mężczyzna stojący z wędką w rękach

Jaki haczyk na lina, jak łowić? Niezbędny sprzęt wędkarski

Jaki haczyk na lina wybrać i jak przygotować się do połowu tych ryb? Już teraz sprawdź, co musi wiedzieć każdy wędkarz!

Jaki haczyk na lina będzie najlepszy? Dobór odpowiedniego sprzętu jest kwestią kluczową – liczy się każdy element – spławik, żyłka, sama wędka. Sprawdź, co warto wiedzieć o łowieniu linów i jak przygotować się do wyprawy na ryby!

Zapamiętaj!

- Do połowu linów nadają się haczyki na karpia.

- Najlepszy rozmiar haczyka to ten mieszczący się w przedziale 8-12.

- Haczyki należy dostosować do rodzaju przynęty.

- W przypadku haczyków z długim trzonkiem łatwiej jest zaciąć, trudniej holować zdobycz. Przy trzonkach krótkich – odwrotnie.

- Doświadczeni wędkarze polecają na lina haczyki w rozmiarze 8.

Gdzie i kiedy złowić lina?

Choć mawia się, że na lina najlepiej polować latem, sezon często rozpoczyna się już w połowie kwietnia. Wszystko zależy od pogody. Najlepszym miejscem do połowu są wody stojące, np. jeziora i starorzecza. Lina można złowić w miejscach płytkich, dobrze nasłonecznionych, z bogatą roślinnością (sporo trzcin i grążeli) i zamulonym dnem. Chcąc złowić tę rybę, należy poszukać miejsc, w których żerują. Nie należy w żaden sposób ingerować w środowisko naturalne, usuwać roślinności. Warto zapamiętać, że wymiar ochronny lina wynosi 25 cm.

lin

Na jaką przynętę łowić lina?

Każdy wędkarz wie, że kluczem do sukcesu jest nie tylko wybór metody łowienia i sprzętu, ale także odpowiedniej przynęty. Jaka zapewni branie w przypadku lina? Lin jest rybą wybredną, co nie oznacza jednak, że potrzebuje bardzo wyszukanych przynęt. Wybierając się pierwszy raz w dane miejsce, warto zabrać ze sobą kilka rodzajów rybich przysmaków, by sprawdzić, do którego jest przyzwyczajony. Ma to szczególne znaczenie na terenie łowisk, gdzie przyjeżdża wielu wędkarzy. Co pomoże ci złapać lina? Może to być naturalny pokarm lina, czyli dżdżownice. Inną metodą jest wprowadzenie do środowiska życia ryby własnej przynęty. W takiej sytuacji konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie do nowego pokarmu, czyli zanęcanie ryby. Zanętę należy zastosować przed połowem i w dniu połowu.


O czym powinien pamiętać wędkarz?

- Jako przynętę można stosować gotowane ziemniaki, kukurydzę z puszki (konserwowa oraz wędkarska o smaku waniliowym lub miodowym), ugotowany makaron posypany np. cukrem wanilinowym, czerwone robaki, białe robaki, fragmenty rosówek (rodzaj dżdżownicy), gnojaki (chrząszcz gnojowy);

- rodzaj przynęty powinien być dostosowany do pory roku – wiosną najlepiej łowić na czerwone i białe robaki, latem na dżdżownice czy ciasto z mąki, ślimaki, larwy chruścików, słodkie makarony;

- wędkarz, który ma zamiar łowić liny, musi je zanęcić już 2-3 dni przed planowanym połowem.

Sprzęt dla wędkarza – spławik, lina

Jak dobierać sprzęt do wędkowania? Osoby początkujące często zaczynają od zdobycia informacji na forum wędkarskim, szukają porad na stronach stworzonych specjalnie z myślą o miłośnikach tego sportu, mogą również skorzystać z podpowiedzi znajomych doświadczonych wędkarzy. Skuteczność połowu zależy bowiem w dużej mierze od wyboru właściwego sprzętu. Co przyda się do złapania lina?

- wędka średniej długości – około 4 metry;

- wędka z gęsto ułożonymi przelotkami;

- kołowrotek o stałej szpuli (jej wielkość powinna mieścić się w przedziale 2500-3000);

- żyłka o średnicy 0,18-0,20 i długości około 50 metrów, wytrzymała;

- do wędkarstwa spławikowego – precyzyjnie wyważony, lekki spławik, najlepiej przelotowy, z małą wypornością (nad wodą powinien lekko wystawać czubek);

- lekki koszyczek zanętowy;

- przypon linowy o długości minimum 50 cm (może być dłuższy).

Jak wybrać haczyk na lina?

