osoby z kijkami na nartach skitourowych

Jak dobrać narty skiturowe? Poradnik dla początkujących

Jak dobrać narty skiturowe? Jaka długość będzie najlepsza dla początkującego narciarza aby cieszyć się narciarskim szaleństwem? Sprawdź

Narty tego rodzaju to coraz bardziej popularny wybór wśród amatorów sportu zimowego. Sprawdź, jak dobrać narty skiturowe, by zapewnić sobie największy komfort jazdy.

Skitouring – co to takiego?

Skitouring (lub skituring, bo i taka bardziej spolszczona nazwa jest używana) to rodzaj aktywności fizycznej, który łączy górskie wędrówki z narciarstwem biegowym, a nawet zjazdowym.

ludzie trenujący skitouring  w górach

Dawno, dawno temu nie funkcjonowały profesjonalne ośrodki narciarskie pełne wyciągów i przygotowanych tras. Aktywność narciarska nie była skoncentrowana jedynie na wykonywaniu konkretnych zadań bądź rekreacji. Ludzie wykorzystywali narty do efektywnego przemieszczania się po górach, zarówno wdrapując się pod górę, biegając jak i zjeżdżając. Skituring nawiązuje do owej tradycji. Zobacz jak dobrać narty skiturowe.

Jak dobrać narty skiturowe? Podstawowa charakterystyka nart

W owej aktywności wykorzystywane są narty skiturowe, które są odmienne od typowych biegówek czy nart zjazdowych. Mają inną konstrukcję, są krótkie, szerokie i taliowane. Krótsze narty to łatwiejsze manewrowanie, a wszystko po to, by zapewnić możliwość efektywnego poruszania się w różnych warunkach i na odmiennych trudnych terenach.

Przy pokonywaniu stromych podejść wykorzystuje się przy tym tak zwane foki. Są to pasy, które mocuje się na ślizgach nart. Zapewniają one mniejszy poślizg. Ich nazwa nawiązuje do materiału, z którego były wykonywane pierwotnie w dawnych czasach – do foczej skóry. Dziś rzecz jasna są to materiały w pełni syntetyczne. Przy zjazdach foki są usuwane z nart. Jak więc widzisz, narty skiturowe są bardzo wielofunkcyjne. Ich przeznaczenie to efektywne funkcjonowanie niezależne od warunków i terenu.

Szerokość nart jest ważna

Jednym z najważniejszych parametrów przy doborze nart skiturowych jest szerokość. Szersze narty pomagają w efektywnym poruszaniu się w bardzo głębokim śniegu. Czy to znaczy, że im szersze, tym lepsze? Niekoniecznie.

Po pierwsze, warto pamiętać, że warunki związane z występowaniem grubych warstw puchu mimo wszystko zdarzają się rzadko w naszym klimacie. W naszym regionie częściej napotkasz śnieg zmrożony, czy taki który dopiero niedawno spadł. W związku z tym warto pomyśleć o nartach nieco węższych lepiej dostosowanych do różnorodnych warunków.

mężczyzna w kasku i goglach trzymający narty

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać narty skiturowe pod kątem szerokości, dobrą drogą będzie zdecydowanie się na narty uniwersalne. Takie, które będą skuteczne zarówno w przypadku trudnych podejść jak i wymagających zjazdów. Szerokość takich uniwersalnych desek powinna mieścić się w przedziale od 80 do 90 milimetrów.  

Jaka długość nart skiturowych?

Długość nart skiturowych wygląda nieco inaczej niż w przypadku typowych zjazdówek. Jaka powinna być optymalna długość? By to sprawdzić, będąc w sklepie i dobierając narty, postaw je na sztorc. Końcówka narty powinna mieścić się pomiędzy twoimi ustami a nosem. To będzie optymalna długość dostosowana do twojego wzrostu, która zapewni komfortowe zjazdy. Narty nie za długie i nie za krótkie sprawią też, że równie efektywne będzie zjeżdżanie jak i bieganie.

Do jakiego rodzaju aktywności wybrać narty skiturowe?

Narty skiturowe dobieramy do aktywności jaką chcemy wykonywać. Jeżeli Twoje narty mają służyć do dłuższych wycieczek , możesz trzymać się powyższych wytycznych. Natomiast jeżeli chcesz oddawać się urokom freeride i szusować po trudnym terenie, warto pomyśleć o nieco odmiennych deskach.

