Namiot do spania na dziko z zawieszonymi lampkami  rozłożony w lesie nocą

Hamak czy namiot – co będzie lepszym wyborem? 

Hamak zamiast namiotu? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się co warto wybrać do spania na dziko!

Wybierasz się na camping, wyprawę na dziko, wakacje w otoczeniu natury i zastanawiasz się, czy lepiej zabrać ze sobą namiot czy hamak. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj wady i zalety obu rozwiązań, by wybrać opcję jak najlepiej dopasowaną do Twoich indywidualnych preferencji. 

Nocleg w namiocie – dla kogo? 

W sezonie letnim pola namiotowe pełne są biwakowiczów, którzy stawiają na wakacje w otoczeniu natury. Większość z nich wciąż wybiera nocleg w namiocie, choć i miłośników spania w hamaku nie brakuje. Dlaczego namioty nadal cieszą się tak dużą popularnością? To proste. Dobry namiot to pewny sprzęt na każdą pogodę. Namiot osłoni Cię przed deszczem i wiatrem, a jeśli będzie dodatkowo wyposażony w system ciemnej sypialni Fresh and Black, to zapewni Ci również ochronę przed palącym słońcem w szczycie sezonu. Odpowiednio duży stanie się komfortową przestrzenią do spania, przechowywania ekwipunku biwakowego oraz bagażu. Namiot posiadający więcej niż jedną sypialnię stworzy przytulne warunki dla wszystkich biwakowiczów. Wypoczynek pod namiotem to sprawdzony sposób na relaks. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi biwakowemu możesz cieszyć się dziś komfortem porównywalnym do warunków domowych. Wygodny materac, ciepły śpiwór, zaciemniana sypialnia zapewnią Ci regenerujący sen, tak byś rano obudził się wypoczęty i pełen energii.

Chłopiec śpiący w zamontowanym do drzew hamaku

Hamak do spania – czy warto? 

Jeszcze do niedawna hamak kojarzył się przede wszystkim z popołudniowym relaksem wśród drzew. Rozwieszony w ogrodzie, na leśnej polanie, czy na campingu stwarzał wspaniałe warunki do odpoczynku. Dziś coraz więcej jest osób zainteresowanych noclegiem w hamaku. Dlaczego? Hamak jest przede wszystkim lżejszy od namiotu, więc znakomicie sprawdzi się podczas długich wędrówek, kiedy każdy kilogram dźwigany na plecach ma znaczenie, a także podczas wypraw motocyklowych czy rowerowych.

Ultralekkie hamaki są w stanie ważyć zaledwie 0,30-0,40 kg, a to naprawdę niewiele. Hamak można rozłożyć szybko i sprawnie. Nawet jeśli do obozowiska dotrzesz po zmroku, będziesz potrzebował zaledwie kilku chwil na to, by przygotować swoje miejsce do spania, podczas gdy rozbijanie namiotu trwałoby znacznie dłużej i wymagało zdecydowanie więcej wysiłku. Minusem jest to, że znalezienie odpowiedniego miejsca do rozwieszenia hamaka wcale nie jest takie proste – chyba, że zamierzasz nocować w środku lasu, to wtedy zadanie masz ułatwione. Hamak jest znakomitym rozwiązaniem dla miłośników przyrody – w ciepłą, letnią i bezchmurną noc możesz zachwycać się widokiem rozgwieżdżonego nieba, a to naprawdę niesamowite doświadczenie. Pamiętaj jednak, że hamak nie ochroni Cię przed owadami, więc jeśli nie chcesz, by insekty przeszkadzały Ci przez całą noc, to zdecydowanie powinieneś wybrać dla siebie hamak z moskitierą.

Zalety i wady namiotu

Zacznijmy od zalet:

Namiot chroni przed warunkami atmosferycznymi: nawet duża ulewa nie będzie problemem, jeśli odpowiednio rozbijesz namiot, naciągniesz tropik i napniesz linki.

Wygodna przestrzeń do wypoczynku i spędzenia czasu w złą pogodę: jeśli na urlopie zdarzy się pochmurny deszczowy dzień, to z powodzeniem będziesz mógł spędzić go w namiocie na czytaniu książek, czy graniu w planszówki lub karty.

Chroni przed owadami.

Zapewnia izolację od podłoża: szczególnie jeśli użyjesz dodatkowo podłogi pod namiot oraz maty wewnętrznej rozłożonej pod materacem.

Wygodnie przechowasz w nim bagaż i ekwipunek: chcąc wyruszyć z campingu na zwiedzanie okolicy nie musisz zabierać ze sobą całego dobytku, wystarczy zamknąć go w namiocie i gotowe.

W pochmurne, deszczowe dni namiot zapewni wygodną przestrzeń do przyrządzenia posiłków.

