Jaką tarczę do darta wybrać? Elektroniczna czy sizalowa?

Jaką tarczę do darta wybrać? Elektroniczna czy sizalowa?

Dart to popularna gra, która może być naprawę ciekawą rozrywką w domu. Jaką tarczę do darta warto wybrać, sizalową, czy elektroniczną i jakich lotek u

Dart to popularna gra barowa, która może stanowić ciekawą rozrywkę w domu, czy też świetną zabawę w trakcie wyjścia ze znajomymi. Miłośnicy rzucania lotkami do tarczy powinni zastanowić się nad zakupem takiej tarczy do własnego domu. Jaką jednak wybrać i który rodzaj sprawdzi się najlepiej?

Tarcza do darta — jak powstała, z czego się składa?

Tarcza, czy też tablica do darta może mieć przeróżne układy. Kształt zawsze jest ten sam, gdyż mówimy o okręgu, w którym znajdują się pola o różnej wartości punktowej. Obecnie istnieje jednak jeden oficjalny wzór tarczy, który jest wykorzystywany zarówno w profesjonalnych rozgrywkach, jak i przez amatorów grających w domach, czy też w pubach. 

Uważa się, że dzisiejszy najpopularniejszy wzór znajdujący się na tarczy do darta został opracowany przez Brytyjczyka, Briana Gamlina w 1896 roku. Przede wszystkim tarcza jest oczywiście okrągła i została podzielona na 20 trójkątów, każdy z nich odpowiadający cyfrze od 1 do 20. Ponadto w środku tarczy do gry w darta znajdziemy jeszcze dwa pola, czyli okrąg outer bull wyceniany na 25 punktów oraz inner bull, czy też bull's eye, za który można zdobyć aż 50 punktów. 

Pola punktowe są też podzielone na dwie części. Poza nimi w każdym trójkącie znajdziemy niewielkiej wielkości pola potrójne i podwójne. Miejsca, w których znajdziemy pola potrójne, są mniej więcej w środku każdego trójkąta, z kolei pola podwójne znajdziemy na zewnętrznym okręgu tarczy. Umiejętność trafiania w pola punktowane podwójnie jest bardzo ważna przez zasadę double out. W jej myśl w profesjonalnej grze trzeba kończyć lega poprzez trafienie właśnie w takie miejsce. 

Ważnym elementem tarczy jest też tak zwany pająk, czyli drut oddzielający od siebie pola punktowe. To z czego jest on wykonany, zależy od rodzaju tarczy. Może on być stworzony z tworzywa sztucznego lub z metalu. Metalowe pająki czasem zawierają skuwki, które mocują je do tarczy. Są one jednak problematyczne, gdyż zwiększają ryzyko upadku na podłogę lotki po tym, jak trafi ona w skuwkę. 

Bardzo ważne jest też to, na jakiej wysokości zawiesić tarczę. Wedle zasad sam środek tarczy, czyli miejsce, gdzie trafiamy bull's eye, musi znajdować się dokładnie na wysokości 173 cm nad podłogą. Rzucamy z kolei zza linii od środka tarczy oddalonej o 237 cm. O ile dystans od środka tarczy do punktu na podłodze wszędzie jest z reguły taki sam, tak może się różnić dystans, z którego rzucamy. W niektórych brytyjskich pubach znajdujemy się nie 237 cm od tarczy, a 244 cm lub 259 cm. W większości miejsc i na turniejach profesjonalnych jest to jednak 237 cm. 

Rodzaje tarcz do darta — elektroniczna czy sizalowa

Do gry w rzutki, czyli w darta przeznaczone są różne tarcze. Wyróżniamy tutaj tarcze tzw. sizalowe oraz elektroniczne. Profesjonaliści używają tych sizalowych, czyli wykonanych z agawy sizalowej. Tworzy się je przy użyciu włókna otrzymywanego właśnie z tej rośliny. Najczęściej jest ona hodowana w Brazylii, gdyż wymaga ona tropikalnego klimaty. Czym się różnią modele tarcz do darta? Poza materiałem będzie to naprawdę wiele rzeczy.

