mężczyźni w trenujący judo

Jaka mata do judo? Jak wybrać odpowiednią matę treningową?

Jaka mata do judo? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń sportów walki oraz jakich używa się na profesjonalnych salach treningowych.

Trening obejmuje takie elementy jak pady, rzuty, dźwignie, duszenia oraz randori, czyli rodzaj sparingu treningowego w parterze lub stójce. Do tego, jak i innych wschodnich sportów walki, potrzebny jest nie tylko odpowiedni ubiór, ale też przystosowane otoczenie. W przeciwnym razie mogłoby dojść do poważnych kontuzji i wypadków. 

Krótki wstęp do judo

Judo to jeden ze sportów walki, który wywodzi się z Japonii. Uczestnicy podczas treningów i zawodów muszą nosić specjalny strój, określany jako judoga. Techniki stosowane w tej dyscyplinie obejmują tzw. rzuty, obezwładnienia oraz uderzenia i kopnięcia. Ten ostatni rodzaj nie jest nauczany w ramach judo sportowego. Mimo to ta aktywność może okazać się dość niebezpieczna bez stosowania odpowiednich zabezpieczeń i ścisłego przestrzegania zasad.

Jaka mata do judo?

Walki judo odbywają się w specjalnych salach (dojo), na matach zwanych profesjonalnie tatami. Muszą one być odpowiednio miękkie, aby złagodzić upadki zawodników i przeciwdziałać poważniejszym uszkodzeniom ciała. Podobnie jak większość elementów sztuk walki, również tatami są ściśle uregulowane przepisami.

Naturalnie pojawia się tu pytanie o to, jaka mata do judo, spełnia wymogi. Przeważnie są to materace o wymiarach 2 × 1 m, o grubości 5 cm. Wypełnione są one pianką, która może mieć różne stopnie gęstości. Z mat tatami wykonuje się duże pole walki, o wymiarach 8 × 8 m lub 10 × 10 metrów. Ta przestrzeń otoczona jest trzymetrowym pasem ochronnym.

Czy wiesz, że nawet kolor maty jest uregulowany? Maty wykorzystywane podczas zawodów powinny być żółte i czerwone. Wszelkie inne barwy muszą być wcześniej zaakceptowane przez Międzynarodową Federację Judo.

Maty treningowe do ćwiczeń

Oficjalne wymagania mogą rodzić jednak pewien problem. Przepisowe wyposażenie możliwe jest jedynie w klubach, które dysponują osobną salą do sztuk walki. Oryginalne maty są ciężkie, drogie, niemożliwe do składania i przenoszenia – a więc bardzo niepraktyczne, jeśli chodzi o mobilność. Zwykle są po prostu na stałe rozłożone w jednym miejscu.

Jaka mata będzie dobrą alternatywą? Niestety klasyczna mata do jogi lub na siłownię nie okaże się odpowiednia. Dobrym rozwiązaniem jest mata treningowa w typie puzzli – lekka, łatwa w montażu, a także zdecydowanie tańsza. Wykonana jest z materiału piankowego. Może to być np. mata pod sprzęt fitness Spokey Scrab lub Body Sculpture.

Najlepszą opcją, która zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa co oryginalne tatami, jest mata o grubości przynajmniej 4 cm. Warto rozważyć np. materac gimnastyczny Hop-Sport lub jeszcze grubszy model od producenta Underfit. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zastąpią one większej powierzchni do ćwiczeń, a zarazem znacznie ułatwiają trening w gorszych warunkach. Do tego obie proponowane maty są antypoślizgowe i składane. 

Powyższe opcje są dość uniwersalne i można je stosować zarówno do judo, jak i karate, ju-jitsu, czy nawet MMA. Nie są jednak przeznaczone do profesjonalnego użytku, lecz tylko do amatorskiego trenowania, jeśli optymalne warunki na dobrze wyposażonej sali dojo nie są dla ciebie dostępne.

Jaka mata do judo i innych sportów walki? Jak wybrać tatami?

Jaka mata treningowa będzie najlepsza?

Wiesz już, jaka mata jest stosowana w szkołach i na oficjalnych treningach, a także jakie modele sprawdzą się do podstawowych potrzeb i ograniczonych możliwości. Różne opcje sprawdzą się do innych warunków i potrzeb. Na rynku znajdziesz wiele mat, które mogą być używane jako wyposażenie do sportów walki. Pamiętaj jednak, że na zawodach przepisy co do używanego sprzętu są ściśle określone (np. obowiązuje kolor żółty i czerwony). Najlepiej trenować na prawdziwych tatami, aby się z nimi obyć oraz zapewnić sobie dzięki temu maksimum bezpieczeństwa.

Zobacz także

mężczyzna w stroju do judo

Jaki strój do judo wybrać? Judoga czy kimono?

Jaki strój do judo? Tzw. judoga to wcale nie to samo co kimono, w którym trenuje się karate. Sprawdź, czym się od siebie różnią.

Historia judo w Polsce i na świecie - jak to się zaczęło

Historia judo w Polsce i na świecie - jak to się zaczęło

Jaka jest historia judo na świecie i w Polsce? Skąd wywodzi się ta sztuka walki? Poznaj jej podstawowe zasady.

Kolory pasów w judo – stopnie uczniowskie i mistrzowskie

Kolory pasów w judo – stopnie uczniowskie i mistrzowskie

Pasy w judo oznaczają stopień zaawansowania judoka. Kolejny kolor można zdobyć dzięki długim treningom i podejściu do egzaminu.

kobieta i mężczyzna trenujący judo

Judo – rzuty i chwyty wykorzystywane na treningu

Techniki judo (rzuty, chwyty i uderzenia) wymagają znajomości konkretnych ruchów. Trzeba znać układy ciała, zarządzać siłą i wykorzystać równowagę.