mężczyzna trzymający elektryczną deskorolkę

Jaką deskorolkę elektryczną wybrać?

Wszelkie elektryczne pojazdy zdecydowanie zyskują na popularności. Wyjątkiem nie są tutaj deskorolki elektryczne. Jaką deskorolkę elektryczną wybrać?

W ostatnich latach naprawdę częstym widokiem są różne środki transportu, które zelektryfikowano, czyli zamontowano w nich napęd elektryczny. Deskorolki w tej kwestii nie stanowią żadnego wyjątku i można znaleźć naprawdę wiele elektrycznych desek. Co warto o nich wiedzieć i którą z nich wybrać?

mężczyzna siedzący z deską elektryczną w rękach

Budowa elektrycznej deskorolki

Pod wieloma względami deskorolki elektryczne są zbudowane dokładnie tak samo, jak zwykle deski. Znajdziemy więc w nich blat, na którym stoimy, do tego trucki przykręcane montażówkami i oczywiście kółka. W tym miejscu można jednak zaobserwować już jedną z pierwszych różnic. Koła w elektrycznych deskach czasem są bowiem nieco większe, a znajdziemy nawet modele, w których nie są poliuretanowe, tylko posiadają one faktyczne małe opony z gumy. 

Do tego trzeba też pamiętać, że w naszym kraju określenie deskorolka elektryczna może dotyczyć jeszcze jednego typu osobistego środka transportu. Mowa tu bowiem o sprzęcie nazywanym hoverboard. Tego typu urządzenia bardzo długo były nazywane deskorolkami elektrycznymi pomimo tego, że w rzeczywistości nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego.

Wracając do budowy elektrycznych desek które mają coś wspólnego z tradycyjnymi deskorolkami. Najczęściej wykorzystuje się do nich deck typu przeznaczony do desek typu cruiser lub longboard. Kolejne elementy konstrukcyjne, które się różnią to już te powiązane z elektrycznym napędem.

Silnik i akumulator

Podstawą jest naturalnie silnik elektryczny. Ten może być zamontowany bezpośrednio w kółkach, lecz to wymaga tego, by były one większe lub oddzielnie w dolnej części deskorolki. W takiej konfiguracji silnik jest w pełni zamknięty, więc jest odporny na wodę, a chłodzenie zapewnia mu pęd powietrza. 

Silnik zasilany jest przez akumulator. Jest to największa bolączka każdej elektrycznej deskorolki, gdyż bateria jest po prostu dość ciężka. Zazwyczaj jest to bateria litowo-jonowa, która zapewnia najlepszą efektywność. Trzeba ją jednak rozsądnie obsługiwać na przykład podczas ładowania, by nie zmniejszyć jej pojemności. 

Całość kontrolowana jest przez ESC, czyli Electronic Speed Controller. Jest to mini komputer, który steruje całym układem elektrycznym w deskorolce i odpowiada za to, jak wiele energii otrzyma silnik, jak szybko jedziemy, a także reaguje na sygnały sprawiające, że jednostka elektryczna ma zacząć pracować. 

Za przyspieszanie odpowiada albo bezprzewodowy pilot wykorzystujący technologią Bluetooth, albo zwyczajny pilot, który łączy z silnikiem i dzięki temu deskorolka może zacząć przyspieszać.

Na co trzeba uważać?

To, w jaki sposób zbudowana jest deskorolka elektryczna, wymusza na użytkowniku wiele rzeczy. Przede wszystkim na takiej desce po prostu nie można wykonywać trików. Wszelkie uderzenia deskorolki o ziemię sprawiają bowiem, że elementy układu napędzającego kółka mogłyby zostać uszkodzone, a naprawa wcale nie należy do tanich. 

Trzeba też uważać na nierówności terenu, gdyż zbyt mocne wibracje również są niepożądane. Na dynamiczną jazdę powinniśmy decydować się na płaskich terenach, na przykład na ścieżkach rowerowych, asfalcie, czy też płaskich chodnikach. W ten sposób nie trzeba martwić się o zbyt szybkie zużycie poszczególnych elementów elektrycznej deskorolki. 

