kobieta i mężczyzna w kapokach z wiosłami w rękach płyną kajakiem

Jaki kajak pneumatyczny wybrać , by wytrzymał wiele wakacyjnych spływów i zmieścił się w bagażniku?

Kajak pneumatyczny to świetne turystyczne rozwiązanie dla każdego kajakarza, który chce, by w podróży kajak zajmował tyle miejsca, co plecak

Spływy kajakowe i inne sporty, w których wykorzystuje się kajaki, stają się coraz popularniejsze. Kajakarze doceniają bliski kontakt z przyrodą i korzyści dla zdrowia, jakie daje uprawianie sportów wodnych i spędzanie czasu w naturalnym środowisku. Jedyną przeszkodę dla jeszcze większej popularyzacji kilkudniowych wypraw na kajaki stanowią rozmiary i duży problem z transportem w miejsce, w którym chciałoby się popływać. Dlatego coraz większą popularność zyskują w ostatnim czasie kajaki dmuchane, które zajmują tyle miejsca na bagaż, co turystyczny plecak. Znani producenci (Itiwit, Gumotex, Sevylor) nieustannie ulepszają swoje materiały i konstrukcję, aby oferowane przez nich modele nie były traktowane jak dziecięce łodzie do zabawy w ogrodowym basenie. Dostępne w salonach Decathlonu kajaki pneumatyczne oferują dużą wygodę i stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Poszerzająca się oferta i pojawianie się w niej coraz bardziej wytrzymałych modeli to dobre potwierdzenie rosnącego zainteresowania klientów. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego, co pomoże Ci w wyborze kajaka pneumatycznego dla siebie i swojej rodziny.

powierzchnia kajaka pokryta kroplami wody

Co to jest kajak pneumatyczny?

Kajak to smukła łódź, którą porusza się za pomocą wiosła. Tradycyjne kajaki są przykryte pokładem, który zapobiega przedostawaniu się wody rozpryskowej lub fal. Wioślarz siedzi w kajaku twarzą w kierunku jazdy. Kajaki są szybkie i bardzo zwrotne – dzięki tym cechom są obecnie chętnie stosowane w sportach wodnych i turystyce. To świetny sposób poruszania się po wodzie dla każdego, kto lubi szybko wiosłować i pokonywać duże odległości. Wielu początkujących wybiera kajak, jako sposób wygodnego poruszania się po wodzie.

Nadmuchiwane kajaki, nazywane również kajakami pneumatycznymi, zwykle są wykonane z PVC lub tkaniny pokrytej gumą, lub PVC. Za pomocą prostej pompki powietrze pompowane jest do komór kajaka, który dzięki temu przybiera swój docelowy kształt. W zależności od materiału użytego do budowy kajaka istnieje możliwość nadmuchania większej lub mniejszej ilości powietrza, co ma wpływ na ciśnienie robocze. Im większe ciśnienie, tym bardziej kajak pneumatyczny jest wytrzymały i lepsze są jego właściwości jezdne. Kajaki o wysokim ciśnieniu roboczym zwykle można spotkać w droższym segmencie.

W pierwszych latach kajakarstwa społeczność nie traktowała ich zbyt poważnie, ponieważ były dość podatne na uszkodzenia, a ich właściwości jezdne nie były porównywalne z kajakiem z twardą skorupą. Od tego czasu wiele się zmieniło i obecnie obserwuje się dużą popularność tego rozwiązania na górskich wodach i w turystyce. Dzieje się tak dlatego, że kajaki pneumatyczne oferują dobry kompromis między wytrzymałością, rozsądnymi właściwościami jezdnymi i niewielką masą i rozmiarem po złożeniu. 

Zalety i wady kajaków nadmuchiwanych

Przy zakupie kajaka trzeba być świadomym zalet i wad, aby dokonać właściwego wyboru. Jeśli chcesz zabierać swój kajak wszędzie tam, gdzie chcesz pływać, model pneumatyczny jest dla Ciebie właściwym wyborem. Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają ani miejsca na przechowanie dużego kajaka tradycyjnego, ani specjalnego bagażnika samochodowego do jego transportu.

