mężczyzna trzymający lornetkę myśliwską

Jaką wybrać lornetkę dla myśliwego na polowanie?

Jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza na polowanie? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu lornetek myśliwskich!

Lornetka to niezbędny element wyposażenia każdego myśliwego, a także wszystkich osób zafascynowanych przyrodą, zwłaszcza ornitologią. Jakimi parametrami kierować się, aby wybrać odpowiednią lornetkę? Jak znaleźć model idealny dla swoich potrzeb? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części tekstu. W artykule opiszemy również wszystkie kryteria, na które należy zwrócić uwagę w trakcie zakupów. Znajdziesz tu także propozycje najciekawszych modeli w różnych wariantach cenowych. Sprawdź, jaka lornetka dla myśliwego będzie najbardziej odpowiednia!

Lornetki myśliwskie - parametry techniczne

Do najbardziej podstawowych oznaczeń na lornetkach turystycznych i myśliwskich należą na przykład 8x32 lub 10x50. Co w praktyce oznaczają te parametry? Wyjaśniamy.

Pierwsza liczba to powiększenie, co oznacza, że lornetka 8x42 da ośmiokrotne powiększenie. Natomiast cyfra 32 oznacza średnicę soczewki. Jeśli wybierzesz lornetkę o dużej średnicy, musisz także liczyć się z jej większymi rozmiarami. Poza tym warto także pamiętać, że im większe powiększenie, tym mniejsze światło w lornetce.

Źrenica wyjściowa – co musisz wiedzieć? 

Jaka lornetka dla myśliwego spełni swoje zadanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę, ile lat ma osoba korzystająca ze sprzętu. Dlaczego? Warto wiedzieć, że zdolność poszerzania się źrenicy maleje wraz z wiekiem. Tym samym dla młodych użytkowników (do 30. roku życia) najlepszy będzie zakup lornetki o parametrach 7x50, ponieważ jej źrenica wyjściowa wynosi 7,14. Z kolei 70-letni senior powinien wybrać na przykład model 8x32, którego średnica wyjściowa to 4.

mężczyzna patrzący przez lornetkę myśliwską

Rodzaje lornetek do polowań i obserwacji przyrody

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak wybrać odpowiednią lornetkę, opiszemy trzy podstawowe grupy tego typu akcesoriów.

Lornetki uniwersalne sprawdzą się zarówno podczas polowań, jak i obserwacji ptaków. Można z nich korzystać nie tylko w dzień, lecz także po zmierzchu. Do tej grupy zalicza się modele o parametrach 12x50, 10x50 oraz 7x50.

Lornetki nocne są przeznaczone do wykorzystywania po zmierzchu. Właśnie dlatego często wybiera się je do obserwacji astronomicznych. Aby mogły dobrze pełnić swoją funkcję, muszą być wyposażone w duże obiektywy o wysokiej przepuszczalności światła i jednocześnie stosunkowo niewielkim powiększeniu. Wysokiej jakości lornetki tego typu powinny mieć parametry 8x56 lub 9x63. 

Lornetki dzienne mają większe powiększenie w stosunku do obiektywu. Te jednak nie zapewniają tak dużej transmisji światła, jak wcześniej wspomniane modele nocne. Do tej grupy zalicza się kompaktowe lornetki o parametrach 10x42, 10x40, 8x30 oraz 7x42.

Budowa lornetki - wybrać pryzmat dachowy czy porro?

Teraz krótko omówimy budowę tego rodzaju sprzętów. Wszystkie lornetki składają się z trzech głównych elementów:

- obiektywy, których zadaniem jest zebranie jak największej ilości światła;

- okulary powiększający zebrany obraz;

- pryzmaty odwracające obraz.

Jaką lornetkę dla myśliwego kupić? Charakterystyka poszczególnych typów

Lornetki porro są większe od tych z pryzmatem dachowym, jednak ich konstrukcja pozwala najlepiej zminimalizować straty światła, dlatego często wybiera się je do obserwacji gwiazd czy podczas nocnych polowań. Ich niewątpliwą zaletą jest także stosunkowo niska cena.

Współczesne lornetki dachowe mają mniejsze rozmiary, co doceniają przede wszystkim myśliwi, którzy długo tropią swoją zwierzynę. Niestety, by jakość obrazu była równie dobra, co w przypadku ich starszych odpowiedników, niezbędne jest zastosowane droższych elementów optycznych. W związku z tym ich ceny mogą być nawet trzykrotnie wyższe. Modele tego typu gwarantują także większe pole widzenia.

mężczyzna w odzieży myśliwskiej patrzący przez lornetkę myśliwską

Jaka lornetka dla myśliwego? Najlepsze propozycje dla początkujących i zaawansowanych

Już wiesz, co oznaczają poszczególne parametry lornetek. Teraz przedstawimy kilka modeli, wśród których z pewnością znajdziesz dobrany do swoich potrzeb. Wszystkie produkty przedstawione w naszym rankingu kupisz w stacjonarnych sklepach sieci Decathlon oraz poprzez stronę internetową. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jaką lornetkę dla myśliwego kupić.