Dzięki temu, że na elektrycznych deskach nie można wykonywać trików, ich żywotność jest jednak dużo wyższa. W ten sposób nie trzeba martwić się o to, że bardzo szybko konieczny będzie zakup nowej deskorolki. Jedna elektryczna powinna wystarczyć na dobrych kilka lat komfortowej jazdy bez konieczności większych napraw. 

mężczyzna w kasku skaczący na deskorolce elektrycznej

Rożnica między klasyczną deskorolką a elektryczną

Największa różnica w jeździe na desce elektrycznej oraz klasycznej dotyczy oczywiście tego, jak dobrze deskorolka radzi sobie ze wzniesieniami. Te na elektrycznej desce stają się znacznie prostsze, gdyż wystarczy utrzymywać odpowiedni balans, a elektryczne wspomaganie pomoże nam znacznie mniej zmęczyć się podczas przejażdżek w terenach z przewyższeniami. Naturalnie może się tak zdarzyć, że kąt nachylenia wzgórza będzie zbyt duży, by silnik w czymkolwiek pomógł. Mimo wszystko z jego pomocą można znacznie łatwiej jeździć pod górę. 

Do tego deskorolkę elektryczną znacznie trudniej się przenosi. Przez wbudowany w nią silnik i baterie, które są dość ciężkie, waga takiej deski jest znacznie wyższa niż klasycznej deskorolki, co trzeba brać pod uwagę, szczególnie gdy będzie ona kupowana dla dziecka. 

Zasada działania deskorolki elektrycznej jest bardzo prosta. Z reguły są one sterowane na pilot. Wystarczy jeździć, trzymając go w dłoni i przesuwać odpowiedni przycisk, który służy do zwiększenia momentu obrotowego generowanego przez silnik. Nie wszystkie deskorolki elektryczne są jednak sterowane na pilot. Niektóre działają nieco inaczej.

Znajdziemy bowiem deskorolki, które przyspieszają, gdy przeniesiemy nieco balans naszego ciała do przodu, tym samym kładąc nacisk na przedni truck. By zacząć hamować wystarczy wtedy przenieść balans w drugą stronę, a silnik przestanie oferować swoją moc i moment obrotowy, dzięki czemu będziemy w stanie bezpiecznie zwolnić.

Oczywiście prędkość, z którą możemy jeździć, nie jest nieograniczona. Każda deskorolka elektryczna dla bezpieczeństwa posiada maksymalną prędkość naturalnie wyrażoną w km/h. Z reguły będzie to około 20 kilometrów na godzinę.

Bateria również po pewnym czasie się rozładuje. Tutaj wiele zależy od pojemności akumulatora i konkretnych modeli silników elektrycznych zastosowanych w deskorolce. Modele przeciętne oferują z reguły około 20 km na jednym ładowaniu. Dużo zależy jednak od tego, jak tryb prędkości zostanie wybrany. Większość jest bowiem wyposażona w tego typu regulację. Można zdecydować się na słabsze wspomaganie, który naturalnie zużywa mniej energii, lub korzystać z maksymalnej mocy, gdy ta jest nam potrzebna na przykład podczas jazdy pod górkę.

mężczyzna w kasku jadący na deskorolce elektrycznej

Rodzaje deskorolek elektrycznych - longboard & cruiser

Oczywiście w wypadku deskorolek elektrycznych nie wymyślono koła na nowo i wszystkie odmiany to dokładnie takie same rodzaje jak w wypadku desek napędzanych siłą nóg. Niektórych odmian jednak nie spotkamy w wersji zelektryfikowanej z racji na specyfikę działania elektrycznych deskorolek. 

Przede wszystkim nie produkuje się elektrycznych deskorolek klasycznych. Przeznaczenie takich desek to bowiem wykonywanie sztuczek i akrobacji, a to przez elektryczny silnik zamocowany pod blatem jest po prostu niemożliwe. Kolejny typ desek, którego nie spotkamy w wersji z elektryczną jednostką to fiszki. One są po prostu zbyt małe do takiego zastosowania.