Przede wszystkim tarcze elektroniczne będą świetnym wyborem dla osób zaczynających swoją przygodę z dartem. Same zliczają punkty i posiadają wiele wbudowanych trybów gry. Najlepsze z nich pozwalają na grę od 1 do 16 osób, dzięki czemu taka tarcza do darta może być świetnym wyborem do domowych treningów, jak i do integracji ze znajomymi.

Problemem jest jednak sama konstrukcja tarczy elektronicznej. Przez to, że miejsce, w którym lotka wbije się w tarczę, jest dość ograniczone, gdyż musi to być jedno ze znajdujących się na jej powierzchni oczek, to trudniejsze jest granie na wysokim poziomie. Są one jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do zalet tarczy elektronicznej należy wymienić też pasujące do niej lotki. Groty są miękkie, dzięki czemu nie ryzykujemy uszkodzeniem ściany poprzez korzystanie z nich.

Osoby, które są lepiej zapoznane z punktacją w dartach i szukają już czegoś lepszego, dzięki czemu nie będzie to zwykła koleżeńska gra w lotki, a możliwe będzie wzięcie się za ten sport nieco poważniej, powinny szukać tarcz sizalowych. Trenując na tarczach tego typu, można znacząco poprawić swoje umiejętności, a do tego korzystać z podobnego sprzętu, co najlepsi.

Do tarcz sizalowych są ponadto przeznaczone lotki z metalowym grotem, które częściej zapewniają lepsze parametry, a także można nimi dużo dokładniej rzucać, jeśli posiadamy już pewne umiejętności. Do tego lotka wbija się w materiał dość cicho, a charakterystyka sizalu sprawia, że otwór po niej szybko znika, gdyż włókna wracają do swojej normalnej pozycji.

Jaką tarczę do darta wybrać? Elektroniczna czy sizalowa?

Jaką tarczę do darta wybrać?

Osoby przechodzące do zakupu tarczy często mają problem z dokonaniem właściwego wyboru. Na start zdecydowanie lepiej sprawdzą się tarcze elektroniczne, które pomogą w nauce zasad darta, technik rzutu, a także punktacji. Potem można przejść do tych, które są wykonane z sizalu, czyli specjalnego włókna.

Elektroniczna tarcza Canaveral ED110

Świetny wybór dla początkujących. Jest to dobra tarcza do rozpoczęcia swojej przygody z lotkami. W zestawie można liczyć na sześć rzutek z plastikowymi grotami. Do tego w tej tarczy zintegrowanych jest aż 20 gier, dzięki czemu nie trzeba się ograniczać do standardowego sposobu rozgrywki. 

Elektroniczna tarcza Canaveral ED520

Tutaj mamy już wybór z nieco wyższej półki. Jest on jednak wart dopłaty. Przede wszystkim tarcza wyposażona jest w aż cztery ekrany i cztery zestawy lotek z plastikowymi grotami. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować wynik i można rywalizować nawet w 4 osoby. Ponadto ta tablica do gry w darta posiada drzwiczki, w których można chować darty, a także samą tarczę, by zajmowała mniej miejsca, gdy jest nieużywana. 

Tarcza sizalowa Canaveral Club 500

Wysokiej jakości tarcza, do której produkcji wykorzystano włókna sizalowe zapewniające najwyższą trwałość to świetny wybór, gdy umiesz już liczyć punkty i chcesz zacząć grać na wyższym poziomie. Ta tarcza przeznaczona jest do lotek z metalowymi grotami i dla ułatwienia trafiania w środek nie posiada tam zszywek odbijających rzutki. 

Unicorn HD2 PRO

Ten model to już tarcza profesjonalna, która jest też oficjalnym wyborem podczas Mistrzostw Świata PDC, czyli najbardziej prestiżowego turnieju w darta na całym świecie. Posiada bardzo cienkiego pająka bez zewnętrznych skuwek, dzięki czemu ryzyko odbicia się rzutki jest niewielkie, a do tego zapewnia ogromną trwałość. Jeśli chcesz kupić tarczę, która będzie służyć Ci na długie lata, to będzie właśnie idealny wybór. 

Zobacz także

Dart — zasady gry w „rzutki”; punktacja w grze

Dart — zasady gry w „rzutki”; punktacja w grze

Dart to jednocześnie profesjonalny sport, jak i popularna rozrywka barowa. Sprawdź jakie są zasady gry w darta. Jak wygląda rozgrywka, punktacja w rzu