mężczyzna wędkujący przy namiocie

Na co bierze karp - czym nęcić karpia i jak go łowić. Jak wybrać najlepszą przynętę na karpia? Poradnik dla karpiarzy

Jaką przynętę na karpia wybrać? Jak łowić ten gatunek ryby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w naszym poradniku wędkarskim. Zapraszamy!

Wysoka zawartość witamin z grupy B, witaminy D oraz A, magnezu, potasu, fosforu, miedzi i cynku, niska kaloryczność i wysoka zawartość białka to czynniki, które sprawiają, że Cyprinus Carpio, to gatunek ryby, którym warto się zainteresować. Ta należąca do rodziny karpiowatych ryba, sprowadzona była do Polski w dwunastym wieku, a obecnie jest jedną z najchętniej kupowanych w kraju gatunków. Jeśli interesujesz się połowem karpia i zastanawiasz się, jaka przynęta będzie na niego najlepsza, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Podstawa wędkarstwa karpiowego - gdzie bytuje karp i czym się żywi

Karp to ryba słodkowodna, która występuje głównie w utworzonych w tym celu zbiornikach hodowlanych, ale spotkać ją można także w stawach i jeziorach a nawet w rzekach i wolnym nurcie. Ich wymagania życiowe nie są zbyt wysokie, ponieważ ryby te żyją bez problemu w wodach o niskiej zawartości tlenu. Wystarczy im akwen o gęsto porośniętej roślinności oraz dostęp do pożywienia. Czym żywi się ta ryba? Karpie chętnie spożywają pokarm zwierzęcy, ale mogą również żywić się pokarmem roślinnym. Są więc wszystkożerne, choć preferują mięso. Najczęściej wybierają: larwy ochotek, plankton, ślimaki i małe mięczaki.

Kalendarz wędkarski - kiedy jest najlepsza pora na łowienie karpia

Jako zwierzęta ciepłolubne, karpie lubią najbardziej brać latem. Okres od czerwca do września jest więc najkorzystniejszy dla wędkarza polującego na ten gatunek ryby. Jeśli przez jakiś czas utrzymuje się stała, atrakcyjna pogoda, szanse na złowienie go na dzikim łowisku rosną. Poza sezonem letnim, ryba ta najlepiej bierze również jesienią, gdy przygotowuje się do nadchodzącej zimy.

Najlepsza przynęta karpiowa - na co bierze karp najchętniej

Karp jest rybą, która naturalnie nie występuje ani w polskich jeziorach czy stawach ani w rzekach. Ich obecność w rodzimych wodach spowodowana jest tym, że zbiorniki w Polsce są nimi regularnie zarybiane. Wybierając się na połów na dzikim łowisku, należy się odpowiednio przygotować, ponieważ ryba ta jest sprytna i nie zawsze chętnie daje się złapać. Największą satysfakcją dla wędkarza jest złowienie ryby nie w stawie hodowlanym, ale właśnie w warunkach naturalnych. Aby umożliwić sobie złapanie tej ryby na haczyk, powinno się zastosować odpowiednią przynętę. Ale czym się ona charakteryzuje? I jaki rodzaj wybrać, jeśli ktoś decyduje się na łowienie karpia? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

mężczyzna trzymający wędkę obok pojemników z przynętami do połowu karpia

Mała czy duża - jaka wielkość przynęty

Chcąc złapać karpia, należy wziąć pod uwagę, że w tym samym zbiorniku wodnym, w którym występuje Cyprinus carpio, bytują również inne gatunki. Zanęta i przynęta może więc cieszyć się zainteresowaniem nie tylko wśród karpiowatych, ale również wśród pozostałych gatunków tych zwierząt. Dlatego wielkość przynęty należy dopasować tak, by małe rybki nie były w stanie jej połknąć. 2 centymetry średnicy to wielkość, która w tym przypadku sprawdzi się najlepiej, ponieważ ograniczy ryzyko złapania mniejszej rybki.

Miękka czy twarda - jaka przynęta na karpia będzie lepsza

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Najczęściej wybierana przez wędkarzy karpiowych z doświadczeniem jest przynęta twarda. Jaki powinien być stopień twardości tego produktu? Na pewno większy niż twardość ziemniaka, ciasta, kukurydzy czy grochu. Dlaczego? Ponieważ sprawi ona, że przynęta nie spadnie podczas rzutu i nie zostanie podgryziona przez drobne rybki.