Najczęściej w wersji z silnikiem produkuje się deskorolki typu longboard oraz cruiser.
To właśnie w nich elektryczny napęd sprawdza się najlepiej, gdyż są to deski przeznaczone do dłuższej jazdy i pokonywania kilometrów, w czym wyraźnie pomaga jednostka elektryczna.

Na co zwracać uwagę kupując elektryczną deskorolkę?

Zawsze najlepsza deskorolka elektryczna to taka, która została dobrze dobrana w stosunku do potrzeb użytkownika. Gdy będziemy szukać więc takiej deski, niezależnie, czy ma to być prezent dla dziecka, czy też środek transportu służący do dojazdu do pracy, czy szkoły, warto zwrócić uwagę na szczegóły.

Podstawowa rzecz, na którą trzeba spojrzeć to rozmiar samej deski. Tutaj trzeba kierować się dokładnie tymi samymi zasadami, co w wypadku klasycznych deskorolek. Szerokość powinna więc być taka, by móc położyć na desce stopy, ale by z niej nie wystawały. Nie zapominajmy o maksymalnym obciążeniu. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż ma ono kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Deskorolka jest w końcu trudniejsza do opanowania niż hulajnoga elektryczna i jej rozmiar ma duży wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale też na to, w jaki sposób będzie można sterować deską.

Przed wyborem modelu warto też zastanowić się, do czego dokładnie potrzebna będzie deskorolka elektryczna. Jeśli ma wystarczyć tylko do rekreacyjnej jazdy, to lepiej wybrać taką z nieco mniejszą baterią, która będzie jednak lżejsza, a co za tym idzie, deska będzie stabilniejsza i wygodniejsza w obsłudze.

Jaką deskorolkę elektryczną wybrać?

Obecnie deskorolki elektryczne są coraz bardziej popularne. Są one w końcu świetnym pomysłem na prezent, czy to dla dziecka, czy nawet dla dorosłego. Pozwalają szybko się rozpędzać i z tego powodu można sprawnie dotrzeć z punktu a do punktu b, czyli na przykład do szkoły w wypadku dzieci lub do miejsca pracy, gdy mowa o dorosłych. 

Dla najmłodszych można polecić na przykład deskorolkę Spokey E-RUSH. Wyposażona jest w poliuretanowe koła o średnicy 70 mm, a maksymalna prędkość wynosi nawet 20 km/h. Dostępne są jednak tryby ograniczające ją do 10 lub 15 km/h. Bateria litowa zapewnia do 10 kilometrów zasięgu, a specjalna konstrukcja silnika pozwala poruszać się na desce nawet po rozładowaniu akumulatora. 

Alternatywą może być model Razor Electric Cruiser. Również jest to deskorolka dla dzieci. Jej spore mające średnicę 80 mm i wykonane z kauczuku koła sprawiają, że jazda z wysoką prędkością jest naprawdę komfortowa. 

Przeczytaj także

kobieta i mężczyzna stający z deskorolkami

Ile kosztuje deskorolka? Fiszka, longboard czy klasyczna deska?

Jazda na deskorolce jest bardzo popularna. Wielu początkujących zastanawia się jednak, ile kosztuje deskorolka. Dowiedz się tego z naszego poradnika.

chłopiec stojący na deskorolce

Jaką deskorolkę do 100 zł wybrać - fiszka, czy klasyczna deska

Jazda na deskorolce to aktywność bardzo popularna w miastach wśród dzieci i dorosłych. Sprawdź jaką deskorolkę do 100 zł wybrać dla początkującego

Jaki kask na deskorolkę wybrać aby jeździć bezpiecznie?

Jaki kask na deskorolkę wybrać aby jeździć bezpiecznie?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy jego wyborze bezpiecznego i komfortowego kasku na deskorolkę. Wejdź i sprawdź!

chłopcy siedzący z deskorolkami w rękach

Jak wybrać deskorolkę? Dobre deskorolki dla początkujących

Początki z deskorolką potrafią być naprawdę trudne. Mowa tu nie tylko o samej nauce jazdy, ale też tym, jak ją wybrać. Sprawdź jaki model kupić.