2 dziewczyny skaczące na skakance

Jaką skakankę wybrać dla początkujących?

Chcesz zacząć skakać na skakance? Nie ma znaczenia, czy chcesz wzmocnić mięśnie nóg i rąk, schudnąć, poprawić kondycję, sprawdź Jak ją wybrać?

Skakanka jest jednym z bardzo prostych i doskonale wszystkim znanych przyrządów treningowych. Idealnie nadaje się zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych zaawansowanych. Duży wybór umożliwia dopasowanie skakanki do własnych preferencji, a ćwiczenia z nią mają mnóstwo zalet. Doceni je każdy, kto lubi dbać o formę, m.in. poprzez wykonywanie różnorodnych treningów. Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup skakanki?

Co daje skakanka? Dlaczego warto skakać na skakance?

Można wymienić sporo przesłanek przemawiających na korzyść ćwiczeń na skakance. Jedną z największych jej zalet jest to, że pozwala niemalże błyskawicznie spalać nadprogramowe kalorie – jeżeli więc ktoś chce się rozprawić ze zbędną tkanką tłuszczową, wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń na skakance na pewno mu w tym pomoże. Zaledwie 30 minut ćwiczeń pozwala spalić aż 400 kcal! To jednak nie koniec. Dzięki skakance poprawiamy swoją zwinność i koordynację ruchów. Polepsza się również ogólna wydolność organizmu i refleks.

Tego typu trening znakomicie modeluje sylwetkę, wzmacnia mięśnie nóg i rąk, a także brzucha i pośladków. Trening angażuje wiele partii mięśniowych, a intensywność ćwiczeń da się bez problemu dopasować do indywidualnych możliwości. Ich skutkiem jest ponadto zwiększenie elastyczności i jędrności skóry oraz wysmuklenie sylwetki. Nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne dzięki takiej aktywności jest znacznie lepsze, co znacząco wpływa na podniesienie jakości życia. Po skakankę może sięgnąć praktycznie każdy, bez względu na wiek. Często kojarzy się ona z dziecięcymi zabawami na podwórku, a tymczasem jest niezwykle efektywnym przyrządem do treningów.

mężczyzna skaczący na skakance

Dlaczego trening na skakance ma wszechstronny charakter?

Wszechstronność to jeden z kluczowych atutów skakanki, dzięki czemu możemy wykonywać różnorodne treningi. Ćwiczenia ze skakanką mogą stanowić zarówno część rozgrzewki, jak też zostać wykorzystane w treningach fitness, cardio czy interwałowych. Jest poza tym popularnym narzędziem używanym w crossficie – to aktywność siłowo-wytrzymałościowa. Regularne skakanie stanowi świetną alternatywę dla bieżni czy rowerka treningowego. Przy tej okazji warto nadmienić, że skakanka znajduje też zastosowanie w treningu bokserów. Skakanka bokserska określana jest mianem szybkiej, a jej użycie wymaga już pewnej wprawy i doświadczenia. Tego typu skakanki służą bokserom do treningu szybkościowego, więc nieco różnią się od standardowych modeli skakanek. 

Jakie są typy i rodzaje skakanek?

Jeśli ktoś decyduje się skakać na skakance, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie rozwiązanie do tego. Jakie rodzaje tych przyrządów treningowych dostępne są obecnie na rynku?

- Skakanki sznurkowe i nylonowe. Dla osób, które skakanie traktują wyłącznie rekreacyjnie i zamierzają oddawać się tej czynności od czasu do czasu, najlepszym rozwiązaniem jest zakup skakanki najzwyklejszej, czyli materiałowej lub nylonowej. Takie egzemplarze są również najtańsze. 

- Skakanka rzemienna. Jest to jedna z najcieńszych, jakie występują na rynku. Jest to zwykle skakanka skórzana, która pozwala na wykonywanie różnorodnych treningów i przydaje się w szczególności osobom uprawiającym wyczynowe dyscypliny sportowe. 

- Skakanka z linki. Skakanka z linki zaliczana jest do szybkich skakanek, które są dedykowane przede wszystkim profesjonalistom.

-Skakanki z tworzywa PCV. Skakanki z PCV mogą być proste – poleca się je osobom dopiero zaczynającym swą przygodę ze skakaniem, ponieważ pozwalają utrzymać niezbyt szybkie tempo. Są także bardziej zaawansowane modele, a mianowicie szybkie skakanki Standard Speed Rope oraz bardzo szybkie Free Style Speed Rope. 

- Skakanka z obciążeniem. Jeżeli komuś zależy na rozwijaniu mięśni ramion i klatki piersiowej, powinien wybrać właśnie skakankę z obciążeniem. 

- Skakanka segmentowa. Modele segmentowe odznaczają się bardzo uniwersalnym charakterem – nadają się dla osób o różnym stopniu zaawansowania w treningach, w tym również dla początkujących.

- Skakanka stalowa. To jeszcze jeden rodzaj skakanek tworzonych z myślą o profesjonalistach. Sięgają po nie m.in. bokserzy oraz osoby trenujące crossfit czy sztuki walki.

Jaką wybrać skakankę? Czym się kierować przy wyborze skakanki?