Do najważniejszych zalet modeli dmuchanych należą:

duża dostępność różnych modeli, z których najtańsze można kupić już za kilkaset złotych
możliwość dopasowania do przyszłych zastosowań (rzeka, jezioro, morze)
dobra prędkość jak na rozwiązanie pompowane
łatwy transport i przechowywanie w celu zaoszczędzenia miejsca

Najczęściej wskazywane przez użytkowników wady rozwiązań pneumatycznych:

duża podatność na wiatr
ograniczona przestrzeń dla użytkowników
wolniejszy niż kajaki o stałym kadłubie
wymaga konserwacji
wymagane akcesoria

Jaki kupić kajak na ładną pogodę dla wioślarzy rekreacyjnych

W ofercie Decathlonu można znaleźć ciekawe propozycje dmuchanych kajaków jednoosobowych dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wioślarstwie i przekonać się, czy porwie ich entuzjazm do kajakarstwa. Te najtańsze kajaki dmuchane mogą mieć niskie ciśnienie powietrza i dość cienką powłokę wykonaną z folii PVC. Tego typu rozwiązania nadają się szczególnie do małych i spokojnych jezior, wolno płynących rzek oraz do wiosłowania w morzu w pobliżu plaży przy dobrej pogodzie. Modele Intex Challenger K1, czy Aqua Marina Betta są dostarczane w kompletnym zestawie, zawierającym wiosło i  pompkę. Nie należy spodziewać się od tych kajaków szczególnie wysokiej odporności ani wyjątkowych właściwości jezdnych. Przeznaczone są głównie do rekreacyjnego wiosłowania i odpoczynku na wodzie i nie są dopasowane do indywidualnych potrzeb bardziej zaawansowanych użytkowników.

Nieco droższym, ale bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są modele proponowane przez marki Itiwit, czy Sevylor. Te kajaki pneumatyczne mają wyższe ciśnienie robocze, a komory z PVC są chronione oddzielnym pokrowcem tekstylnym lub są wykonane z bardziej wytrzymałego materiału. Te kajaki powietrzne są łatwiejsze w wiosłowaniu i bardziej wytrzymałe w porównaniu do najtańszych modeli.

mężczyźni płynący kajakami pneumatycznymi

Jaki wybrać kajak dmuchany dla rodziny

Kajaki rodzinne oferują miejsce dla dwóch wioślarzy, a często także jeszcze jedno dla mniejszego dziecka. W przypadku większego dziecka i dłuższych spływów warto zwrócić uwagę przy wyborze kajaka na modele 3-osobowe.  Szczególnie polecanym rozwiązaniem tego typu jest rodzinny model Itiwit X100+, który umożliwia aktywne spędzanie czasu podczas dłuższych rejsów. Dzieje się tak, ponieważ ma on wyższe ciśnienie robocze, a tym samym lepsze właściwości jezdne, bardziej wytrzymały materiał i większą trwałość. Ten model leży stabilnie na wodzie i oferuje dużo miejsca w środku.

Kajak dmuchany do turystyki i zwiedzania

Jeśli planujesz regularne uczestnictwo w spływach kajakowych, powinieneś zainwestować nieco więcej w 2 osobowy kajak turystyczny. Ktoś, kto jest przyzwyczajony do pływania tradycyjnym kajakiem, z pewnością zadowoli się tylko pontonem z tej kategorii, bo za wyższą cenę dostanie lepszą łódź. Ze względu na wysoką jakość techniczną, takie łodzie jak Itiwit Packraft PR500, czy Colorado marki Sevylor nadają się do regularnego i intensywnego użytkowania. Taki kajak świetnie sprawdzi się podczas wycieczek po jeziorach i rzekach, a także do wiosłowania w morzu. Można nawet w tych modelach spływać po niezbyt wymagających rzekach górskich. 

Przy wyborze kajaka zwróć uwagę na użyte do jego produkcji materiały

Materiał, z jakiego kajak został wykonany, jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jego trwałość i możliwość wykorzystania w trudnych warunkach. Różni producenci stosują różne materiały w proponowanych przez siebie modelach kajaków. Wielu z nich stosuje też połączenie różnych materiałów. Zwykle, kiedy chcesz kupić kajak, przeczytasz w jego opisie, że materiał jest wyjątkowo gruby i wytrzymały, a produkt odporny na przebicia i otarcie.  W rzeczywistości kajaki z grubym poszyciem z solidnego materiału mają jednak swoją cenę. Tanie nadmuchiwane kajaki nie są w stanie konkurować na przykład z powlekanymi materiałami tekstylnymi rozwiązaniami stosowanymi przez Itiwit, czy Gumotex. Bardzo tanie kajaki mają komory wykonane ze stosunkowo cienkiej warstwy PCV. Są oczywiście znacznie mocniejsze niż materiał dmuchanego materaca, ale zbyt cienkie do używania wszędzie tam, gdzie możliwe jest występowanie podwodnych skał i głazów.