Kulki proteinowe - dlaczego kuleczki białkowe to idealna przynęta na karpia

Wśród posiadaczy wędek, kulki proteinowe stanowią jedną z najpopularniejszych przynęt. Zawierają bowiem wszystko, co powinny jeść karpie - proteiny, witaminy i minerały. Nic więc dziwnego, że w sklepach wędkarskich bez problemu znaleźć można duży wybór tego rodzaju przynęty. Z czego składa się ten produkt? Przede wszystkim z mączek różnego rodzaju. Do nęcenia tych najbardziej popularnych ryb, używa się mączki rybnej, sojowej oraz ze skorupiaków i drobnych mięczaków. Ponadto, kulki zawierają także ziarna kukurydzy, konopi, rzepaku i siemienia lnianego. Całość uzupełnia się o aromaty smakowe, które wpisują się w upodobania tego gatunku. Jeśli łowisz metodą na method feeder, kulki proteinowe sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Dzielą się one bowiem na haczykowe, czyli pływające oraz na tonące.

Pellet - skuteczna przynęta i zanęta na karpia w jednym

Jedną z najlepszych przynęt do łowienia karpia jest pellet. Wytwarza się go z podobnych składników, co opisane wyżej kuleczki. Jaka jest więc różnica pomiędzy pelletem a kulkami proteinowymi? Przede wszystkim jest to odmienny kształt. Podczas, gdy kulki są okrągłe, pellet cechuje się kształtem walca z niedużą dziurką w środku. Po drugie, pellet stosować można zarówno jako przynętę jak i jako zanętę. Po trzecie, ziarna, które wchodzą w jego skład są zdecydowanie mniejsze lub bardziej zmielone. Tak czy inaczej, pelletowa przynęta jest czymś, co warto polecić, jeśli cel wędkarza to złowienie karpia.

pellet do połowu karpia

Naturalna przynęta na karpia - jakim pokarmem można nęcić karpie

Mimo, że przynęta na karpia wykonana z mączki i ziaren jest najbardziej popularna wśród miłośników wędkarstwa, nie jest to jedyna droga do zwabienia i upolowania okazu. Jak więc można zachęcić do brania karpie hodowlane i dzikie? Najlepiej naturalną przynętą, taką jak między innymi: białe robaki (larwy much), czerwone robaki (rosówki, czyli dżdżownice), ślimaki, krewetki oraz małże. Zanim jednak skorzystasz z naturalnego pokarmu, upewnij się, że dany gatunek nie jest akurat objęty ochroną. Poza pokarmem zwierzęcym, nęcić można także pokarmem roślinnym, takim jak na przykład popularna kukurydza (którą można stosować również jako zanętę) oraz mniej znane orzechy tygrysie (w zestawieniu z robakami oraz ziarnami, stosować je można w ramach przynęty do łowienia na method feeder).

Jak najskuteczniej nęcić duże karpie

Największa satysfakcja dla wędkarza to złowienie naprawdę dużego okazu. Jak więc stosować przynętę, aby złapać dużego karpia? W tym celu najlepiej jest użyć kuleczek proteinowych oraz pelletu i kukurydzy. Warto również wykorzystać wspomniane wyżej orzechy oraz ziarna o stosunkowo dużej wielkości. Pszenica i rzepak nie sprawdzą się tu najlepiej, ponieważ prędzej trafi ona do brzuchów drobnicy, aniżeli zwabi ciężki i długi okaz Cyprinus carpio.

Sprzęt i akcesoria do połowu karpia
znajdziesz w sklepie Decathlon i na naszej stronie internetowej.

Przeczytaj także

Zarzucona wędka z kołowrotkiem i żyłką

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Metoda feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest wariacją łowienia z koszyczkiem zanętowym, w której nęcimy punktowo. Sprawdź wszystko na jej temat!

Jak złowić suma? Poradnik wędkarski dla początkujących!

Jak złowić suma? Poradnik wędkarski dla początkujących!

Jak złowić suma? Wędkarze, którzy szukają sposobu na tę rybę, powinni pamiętać o kilku kwestiach. M.in. o miejscu połowu i sprzęcie!

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych trzymający wędkę

Zestaw dla początkującego wędkarza - jak dobrać sprzęt wędkarski

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem? Sprawdź jak dobrać sprzęt wędkarski i wędkę oraz jak skompletować swój zestaw dla początkującego.