Wybór dobrej skakanki nie jest wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Aby wiedzieć, jaką kupić, trzeba w pierwszej kolejności poznać ich rodzaje – te zostały omówione powyżej. To jednak nie wszystko, ponieważ przy zakupie warto również kierować się indywidualnymi przesłankami. Jednym z kluczowych kryteriów jest w tym przypadku długość skakanki.

Zbyt długa będzie plątać się między nogami, zaczepiać o obuwie i wymuszać nienaturalne ruchy rękami. Natomiast zbyt krótka będzie wymagać wysokich podskoków. W celu dobrania idealnej długości trzeba stanąć obiema stopami na środku skakanki i podnosić jej rączki do góry – uchwyty powinny sięgać do pach. Wskazane jest, aby były wykonane z miękkiego, antypoślizgowego materiału.

Rączki powstają np. ze specjalnej pianki, niemniej spotykane są też skakanki z uchwytami z tworzywa sztucznego, drewna czy metalu. Można ewentualnie postawić na model, który ma rączki wyposażone w antypoślizgowe nakładki. Przydatne w wielu sytuacjach okazują się także dodatkowe opcje takie jak np. licznik obrotów – z takich udogodnień chętnie korzystają nie tylko profesjonaliści, ale również wszystkie osoby pragnące śledzić swoje postępy w treningach.

dziewczyna skacząca na skakance

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na skakance?

Skakanka doskonale nadaje się do ćwiczeń w domu, na świeżym powietrzu czy na siłowni. Intensywność należy zwiększać stopniowo – im cięższy trening, tym większy musi być stopień zaawansowania w tej aktywności. Początkującym w zupełności wystarczą 5-minutowe sesje przez kilka dni pod rząd – maksymalnie 5, po których niezbędny jest odpoczynek. W miarę nabierania wprawy i poprawy kondycji można wydłużać czas ćwiczeń i różnicować treningi.

Docelowy czas trwania jednej sesji to 30 minut. Niezwykle istotną kwestią jest poprawność wykonywanych ćwiczeń. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłową postawę ciała: plecy mają być wyprostowane, brzuch wciągnięty, barki nieruchome, a nadgarstki odchylone na boki. Ugięte łokcie trzeba trzymać możliwie jak najbliżej tułowia. Przy okazji nie sposób nie wspomnieć o równomiernym oddychaniu, które jest ważne przy każdym treningu, nie tylko ze skakanką. W żadnym razie nie należy oddychać ustami. Oddech bierze się nosem, a wydech robi się ustami. Odgrywa to niebagatelną rolę w kontekście utrzymania dobrego tempa ćwiczeń, poza tym organizm nie męczy się wówczas zbyt szybko.

Jakie są najlepsze ćwiczenia ze skakanką?

Skakanka jest przeznaczona do różnorodnych treningów i bardzo wielu zestawów ćwiczeń. Na początek warto dobrze opanować podskoki obunóż. Osoby bardziej zaawansowane mogą śmiało korzystać z innych technik takich jak np. skakanie naprzemienne, na jednej nodze, techniką ósemki czy z podnoszonymi wysoko kolanami. Spośród zestawów ćwiczeń cieszących się dużą popularnością wymienić można m.in. tabatę, cechującą się dużą intensywnością. Ćwiczy się w 8 rundach – każda trwa 20 sekund i polega na wykonywaniu szybkich skoków. Każdorazowo po rundzie robi się 10 sekund przerwy. 

Trening na skakance – czy jest dobry dla każdego?

Skakanka skutecznie pomaga zrzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję. Czy jednak każdy może z nią trenować? Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Z takich ćwiczeń powinny zrezygnować osoby ze sporą nadwagą. Nie są one wskazane także w przypadku osób mających problem ze stawami i słabymi kośćmi, cierpiących z powodu zaburzeń równowagi czy ostrej niewydolności serca. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj także

kobieta trzymająca w rękach skakankę bokserską

Rodzaje skakanek bokserskich - jaką wybrać na trening?

Skakanka bokserska to akcesorium, które warto zabrać ze sobą na trening bokserski, ponieważ posiada wiele zalet. Sprawdź jakie są rodzaje skakanek.

kobieta w odzieży fitness trzymająca skakankę do crossfitu

Skakanka do crossfitu – jaką wybrać? Ranking skakanek 2023. Decathlon

Sprawdź ranking skakanek, które najlepiej sprawdzą się podczas treningu crossfit. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze skakanki do ćwiczeń.

kobieta wykonująca masaż pistoletem do masażu  siedząc na macie do ćwiczeń

Pistolet do masażu – jak używać? Czy warto go kupić? Blog Decathlon

Pistolet do masażu to niezwykle pomocne urządzenie, które przyda się nie tylko aktywnym fizycznie osobom. Czy wiesz, jak używać pistoletu do masażu?

mężczyzna masujący dłoń pistoletem do masażu

Jaki pistolet do masażu wybrać? Jaki się sprawdzi? Blog Decathlon

Profesjonalny pistolet do masażu sprawdza się nie tylko w przypadku sportowców. Czym się kierować przy zakupie najlepszego masażera?