiem, zapewnia właściwości dezynfekujące, jednak stanowi silny komponent, który może powodować wysuszenie dłoni oraz różnego rodzaju reakcje skórne – ta postać magnezji nie jest zalecana w przypadku osób o wrażliwej skórze. Magnezja może zawierać w swoim składzie także inne substancje upłynniające, jednak wówczas czas jej wysychania wydłuża się. Niemniej taka forma dłużej zostaje na dłoniach, jest łatwa w transporcie, nie występuje także problem z pyleniem.

Czym jest magnezja? Jaką wybrać na siłownię i ściankę wspinaczkową?

Dlaczego magnezja mylona jest z talkiem?

Występuje w kilku formach, jednak większość ma te same właściwości. Płynna magnezja, czyli hydroksywęglan magnezu może przypominać talk – hydroksykrzemian magnezu, głównie ze względu na wizualne podobieństwo. W istocie oba związki wykazują podobne właściwości – charakteryzuje je zdolność do absorpcji wilgoci, jednak magnezja jest bardziej skuteczna, ponieważ zapobiega ślizganiu się. 

Zobacz także

kobieta wspinająca się na ściance

Jak dobrać buty wspinaczkowe? ⛰️ Wskazówki dla początkujących

Jak dobrać buty wspinaczkowe do umiejętności? Jak dobrać rozmiar butów dla wspinacza? Jakie buty do wspinania na ściance zapewnią komfort?

Mężczyzna wykonujący węzeł na linie do wspinaczki

Jaką wybrać linę do wspinaczki? Rodzaje lin wspinaczkowych

Liny wspinaczkowe to akcesorium o przeznaczeniu asekuracyjnym. Sprawdź rodzaje lin wspinaczkowych i jak dobrać parametry liny do wspinania.

kobieta wspinająca się po skale

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy jak dobrać sprzęt.

Uprzęż wspinaczkowa to obowiązkowy element wyposażenia podczas wymagających górskich wypraw. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?