Dla doświadczonych narciarzy, którzy chcą bardziej poszaleć odpowiednie będę narty skiturowe do freeride. Jak dobrać odpowiedni model nart? W tym przypadku narty powinny być nieco dłuższe, najlepiej by lekko przewyższały twój wzrost. Krótsze się nie sprawdzą. Ich szerokość powinna przekraczać 100 milimetrów co da Ci lepszą stabilność i sprawi, że przy bardzo wymagającym terenie, łatwiej ci będzie panować nad nartami w czasie zjazdów.

Jak zaznaczyliśmy wyżej, czym innym jest freeride, a czym innym są zwykłe zimowe podróże. To drugie to często po prostu nieco bardziej wymagająca rekreacja. Freeride to z kolei wymagająca jazda, której nie będziesz mógł uskuteczniać bez solidnej kondycji.

Jak dobrać narty skiturowe do innych aktywności?

Speed

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o takie przemieszczenie się po górach, które odznacza się bardzo szybkim tempem. Narty przeznaczone do górskiej jazdy z dużą prędkością powinny być jednocześnie lekkie (lżejsze od innych) i wytrzymałe. Powinny być także odpowiednio wąskie, by zapewniać właściwe tempo jazdy. Węższe niż wspominane wyżej typowe 80 milimetrów.

W przypadku tej aktywności przydatny będzie także odpowiedni sprzęt skiturowy taki jak kije narciarskie oraz rękawice narciarskie, najlepiej wyposażone w skórę od zewnętrznej strony. To poprawi pewność chwytu, co jest niezwykle istotne znaczenie przy szybkim tempie zjazdu. Również buty narciarskie powinny być wygodne i lekkie.

Skialpinizm

Skialpinizm to bardziej wymagająca odmiana skituringu. Jest to wspinaczka na naprawdę wymagające wzniesienia oraz nierzadko karkołomne zjazdy. Przedstawicielem skialpinizmu w wersji profesjonalnej jest słynny Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak.

Planujesz oddać się właśnie tego typu skomplikowanym wyczynom, ale nie wiesz na jakich nartach skiturowych powinieneś się skupić? Wybór nart jest tutaj ogromnie ważny. Powinieneś zdecydować się na model, który zapewni odpowiedni kompromis między stabilnością a szybkością. Tym samym szerokie, długie, a także elastyczne deski do skialpinizmu powinny być właściwie wyważone. Dotyczy to takich kwestii jak promień skrętu czy rocker twoich skiturów.

Tour

Ostatnim rodzajem aktywności, który wymienimy, jest ta najbardziej podstawowa, czyli tour. Tu również, jak w przypadku skialpinizmu, łączysz podchodzenie pod górę ze zjazdami. Jednak nie są to tak karkołomne i skomplikowane wyczyny. Skala trudności jest dużo mniejsza. To pokonywanie o wiele łatwiejszych wzniesień i zjazdów. Narty do touru powinny być lekkie, ale przy tym wytrzymałe, by móc sobie radzić z nierównościami terenu.

Tu również ponadto niezbędny będzie właściwy dobór odzieży narciarskiej. Kurtki narciarskie, spodnie narciarskie, a nawet czapki narciarskie mają znaczenie przy tej aktywności fizycznej, która wymaga siły, skupienia i wytrzymałości. Tylko wyposażony we właściwy strój, będziesz mógł w pełni czerpać przyjemność z szusowania po stoku.

Jak cieszyć się komfortową jazdą?

Przy wyborze nart podstawowym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć, jako narciarz jest to, co dokładnie zamierzasz robić i do jakiego stylu jazdy potrzebny jest Ci sprzęt. Czy zależy ci na ekstremalnych wyprawach po nierównym terenie? Na na dużych prędkościach? A może po prostu na cieszeniu się górskimi krajobrazami i alpejskim klimacie? To będzie determinowało rodzaj nart skiturowych, które powinieneś kupić. Pomoże ci to właściwie wybrać narty, a ilość modeli jest ogromna.

W razie wątpliwości nie wahaj się poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie. Nie zapomnij także o zakupieniu odpowiedniego sprzętu, w tym przede wszystkim odzieży narciarskiej. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się urokami skituru.

Zobacz więcej

ludzie uprawiający skitouring

Jak się ubrać na skitury? Wskazówki dla początkujących

Jak się ubrać na skitury? Sprawdź jaki strój jest potrzebny aby jeździć na nartach skiturowych po stoku i się nie rozchorować.

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!