Lornetka myśliwska Porro 100 10x50 – do użytku rekreacyjnego

Jesteś początkującym myśliwym i zastanawiasz się, jaka lornetka będzie odpowiednia? Ten model doskonale sprawdzi się w przypadku polowań w ciągu dnia. Jakie są najważniejsze parametry tego produktu?

-10-krotne przybliżenie i 50 mm średnicy obiektywu;

- pole widzenia 107 metrów na 1000 metrów;

- wielowarstwowa powłoka MC;

- pryzmat porro BaK7;

- waga 804 gramy.

To model, który świetnie sprawdzi się w przypadku myśliwych, którzy długo tropią swoją zwierzynę, ponieważ dzięki swojej niewielkiej masie jest niezwykle poręczny. Chociaż nie należy do sprzętów wodoodpornych, spełni oczekiwania większości rekreacyjnych myśliwych.


Lornetka myśliwska Bushnell All Purpose 10x42 – przestępna cenowo opcja wodoodporna

Jeśli zależy ci na sprzęcie, z którego możesz korzystać nie tylko w trakcie słonecznych dni, ale także podczas deszczu czy tuż przed zmierzchem, ten model będzie doskonałym wyborem. Wiesz już, jaka lornetka dla myśliwego o takich wymaganiach jest godna polecenia. Poznaj jej najważniejsze parametry:

-10-krotne przybliżenie i 42 mm średnicy obiektywu;

- pole widzenia 93 metry na 1000 metrów;

- powłoka wielowarstwowa MC;

- pryzmat BaK7;

- waga 730 gramów;

- odporność na deszcz.

Lornetka myśliwska Bushnell All Purpose 10x42 doskonale sprawdzi się podczas okazjonalnych polowań, ale także dłuższych wycieczek przyrodniczych. Chociaż jest wodoodporna, myśliwi polujący na ptactwo wodne powinni wybrać inny model, który będzie całkowicie szczelny i odporny na zanurzenia.


Lornetka myśliwska Meopta Optika HD 10x42 szczelna – zaawansowany model dla prawdziwych pasjonatów

To jeden z najbardziej zaawansowanych produktów w kategorii optyki myśliwskiej. Jeśli chcesz kupić lornetkę najwyższej jakości, ten model zaspokoi twoje oczekiwania. Przyjrzyjmy się jego najważniejszym parametrom:

- 10-krotne przybliżenie i 42 mm średnicy obiektywu;

- pole widzenia 105 metrów na 1000 metrów;

- powłoka fazowa, MFC i szkła HD;

- pryzmat BaK4;

- waga 650 gramów;

- obudowa z magnezu;

- szczelna powłoka antymgielna.

Elementy optyczne tej zaawansowanej lornetki gwarantują doskonałą jasność nawet przy słabym oświetleniu. Wytrzymała obudowa oraz szczelna powłoka odporna na zanurzenia sprawiają, że możesz używać jej bez obaw nawet w najtrudniejszych warunkach.

Odpowiedź na pytanie o to, jaka lornetka dla myśliwego będzie odpowiednia, zależy przede wszystkim od jego wieku, potrzeb oraz budżetu przeznaczonego na zakup produktu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z polowaniem, postaw na podstawowy model, którego z powodzeniem użyjesz w ciągu dnia. Doświadczeni myśliwi z pewnością docenią wersje wodoodporne z bardziej zaawansowanymi powłokami.

Przeczytaj także

otwarta szafa z bronią myśliwską

Jaka szafa na broń myśliwską? Wszystko, co musisz wiedzieć. Decathlon

Jaka szafa na broń myśliwską? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szafy? Sprawdź, jak przechowywać broń krótką i długą zgodnie z normami!

mężczyźni w odzieży myśliwskiej z wiatrówkami w plenerze

Jaki śrut do wiatrówki wybrać? BB czy diabolo? Blog Decathlon

Jaki śrut do wiatrówki kupić? W poradniku omówimy rodzaje śrutów i pomożemy ci wybrać idealną amunicję do rekreacyjnego strzelectwa i nie tylko!

osoba w butach myśliwskich stojąca na trawie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik. Blog Decathlon

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!

kobieta trzymająca łuk ze strzałą

Łuk dla początkujących - wybrać łuk klasyczny czy bloczkowy? Decathlon

Sprawdź, jaki łuk dla początkujących będzie najlepszy, gdy zaczynasz przygodę z łucznictwem. Podpowiemy, czy wybrać łuk klasyczny, czy bloczkowy.