chłopcy siedzący z deskorolkami w rękach

Jak wybrać deskorolkę? Dobre deskorolki dla początkujących

Początki z deskorolką potrafią być naprawdę trudne. Mowa tu nie tylko o samej nauce jazdy, ale też tym, jak ją wybrać. Sprawdź jaki model kupić.

Rozpoczynając swoją przygodę ze skateboardingiem, wiele osób nie wie jaką deskorolkę wybrać. Jest to jednak naprawdę ważna kwestia, która będzie miała spory wpływ na przebieg nauki jazdy na desce. Dlatego nie chcąc zbyt szybko zrazić się do jazdy, warto przyłożyć się do wyboru pierwszej deskorolki.

kobieta i mężczyzna trzymający w rękach deskorolki

Jakie są typy deskorolek?

Na start warto zapoznać się rodzajami deskorolek. Tych jest naprawdę sporo i są one dostępne w przeróżnych kształtach i rozmiarach, przez co zaczynając przygodę z deskorolką, można czuć się nieco zagubionym. Nie jest to jednak nic złego, każdy skater zaczynał w końcu bez większej świadomości i znajomości desek, a nauka informacji na ich temat to jeden z najważniejszych etapów uczenia się jazdy na deskorolce. Deskorolki różnią się od siebie rozmiarem, kształtem decka, twardością kółek, czy też przeznaczeniem.

Podstawowy typ to deskorolka klasyczna służąca do wykonywania trików. Ten rodzaj deski charakteryzuje się zagiętymi końcami blatu, a także dość małymi kółkami. Jest też jedynym, który pozwala na skuteczną naukę różnego rodzaju podstawowych trików. Dość podobne są tak zwane cruisery. Oferują one jednak większy komfort jazdy i nadają się do jazdy po mieście.

Najlepsza deskorolka na dłuższe dystanse to z kolei longboard. Również jest ona wykonywana tak, by oferować, jak najwyższy komfort w trakcie jazdy. Nadają się też do zjazdów z gór po asfalcie, co jest bardzo ciekawym sportem ekstremalnym. Ostatni z najbardziej popularnych rodzajów to fiszka. Jest to malutka deskorolka, która jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci. Można z niej korzystać głównie do jazdy po mieście i jest wykonana z plastiku, a nie z drewna. Jest dość zwrotna i węższa niż klasyczna deskorolka.

Jak zbudowane są deskorolki — deck, truck, kółka, łożyska

Niezależnie od typu deski, każda z nich składa się dokładnie z takich samych elementów, które różnią się jedynie detalami. Podstawą jest blat, czyli deska, która najczęściej powstaje z 7 warstw drewna wykonanego z klonu kanadyjskiego. W ten sposób zapewnia ona odpowiednią wytrzymałość.

Do powierzchni deski przykleja się papier ścierny. Tę warstwę nazywa się gripem i odpowiada ona za przyczepność deski do butów, dzięki czemu można czuć się pewniej na deskorolce, a także łatwiej jest wykonywać wiele trików. Taki papier do deski najczęściej można kupić w sporych, samoprzylepnych arkuszach służących do samodzielnego nakładania go na deskę.

Blat to centralna część deski, do której montujemy pozostałe elementy. Tych zresztą nie jest zbyt sporo. Od spodu przykręcamy bowiem trucki. To one pozwalają na skręcanie deskorolką, gdyż umożliwiają zmianę kierunku jazdy poprzez przeniesienie nacisku na jeden z boków deski. Trucki najczęściej wykonuje się z aluminium. Ośka, do której przykręca się kółka, jest jednak stalowa.

À propos samych kółek. Te wykonane są z poliuretanu. Mają one różną wielkość oraz twardość. Im większe kółka, tym wolniej się rozpędzamy, lecz wyższa jest maksymalna prędkość możliwa do osiągnięcia na desce. Twardość wpływa na zdolność wykonywania akrobacji. Do tego zastosowania lepiej sprawdzają się kółka twarde.

chłopiec w kasku i ochraniaczach skaczący na deskorolce

Bardzo ważnym elementem kółek do deskorolki są znajdujące się w ich środku łożyska toczne. Opisuje się je z pomocą skali ABEC, w której wykorzystuje się nieparzyste liczby od 1 do 9. Im wyższa klasa, tym szybciej może się obracać łożysko. Dlatego jest to jeden z elementów, do których wyboru użytkownicy deskorolek muszą się przykładać. 

Ostatni obowiązkowy element w każdej deskorolce to tak zwana montażówka, czyli śrubka służąca do przykręcenia trucków do blatu. Najczęściej skaterzy je kolorują, gdyż w ten sposób łatwiej im zapamiętać, czy mają do czynienia z truckiem przeznaczonym na przód, czy też na tył deski. Czasem między deckiem a truckiem znajdziemy jeszcze podkładki. Mają one ograniczać ryzyko uszkodzenia decka. Rzeczywista skuteczność jest jednak niezbyt duża.

