piłki do siatkówki

Ile trwa mecz siatkówki?

Siatkówka nie ma maksymalnego czasu gry. Co do zasady, to, ile trwa mecz siatkówki, zależy od tego, czy jest konieczny tie-break.

Pytanie o to, ile trwa mecz siatkówki, wielu z nas przyprawia o niemałe zakłopotanie. Mecze rozgrywane przez zawodników gier zespołowych, takich jak piłka nożna, ręczna czy koszykówka mają ściśle określony czas trwania, zawarty w regułach dyscypliny. Okazuje się, że odwrotnie jest w przypadku meczów siatkówki, które nie są objęte dokładnym czasem zakończenia rozgrywki. Jak zatem uściślić, ile trwa mecz siatkówki? Odpowiedź na to i wiele innych ciekawostek dotyczących piłki siatkowej, znajdziesz w poniższym artykule.

Gry drużynowe łączy wiele wspólnych elementów, wśród których wymienić nie sposób obranego celu, dzielenia atmosfery współzawodnictwa, pasji do uprawianej dyscypliny czy konieczności przestrzegania zasady gry fair play. Zazwyczaj sporty zespołowe łączy również jasno sprecyzowany czas trwania rozgrywanego meczu, jednak nie jest to regułą, co potwierdza piłka siatkowa. Wbrew utartym przekonaniom o tym, że spotkania trwają wyznaczony czas, a rozgrywki składają się ze stałych części, siatkówka jest pewnego rodzaju odstępstwem od normy.

Inne rodzaje gier jak football, koszykówka czy hokej posiadają jasno sformułowany czas gry. Dla przykładu w piłce nożnej zawodnicy rywalizują między sobą przez dwie części meczu, każda liczy 45 minut, co łącznie daje 90 minut gry. Dodatkowo w rozgrywce sędzia może uwzględnić czas doliczony, który odrobinę wydłuża  czas spotkania. Z kolei w hokeju mecz standardowo trwa 60 minut.

mężczyźni grający w siatkówkę

Pasjonaci sportu wiedzą, że brak jednoznacznie ustalonego trwania meczu siatkówki nie jest ewenementem — podobnie sytuacja wygląda również w rozgrywkach badmintona czy tenisa ziemnego.  Jak więc uściślić, ile średnio trwa mecz siatkówki? Pytanie to może paść z ust najmłodszych kibiców bądź zostać zadane przez jeszcze niewtajemniczone i mało obeznane w sporcie osoby. Aby nie dać się zaskoczyć i nieco przybliżyć do kompetentnej odpowiedzi, warto zgłębić podstawowe informacje, dotyczące tej wyjątkowej dyscypliny.

Czas trwania meczu siatkówki można określić jako nielimitowany. Nie oznacza to jednak, że rozgrywka zostaje zakończona w dowolnym momencie wskazanym przez sędziego. Mecze piłki siatkowej są podzielone na części. Maksymalnie mogą one składać się z pięciu setów. Równie dobrze spotkanie może zakończyć się po trzech setach, ponieważ tyle właśnie musi zwyciężyć skład ubiegający się o wygraną. Wynik kończący każdą część meczu (set) to 25 punktów. Aby jedna z drużyn mogła cieszyć się ze zwyciężonej części spotkania, musi zdobyć o co najmniej dwa punkty więcej od swojego rywala.

Mecz piłki siatkowej może zostać rozstrzygnięty po czwartym secie, jednak wcale nie musi. W tym miejscu warto wspomnieć o tie-break, czyli tzw. krótkim secie, który również nie ma określonego w minutach trwania. Ma on miejsce tylko wtedy, gdy wynik spotkania w setach wynosi 2:2. Rozgrywany jest on zazwyczaj nieco szybciej — trwa dokładnie do momentu zdobycia 15 punktów przez jedną z drużyn. Eksperci szacują, że jeżeli mecz siatkówki obejmuję tę dodatkową część, spotkaniem może trwać ok. 150 minut.

Z opisanych wcześniej części, z których zgodnie z zasadami gry składa się każde spotkanie piłki siatkowej, nie jest skrupulatną odpowiedzią na pytanie, ile trwa mecz siatkówki. Czas spotkania rywalizujących ze sobą sportowców można jedynie prognozować — na początku np. na podstawie umiejętności i poziomu konkurujących ze sobą zespołów, następnie zaś przewagi, jaka uwidacznia się podczas oglądania widowiska sportowego.

Ile trwają przerwy w meczu siatkówki?

Mecze piłki siatkowej, jak w każdej innej rozgrywce uwzględniają krótkie przerwy techniczne, m.in. na wprowadzenie do gry nowego zawodnika i zejście grającego z boiska, czy rozstrzyganie przez sędziów niejasnych sytuacji, jakie miały miejsce na stadionie. Dodatkowo spotkanie oddzielają dłuższe pauzy na odpoczynek dla zawodników i zmianę stron boiska. Po każdym rozegranym secie meczu siatkówki przerwa wynosi trzy minuty.

Mecz siatkówki — ile trwa?

Ile zatem trwa mecz siatkówki? O czasie starcia siatkarzy bądź siatkarek decyduje ilość rozegranych setów, przerw technicznych oraz innych wydarzeń, takich jak faule czy zmiany na boisku. Jednym z dłuższych meczów piłki siatkowej było spotkanie w 2019 roku, rozegrane między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mecz był naprawdę długi — trwał prawie trzy godziny i przyniósł zwycięstwo polskim graczom. Punktacja przyznana Polakom w setach dała ostateczny wynik 3:2. Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się piłki do siatkówki, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.
A dla osób, które chcą zacząć chodzić na zajęcia z siatkówki warto odwiedzić wyszukiwarkę Decathlon GO. Na tej stronie umieszczane są ciekawe wydarzenia i aktywności z podziałem na miasta i rodzaj sportu.