Jak rąbać drewno siekierą? Czym rąbać drewno w bezpieczny sposób?

Jak rąbać drewno siekierą? Czym rąbać drewno aby było bezpiecznie?

Jak rąbać drewno siekierą w bezpieczny sposób, który spełnia normy BHP? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się i sprawdzić, jak bezpiecznie narąbać dre

Osoby posiadające w domu kominek, bardzo często samodzielnie parcelują drewno na opał. Choć czynność ta z pozoru może wydawać się błaha, to wymaga ona jednak odpowiedniej techniki oraz dobrej jakości narzędzi. Decydując się na wybór właściwego sprzętu do ćwiartowania drewna, warto zwrócić uwagę na swoje możliwości fizyczne oraz potrzeby dotyczące ilości materiału opałowego. Przed rozpoczęciem całego procesu, należy również dowiedzieć się, jak rąbać drewno bezpiecznie i wydajnie. Jaka metoda oraz sprzęt sprawdzi się najlepiej?

Jak rąbać drewno na opał – podstawowe zasady BHP

Poszukując informacji dotyczących tego, jak parcelować drewno efektywnie, warto na początku zapoznać się z podstawowymi błędami popełnianymi przez początkujących użytkowników siekiery.

W trakcie ćwiartowania drewna na rozpałkę, najczęstszą pomyłką jest podtrzymywanie kawałka materiału ręką lub nogą. Równie niebezpieczne są także szerokie zamachy wykonywane zza pleców. Zamiast tego, zaleca się stosowanie krótkich i precyzyjnych uderzeń siekierą od góry do dołu. Przestrzeganie głównych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie rozłupywania drewna, niweluje ryzyko powstawania kontuzji, skaleczeń lub uszkodzenia oka przez odłamki drewna. Aby uniknąć wspomnianych urazów, przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się także w wygodną odzież, okulary ochronne oraz zabudowane buty z metalowymi noskami. Najlepszymi tego typu elementami ochronnymi są produkty marki Solognac, dostępne w sieci sklepów Decathlon.

Zastanawiając się, jak ciąć drzewo szybko i w bezpieczny sposób, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Utrzymanie równej powierzchni roboczej – poza ewidentnym błędem wynikającym z podpierania drewna ręką lub nogą, należy także bezwzględnie unikać pracy na nierównym podłożu. Osobom, które nie posiadają doświadczenia w cięciu drewna, zaleca się układanie materiału na płaskiej i twardej powierzchni. Jest to szczególnie istotne w przypadku posługiwania się cięższą siekierą lub narzędziem o większych gabarytach.

Zachowanie bezpiecznego dystansu i prawidłowa postawa – osoba pracująca przy rozłupywaniu drewna powinna zachować odległość ok. 30- 40 cm od poddawanego parcelacji materiału. To pozwala zmniejszyć ryzyko skaleczenia odłamkiem drzewa. Równie istotna jest także prawidłowa postawa ciała – klatka piersiowa powinna być ustawiona równolegle do drewna, nogi ugięte w kolanach, ostrze precyzyjnie wycelowane, a siekiera stabilnie trzymana obiema rękami.

Prawidłowa obsługa sprzętu –  chcąc dowiedzieć się, jak rozłupać drewno efektywnie i szybko, warto poznać zasady użytkowania narzędzia do cięcia drzewa. Niezależnie od tego, czy użytkownik wykorzystuje w tym celu piłę, topór czy siekierę, należy trzymać narzędzie stabilnie i pewnie. Chwyt powinien być mocny i w pełni kontrolowany, aby zapobiec wyślizgnięciu się urządzenia z dłoni. Stabilne utrzymanie sprzętu, znacznie zwiększa bezpieczeństwo oraz siłę uderzenia. Zaleca się również noszenie rękawic roboczych, które zapobiegają wyślizgiwaniu się trzonka z dłoni.

Czym rąbać drewno – wybór odpowiedniego narzędzia

Aby zdobyć umiejętność rąbania drewno szybko i skutecznie, niezwykle ważny w całym procesie jest wybór właściwego narzędzia. W przypadku cięcia niewielkich ilości drewna np. służącego jako opał do kominka, warto rozważyć zakup uniwersalnej siekiery. To narzędzie może okazać się przydatne także w przypadku pozostałych prac ogrodowych. Obecnie na rynku znaleźć można liczne warianty siekier. Należą do nich m.in.:

Siekiera bushcraftowa – doskonale sprawdza się zarówno podczas biwaku, jak i do codziennego rąbania drewna. Jest to narzędzie wielozadaniowe, które posiada funkcje siekiery, łuparki oraz młotka. Doskonałym wyborem w tej kategorii z pewnością okaże się siekiera Bushcraft 35 cm marki Solognac. Jej ogromną zaletą jest fakt, iż użytkownik może rąbać drewno, trzymając rękojeść jedną lub dwiema dłońmi. Doskonale wyprofilowany trzonek daje możliwość rozłupywania materiału lub zdejmowania kory z pniaka, przytrzymując ostrze bliżej głowicy.