Na co zwracać uwagę wybierając deskorolkę?

Kupując swoją pierwszą deskorolkę, należy zwrócić uwagę na całkiem sporo rzeczy, by mieć pewność, że uda nam się wybrać odpowiednią deskę, z pomocą której nie uda nam się skutecznie zniechęcić do jazdy na niej. Jedna z najczęstszych wątpliwości dotyczy tego, czy na starcie lepiej sprawdzi się wybór kompletnej deskorolki, czy też może kupienie poszczególnych elementów i samodzielne złożenie swojej pierwszej deski.

Postawienie na deskorolkę wykonaną przez znającą się na tym firmę to zazwyczaj lepszy pomysł dla początkujących, którzy jeszcze nie mają zbyt dużego pojęcia o działaniu deski i o tym, jak prawidłowo ją obsługiwać i składać. Złożenie jej samodzielnie nie jest jednak zawsze kiepskim wyborem. Jest to dobry pomysł dla osób, które znają doświadczonego skatera gotowego pomóc w takiej sytuacji. 

Niezależnie od tego, czy postawi się na gotową deskę, czy też na samodzielne złożenie deskorolki trzeba zwrócić uwagę na pewne parametry. Mowa tu przede wszystkim o szerokości deskorolki, która podawana jest w calach. Trzeba ją dobrać do swojej stopy. Najważniejsze jest, by deska nie była wąska do tego stopnia, że w trakcie jazdy na niej stopy wystają poza nią. Idealna jest nieco szersza niż długość buta, gdyż w ten sposób ma się minimalną ilość luzu, a jednocześnie odpowiednią kontrolę nad deską. 

Z reguły odpowiednia jest szerokość od 7.75 do 8.25 cala, lecz jeśli jest się osobą wyższą dysponującą całkiem dużą stopą, warto sprawdzić też szersze deski. Sporo zależy też od przeznaczenia. Inną deskę wybiera się na rampę i basen, czy też skatepark a inny blat dobrze sprawdzi się podczas komfortowej jazdy po mieście. Warto dobrze zastanowić się, co chcemy z nią robić, podchodząc do wyboru deskorolki. 

Na samym początku ważna będzie też żywotność deski. W końcu podczas uczenia się pierwszych sztuczek na desce ta nie będzie raczej mogła liczyć na dobre traktowanie. Oczywiście na żywotność wpływa konstrukcja samego blatu. Warto szukać decka, który stworzono przy użyciu atestowanego klonu kanadyjskiego. 

deskorolki oparte o ławkę

Jaką deskorolkę wybrać dla początkującego?

Początki są zawsze trudne. Dlatego chcąc wybrać odpowiednią deskorolkę i nie popełnić przy tym błędu przede wszystkim warto wybrać się do sklepu, w którym deski są dostępne lub części do nich. W nim obsługa będzie w stanie pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru, dzięki któremu zaczniesz swoją przygodę z jazdą w pozytywny sposób. W nikt nie chce wydać sporych pieniędzy, lecz przez zły wybór szybko zrazić się do jazdy na desce. 

Jeśli zdecydujesz się kupić deskorolkę, na przykład korzystając z usług naszego sklepu, możesz liczyć na pomoc obsługi, która poinstruuje Cię i powie, jaką deskorolkę wybrać na początek, a także pomoże wybrać właściwą szerokość deski. Dzięki temu progres będzie szybszy, a ty szybko zrozumiesz jak odpychać się od podłoża, który styl jazdy najbardziej Ci odpowiada i nauczysz się swoich pierwszych trików. 

Przeczytaj także

kobieta i mężczyzna stający z deskorolkami

Ile kosztuje deskorolka? Fiszka, longboard czy klasyczna deska?

Jazda na deskorolce jest bardzo popularna. Wielu początkujących zastanawia się jednak, ile kosztuje deskorolka. Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Jaki kask na deskorolkę wybrać aby jeździć bezpiecznie?

Jaki kask na deskorolkę wybrać aby jeździć bezpiecznie?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy jego wyborze bezpiecznego i komfortowego kasku na deskorolkę. Wejdź i sprawdź!

osoba trzymająca stopę na deskorolce

Jak skręcać na deskorolce?  Nauka jazdy i hamowania na desce

Jazda na deskorolce to doskonała zabawa dla osób w każdym wieku. Jednak tylko z pozoru wydaje się łatwa. Jak skręcać na deskorolce? Podpowiadamy

siedzący mężczyzna trzymający deskorolkę

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jednym z podstawowych elementów deskorolki są koła. Bez nich nie ma mowy o poruszaniu się na desce. Jakie kółka do deskorolki wybrać?