Wielosezonowość: dobrego namiotu da się używać nie tylko latem, ale też wczesną wiosną, jesienią, a nawet zimą.

Wady:

Waga: jest cięższy od hamaka i zdecydowanie większy po złożeniu.

Rozkładanie: dłużej się go rozkłada i składa – wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża i solidnego rozłożenia konstrukcji.

Trudniejsze czyszczenie: hamak można wyprać w pralce, podczas gdy namiot trzeba rozłożyć do czyszczenia, następnie osuszyć i zaimpregnować.

Gorsza wentylacja niż w przypadku hamaka.

Wymaga dodatkowych akcesoriów: By wygodnie się w nim wyspać trzeba użyć dodatkowo materaca, karimaty lub maty.

Mężczyzna zaglądający do namiotu ze śpiącą kobietą

Zalety i wady hamaka

Zalety:

Cena: jeśli zależy Ci na niskiej cenie, to warto wybrać hamak, gdyż jest on tańszym rozwiązaniem niż namiot.

Bliskość natury: Ciepły letni wieczór spędzony w hamaku to prawdziwa rozkosz.

Wygoda: wybierając hamak zapewniasz sobie wysoki komfort snu, ponieważ jego konstrukcja pozytywnie wpływa na kręgosłup.

Niska waga.

Szybkie rozkładanie i składanie: w przeciwieństwie do namiotu nie wymaga przygotowania podłoża i nie trzeba się martwić nachyleniem terenu.

Zapewnia doskonałą wentylację, podczas gdy w klasycznym namiocie zawsze będzie się kondensowała para wodna. 

Nie posiada elementów sztywnych, dzięki czemu dopasowuje się do krzywizn ciała.

Minusy hamaka:

– Nie chroni przed wiatrem.

– Nie zapewnia izolacji od ziemi.

– Mniejsze poczucie bezpieczeństwa.

– Brak przestrzeni do pozostawienia bagażu.

Nie wszędzie da się zawiesić hamak, ponieważ wymaga on dwóch punktów stałych.

Nie zapewnia ochrony przed owadami, chyba że wybierzesz model z moskitierą.

Może być w nim zimno. Jeśli jesteś zmarzluchem, to koniecznie wyposaż swój hamak w podpinkę, która zadba o Twój komfort cieplny.

Sprawdza się przede wszystkim w lecie, podczas gdy w namiocie można nocować przez cały rok.

Po lekturze tego artykułu znasz już plusy i minusy hamaków i namiotów. Jakie rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli lubisz spędzać lato na biwakowaniu z całą rodziną, szukasz opcji nie tylko na słoneczne dni, ale też na pochmurną pogodę, zależy Ci na komfortowej przestrzeni, izolacji od podłoża, ochronie przed owadami i warunkami atmosferycznymi, a w podróż wybierasz się pakownym samochodem, to śmiało wybierz namiot.

Jeśli jednak planujesz wymagającą wędrówkę z plecakiem i chcesz ograniczyć ciężar bagażu do minimum, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się hamak zamiast namiotu.

Przeczytaj także:

Mężczyzna stojący obok rozłożonego w plenerze namiotu podczas burzy

Burza pod namiotem – czy namiot podczas burzy jest bezpieczny?

Burza pod namiotem często dopada podczas letnich wypraw. Czy spanie w namiocie podczas burzy jest bezpieczne? Sprawdź, jak się przygotować.

Kobieta siedząca w hamaku zawieszonym w plenerze stukająca się kubkiem turystycznym z mężczyzną siedzącym obok

Jak zawiesić hamak? Sposoby na montaż hamaka w domu i nie tylko

Hamak to bardzo popularny element wyposażenia ogrodowego. Jest to jednak jedno z wielu miejsc, w których można zawiesić hamak. Sprawdź jak zawiesić.

kobieta i mężczyzna siedząćy na fotelach turystycznych przed namiotem  nad jeziorem

Gdzie można rozbić namiot nad jeziorem? | Blog Decathlon

Sprawdź ☛ gdzie zgodnie z zasadami można rozbić namiot nad jeziorem ✔️ Sprawdź jakie są zasady biwakowania na dziko ⭐ Odwiedź nasz blog

kobieta w lesie z płachtą biwakową

Tarp turystyczny - sprawdź jak wybrać płachtę biwakową. Blog Decathlon

Tarp turystyczny ⭐ Sprawdź jak wybrać płachtę biwakową ⭐ Co będzie lepsze tarp czy namiot ? Czym kierować się przy wyborze ☛ Podpowiadamy!

Namiot turystyczny rozbity w lesie nocą

Czy można legalnie spać w lesie? Jak się do tego przygotować?

Chcesz legalnie spędzić noc w lesie? Doskonale! Dowiedz się, jakie są zasady nocowania w lesie, jak planować nocleg, co zabrać i na co uważać.