Jaki haczyk na lina wybrać? Przede wszystkim należy pamiętać o najważniejszej zasadzie, że haczyk zawsze dobieramy do przynęty, a nie odwrotnie. Ma on za zadanie zaprezentować przynętę i utrzymać zaciętą rybę. Dlatego też wybranie odpowiedniej wielkości haczyka nie jest łatwym zadaniem. W przypadku lina specjaliści zalecają użycie haczyka z przedziału 8-12. Są to tzw. haczyki kukurydziane. Przy połowie linów nie należy stosować dużych haków (ryby te mają silnie umięśnione pyski). Ważne, by kolor haczyków dopasowywać do koloru przynęty – czerwony do ochotki, złoty do kukurydzy. Najbardziej uniwersalne są te w kolorze czarnym, grafitowym, zielonym i niebieskim. Haczyki powinny być ostre, należy je ostrzyć specjalnymi ostrzałkami, wymieniać po złowieniu kilku zdobyczy.

Jaki rozmiar haczyka?

Liny można łowić, używając haczyków średniej wielkości. Doświadczeni wędkarze polecają haczyki nr 8. Warto jednak pamiętać, że numeracja może być nieco inna w zależności od producenta. Wielkość haczyka jest zależna od wielkości przynęty (nie będziesz nabijać małej przynęty na duży hak i odwrotnie). Rozmiar 12-8 charakteryzuje mocniejsze haczyki, na które można nadziać czerwone robaki, kukurydzę czy kanapki (wszystko, czym można zanęcić lina). Jak widać, różne przynęty potrzebują różnych haczyków. Pamiętaj, że przynęta musi wyglądać i zachowywać się naturalnie.

Jak dobrać rodzaj haczyka?

Poza rozmiarem liczy się również budowa haczyka – kształt, zadzior, długość trzonka. W sklepie dla wędkarzy dostępne są haczyki, na które złowisz karpie, karasie, a także liny. Jaki haczyk na lina? W jego przypadku najlepiej wybrać haczyk kuty, pogrubiony, z krótkim trzonkiem. Dobrym rozwiązaniem będą haczyki wysokiej jakości marki Caperlan. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Charakteryzuje je solidność, wytrzymałość. Możesz sięgnąć po modele nr 10 przeznaczone do połowu karpi. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na metodę spławikową, czy gruntową, w sklepie Decathlon znajdziesz niezbędne akcesoria wędkarskie.

mężczyzna zarzucający wędkę

Wędkarstwo spławikowe czy Method Feeder?

Liny można łowić na dwa sposoby. Jednym jest metoda spławikowa, gdy łowisz z brzegu lub z łodzi. Drugi sposób stosuje się, gdy zestaw trzeba posłać pod roślinność, która znajduje się trochę dalej od brzegu. W tym przypadku wędkarzowi potrzebny jest także tzw. podajnik. Powinien być lekki, aby nie zapadł się w muliste dno. Przy tej technice stosuje się inne przynęty – pellety, kulki proteinowe (liny szczególnie lubią owocowe i mleczne smaki), dumbelsy.

Metodą spławikową łowi się liny bytujące w miejscach trudno dostępnych, zarośniętych (czyli takich, które liny lubią najbardziej). W tym przypadku sprawdzi się dobry karpiowy zestaw do połowu – kuty haczyk o wytrzymałości do 4 kg, np. czarny haczyk Caperlan nr 10 przeznaczony do łapania dużych ryb metodą spławikową. 

Niezależnie od tego, jaki haczyk na lina wybierzesz, pamiętaj o czasie, gdy odwiedzisz łowisko. Możesz się tam wybrać o skrajnych porach dnia – o świcie lub zmierzchu. Jak wypatrzyć rybę? Tam, gdzie żeruje, zauważysz charakterystyczne bąbelki błotnego gazu. Być może usłyszysz również charakterystyczne mlaskanie. Pamiętaj, by przygotować sobie odpowiednią zanętę (kule zanęty) i wybrać właściwy sprzęt. Zwróć też uwagę, aby nie zacinać za wcześnie. Lin niestety nie jest rybą łatwą do złapania, jednak odpowiednie przygotowanie powinno pomóc osiągnąć dobre rezultaty – liczy się wybrana metoda, technika łowienia, odległość, ciężar zestawu, moc i długość linek, rodzaj przynęty. 

Przeczytaj także

Zarzucona wędka z kołowrotkiem i żyłką

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Metoda feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest wariacją łowienia z koszyczkiem zanętowym, w której nęcimy punktowo. Sprawdź wszystko na jej temat!

haczyk do łowienia ryb

Rozmiary haczyków wędkarskich - rodzaj a metoda łowienia. Decathlon

Jak wybrać haczyk do metody połowu ryb? Jakie są rozmiary haczyków? Zobacz nasz poradnik wędkarski z najlepszymi podpowiedziami dla wędkarza.

mężczyzna łowiący ryby nad wodą z psem

Łowienie ryb jesienią - jesienne porady - jakie ryby łowić jesienią

Gdzie wędkować jesienną porą? Jakie ryby łowić jesienią? O czym pamiętać przygotowując się na jesienny połów? W co się ubrać o tej porze roku?

Jaką wędkę do method feeder wybrać? Która będzie najlepsza?

Jaką wędkę do method feeder wybrać? Która będzie najlepsza?

Jaką wędkę do method feeder wybrać? Który model będzie najlepszy? Czytaj nasz poradnik zakupowy i dowiedz się na co zwracać uwagę przy zakupie.