kobieta nurkująca z butlą w stroju do nurkowania

Jak dobrać balast do nurkowania? 

Jednym z ważnych zadań nurka jest odpowiednie dobranie balastu. Sprawdź co to jest, jak wpływa na nurkowanie i pływalność. Jak go wyważyć?

Skafander, maska czy fajka to nie wszystko, czego potrzebujesz, aby nurkować. Te elementy wymagają zwrócenia przy zakupie uwagi na ich parametry i możliwości. Jeśli je dobierzesz prawidłowo, to zapewnisz sobie komfort. Do nurkowania potrzebny Ci także balast. Jaką odgrywa rolę? Jak dobrać balast nurkowy?

mężczyzna nurkujący z butlą w masce i stroju do nurkowania

Jaką rolę odgrywa balast w nurkowaniu?

Balast to obciążenie, dzięki któremu możesz swobodnie zejść na określoną głębokość, a także równoważyć dodatnią pływalność skafandrów mokrego i suchego. Nurek bez pasa z balastem ma właśnie dodatnią pływalność i prawdopodobnie szybko znajdzie się na powierzchni. Sama pływalność oznacza zdolność do utrzymania się na powierzchni lub pod powierzchnią wody w pozycji równowagi.

Wystarczy, że nurkując, zrzucisz balast, żeby szybko wydostać się na powierzchnię. Jednak takie kroki podejmuje się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach - zagrożenia życia. Pamiętaj, że bardzo szybkie wynurzanie jest niebezpieczne i może spowodować m.in. chorobę dekompresyjną.

Możesz wybrać różne systemy balastowe. Czym się różnią?

Jak dobrać balast? Jaki ciężarek jest optymalny?

Dostępne są różne rodzaje takich rozwiązań. Każdy ma wady i zalety - sprawdź, jakie, aby łatwiej wybrać odpowiednie rozwiązanie. Balast zawsze dobieraj pod jacket, z którego korzystasz - to specjalny rodzaj plecaka, który umożliwia zmianę pływalności pod wodą. Jak rodzaj rozwiązania wybrać? Do najpopularniejszych należą:

pas balastowy - to najbardziej uniwersalne rozwiązanie; może mieć postać pasa z kieszeniami lub grubej taśmy z klamrą; w pierwszym przypadku jako obciążenia używa się ołowianych kafli, przeplatanych przez taśmę, które są dostępne w różnej wadze i kształtach; w drugim odważniki umieszcza się w kieszeniach - wielu nurków twierdzi, że to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze; 

balast zintegrowany - w tym przypadku jest elementem jacketu lub skrzydeł hybrydowych; te ostatnie są połączeniem standardowego jacketu i jacketu nurkowego skrzydła - znakomicie sprawdza się do nurkowania zarówno technicznego, jak i rekreacyjnego.

Jaki wybrać pas balastowy?

Pasy balastowe są albo do niedawna były najpopularniejszym typem balastu. Zasada korzystania z niego jest prosta - zapinasz pas wokół bioder, a na nim umieszczasz odpowiednią ilość balastu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że w sytuacji awaryjnej możesz łatwo pozbyć się ciężaru i się wynurzyć. Jeśli jesteś na wakacjach i korzystasz z możliwości podziwiania podwodnego świata za pośrednictwem lokalnego centrum nurkowego, to prawdopodobnie nie będziesz mieć wyboru - w ramach sprzętu nurkowego dostępne będą tylko pasy balastowe. Zainteresowanie nimi wynika m.in. z tego, że są dostępne w atrakcyjnej cenie. 

Jeśli kupujesz dla siebie pas balastowy, zwróć uwagę na sztywność taśmy - nie może się skręcać po założeniu. Jeśli chodzi o długość taśmy, to mają do 1,5 m - dopasuj je odpowiednio do Ciebie. Klamra pasa powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, np. ze stali nierdzewnej. Ponadto ma mieć taki profil, aby w razie konieczności szybkiego, awaryjnego wypięcia dało się to łatwo zrobić. Weź pod uwagę, że w wodzie masz na sobie rękawice neoprenowe i to nimi musisz to zrobić. 

osoba w kombinezonie do nurkowania z pasem balastowym

Balast zintegrowany - sprzęt o dużej popularności

Obecnie nurkowie chętniej sięgają po to rozwiązanie z wielu względów. Balast montuje się tutaj na uprzęży skrzydła lub jackecie. Są wyposażone w kieszenie, do których wkłada się ołowiowe obciążniki. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, mniej obciążasz kręgosłup, a nurkowanie staje się bardziej komfortowe. Po obu stronach jacketu masz specjalne uchwyty, za pomocą których możesz łatwo pozbyć się balastu. Jeszcze jakiś czasu temu taki balast polecano głównie osobom, które mają problemy z kręgosłupem, ale w praktyce to dobre rozwiązanie dla prawie każdego. Część nurków preferuje konkretne rozwiązania, są przyzwyczajeni do pasów i z tego względu nie decydują się na balast zintegrowany. 