Siekiera rozłupująca – narzędzie idealne do rąbania dużych ilości drewna. Jej długi, prosty trzonek oraz masywna, ale krótka głowica, doskonale sprawdzają się w tego typu pracy. Warto dodać, iż ten specjalistyczny typ siekiery jest bardzo wytrzymały i odporny na urazy mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Szukając odpowiedniego produktu, który sprosta każdemu rodzajowi drewna, warto rozważyć zakup siekiery Ganzo Firebird Axe FSA01-YE, dostępnej w Decathlonie. Warto dodać, że toporek może być używany także jako młotek. Ponadto wewnątrz uchwytu siekiery znajduje się niewielka piła, którą z łatwością można przeciąć niewielkie kawałki drewna.

Toporek – narzędzie charakteryzujące się lekkością oraz łatwością w obsłudze. Podstawową różnicą pomiędzy siekierą a toporkiem jest fakt, iż głowica toporka jest dużo lżejsza w porównaniu do klasycznej siekiery. Należy jednak pamiętać, że jest to narzędzie niewielkich rozmiarów, dlatego może przeciąć jedynie cienkie kawałki drewna. Najlepszymi produktami w tej kategorii są toporki firmy GERBER, dostępne w sieci sklepów Decathlon. Gator Axe w/knife Combo I, to lekka i kompaktowa wersja, która posiada jednocześnie dodatkowy, niezwykle istotny element – mały nóż dołączony do zestawu. Ponadto rękojeść siekiery oraz noża została wykonana z materiału Gator Grip, który dzięki właściwościom antypoślizgowym zapewnia stabilny chwyt. To umożliwia bezpieczne i wygodne użytkowanie narzędzia, a także gwarantuje maksymalny komfort pracy.

Jak bezpiecznie rąbać drewno siekierą – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby móc rąbać drewno szybko i sprawnie, tuż przed rozpoczęciem pracy należy zidentyfikować rdzeń drewna w poszukiwaniu naturalnych pęknięć. To działanie znacznie przyspieszy i ułatwi proces rozłupywania materiału. Istnieje również metoda nazywana „uderzeniem odwróconym", która polega na wbijaniu ostrza w drewno, podczas gdy całość obracana jest głowicą siekiery w dół. To działanie powoduje rozpadanie się drewna pod własnym ciężarem.

Przy pracy z grubymi kawałkami drewna, warto skorzystać z ręcznej piłki w wersji kieszonkowej. W tej roli świetnie sprawdzi się Gerber Vital Pack Saw. Wystarczy naciąć nią drewno, umieścić ostrze lub klin w powstałym pęknięciu i stopniowo uderzać powiększając je. Można tego dokonać za pomocą kilku zdecydowanych ruchów siekierą z góry na dół. W celu uzyskania podpory, ćwiartowane drewno powinno być oparte na odpowiedniej wielkości, statecznie ustawionym pniu.

Chcąc poznać metodę, jak rąbać drewno, aby zminimalizować ryzyko kontuzji, należy zwrócić szczególną uwagę na odzież ochronną. Przede wszystkim, konieczne jest założenie okularów ochronnych, zabudowanych i twardych butów oraz wytrzymałych rękawic. Wskazane jest również, aby zabezpieczyć uszy za pomocą ochraniaczy. To rozwiązanie pozwoli uniknąć uszkodzenia słuchu z powodu nadmiernego hałasu.

Jak rąbać drewno siekierą? Czym rąbać drewno w bezpieczny sposób?

Zobacz także

mężczyzna rozpalający ognisko w lesie

Co to jest krzesiwo? Czym kierować się przy zakupie?

Co to jest krzesiwo? Odpowiedź na pytanie zna każdy survivalowiec. Materiał ten służy do rozpalania ognia w trudnych warunkach. Zobacz, jak działa!

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Na benzynę czy gaz

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Na benzynę czy gaz

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Czym się kierować? Lepsze są kuchenki na benzynę czy kuchenki na gaz? Sprawdzamy, jak wybrać kuchenkę turystyczną.