Jakie są formy balastu?

Jeśli wybierzesz się na kurs nurkowania, to nauka zacznie się od teorii. Dowiesz się, jak osiągnąć neutralną pływalność, jak się zanurzać, korzystać z aparatury oddechowej, a część teorii powinna również dotyczyć balastu. Jakie są jego formy? Jedna z nich już się pojawiła - to ołów, a dokładnie kafle ołowiane. Inną są woreczki ze śrutem. Możesz je zamontować na pasie, chować do komór lub kieszeni balastowych. 

Kafle balastowe mają różny kształt, wagę i wymiary, a ponadto mogą być powlekane plastikiem lub materiałem gumopodobnym. W każdym przypadku rozwiązanie to będzie spełniać swoje zadanie. 

Dodatkowym balastem jest płyta skrzydła - aluminiowa lub ze stali nierdzewnej. To element uprzęży i skrzydła technicznego. Możliwe, że balast dołączony jest również do butli - przeważnie wtedy znajduje się między butlami twinsetu. 

mężczyźni nurkujący w skafandrach  i maskach do nurkowania

Jak wyważyć balast?

Zanim zaczniesz się zanurzać w zbiornikach, jako kursant musisz się nauczyć odpowiednio wyważać balast. Pamiętaj - trening czyni mistrza i nawet kwestie, które mogą Cię nudzić, są istotne. Pierwszym wyborem musi być dopasowanie ilości balastu. Nie zawsze musisz mieć taki sam - zależy, w czym będziesz nurkować. Masz ze sobą jacket, płetwy, skafander, a może będziesz też korzystać z innego sprzętu? Kolejnymi istotnymi czynnikami są Twoja waga i woda, w której będziesz nurkować. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu będziesz w stanie utrzymać neutralność pływalności. Musisz odpowiednio rozmieścić balast, zabierać ze sobą jego odpowiednią ilość. W razie potrzeby możesz go odejmować, tzn. pozbyć się zbędnego balastu. Przeciętnie przyjmuje się, że na 10 kg naszej wagi powinniśmy mieć 1 kg balastu. Szkolenie nurkowe przybliży Ci to zagadnienie - wtedy najlepiej wychwycisz, jak to zrównoważyć.

Jaki system balastowy wybrać?

Jak już wiesz, nie ma idealnego, uniwersalnego rozwiązania. Każde ma wady i zalety. W przypadku nurkowania dla początkujących zazwyczaj poleca się pasy balastowe. Mają plusy i minusy, ale ogólnie spełniają oczekiwania użytkowników. Później możesz testować zintegrowany balast. Często na kursach OWD (Open Water Diver) masz możliwość wyboru systemu. Warto zanurzyć się z różnymi, aby ocenić je na bazie własnego doświadczenia. 

Wybór balastu, jego dopasowanie i posługiwanie się nim to elementy, które składają się na abc nurkowania. Pamiętaj, że to kurs OWD przygotuje Cię, jak robić wdech i wydech, jaką dopasować kamizelkę, kiedy spuszczać całe powietrze z jacketu i jak powinien wyglądać koniec nurkowania. Jeśli nie masz go za sobą, to nie zabieraj się za tę aktywność - może to być niebezpieczne.

Przeczytaj także

kobieta nurkująca w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - czy uprawnienia to konieczność?

Marzy Ci się nurkowanie ale nie masz uprawnień? Czy musisz do tego przejść przez kurs dla nurka? Co jest potrzebne, żeby nurkować?

mężczyźni w strojach i maskach do nurkowania

Technika nurkowania - podstawowe umiejętności nurka

Robisz kurs nurkowania? Chcesz zacząć nurkować? Sprawdź, jaka powinna być technika nurkowania, aby bezpiecznie podziwiać podwodny świat.

mężczyzna nurkujący z butlą w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie rekreacyjne - czy musisz zrobić kurs nurkowy?

Nurkowanie rekreacyjne to ciekawa przygoda i hobby. Czy musisz zrobić kurs nurkowy? Czy potrzebujesz sprzętu do nurkowania?

kobieta w piance do nurkowania z płetwami

Jak zacząć nurkować? Jak zostać nurkiem? Kurs nurkowania?

Interesuje Cię nurkowanie? Jaki sprzęt nurkowy i akcesoria są potrzebne? Sprawdź, jak zacząć nurkować oraz jakie są pierwsze kroki aby rozpocząć kurs