Niektórzy producenci oddzielają poszycie łodzi od rzeczywistej komory powietrznej. Komora powietrzna znajduje się wtedy w nylonowej lub poliestrowej osłonie, której celem jest ochrona przed uszkodzeniem. Takie konstrukcje można znaleźć na niektórych łodziach Itiwit i Sevylor. Komora powietrzna wykonana jest z PVC, a pokrywa z bardziej wytrzymałego materiału. Wadą takich pokrowców nylonowych i poliestrowych jest dłuższy czas schnięcia po wiosłowaniu i możliwe ryzyko rozwoju pleśni, podczas gdy PVC i gumowane materiały tekstylne można łatwo wytrzeć do sucha po zakończeniu spływu.

Kajaki z komorami w osłonach polietylenowych, poliestrowych lub nylonowych mają jeszcze jedną wadę – znacznie trudniej je naprawić za pomocą zestawu naprawczego, gdy dojdzie do pęknięcia lub rozerwania. Gumowane materiały tekstylne są łatwe do naprawy w przypadku usterki, porównywalnej do łatania dętki rowerowej. Kupując kajak dmuchany, zastanów się, czy wolisz rozwiązanie mniej odporne, ale łatwiejsze w naprawie, czy bardziej wytrzymałe, do którego naprawy będziesz potrzebować specjalisty.

mężczyzna pompujący kajak pneumatyczny

Do jakiego ciśnienia trzeba pompować kajaki i pontony?

Ciśnienie powietrza poniżej 0,1 bara to niewiele dla dmuchanego kajaka – możesz wtedy bez większego wysiłku wepchnąć rękę do komory powietrznej. Dlatego takie kajaki są przeznaczone do rekreacji i wypoczynku, a nie do spływów kajakowych. Im wyższa jakość komory powietrznej, tym wyższe jest dopuszczalne ciśnienie powietrza, jakim możesz ją napompować. Od ciśnienia powietrza 0,2 bara boczne komory kajaka są dość twarde. Dopuszczalne ciśnienie powietrza różni się w zależności od zastosowanego materiału i sposobu jego łączenia, jakie producent zastosował w konkretnym modelu. Dokładne specyfikacje można znaleźć w opisie produktu i instrukcji użytkowania.

Czy warto kupić kajak z technologią drop-stitch?

W ostatnich latach coraz częściej stosowana jest w pneumatycznych kajakach technologia drop-stitch. Polega ona na tym, że górna i dolna ściana wewnętrzna są przeplatane nićmi tekstylnymi. Tysiące nici zapobiegają rozszerzaniu się  nadmuchiwanej przestrzeni powietrznej poza określony rozmiar. Umożliwia to uzyskanie wyższego ciśnienia powietrza bez wywierania dodatkowego nacisku na ścianki. W rezultacie uzyskuje się znacznie sztywniejszą konstrukcję niż w zwykłych pontonach przy niewielkim wzroście wagi.

Drop-Stitch umożliwia wykonanie wysokociśnieniowych komór powietrznych, dzięki czemu można je napompować do ciśnienia powietrza nawet powyżej 0,3 bara. Dzięki temu kajaki typu drop-stitch osiągają bardzo dobrą stabilność i sztywność. W kajakach z podłogą typu drop-stitch podłoga nie ugina się przy wchodzeniu i wychodzeniu. Łodzie mają znacznie sztywniejszy kadłub, a co za tym idzie, lepiej zachowują się podczas wiosłowania. 

Na otwartych i spokojnych wodach konstrukcje typu drop-stitch mają większy sens, ponieważ bardzo sztywne i ukształtowane dno ułatwia ślizganie się po wodzie. Na akwenach górskich klasyczne kajaki dmuchane wciąż mają przewagę. Po pierwsze, łagodniej pływają po falach dzięki bardziej elastycznemu dnu. Po drugie, nawet podczas ocierania się o przeszkody w wodzie, miękkie komory powietrzne są bardziej elastyczne i rzadziej się uszkadzają.

Czy kupując kajaki lepiej wybrać model z otwartym, czy zamkniętym pokładem

Wśród nadmuchiwanych kajaków można znaleźć modele z otwartym i zamkniętym pokładem. Modele z zamkniętym pokładem (np. Itiwit Strenfit X500, Gumotex Swing 2) mają zintegrowany kokpit, który jest wyposażony w luk do siedzenia. Kokpit jest na stałe połączony z bocznymi komorami i nie jest demontowalny. Kajak tego typu bardziej przypomina tradycyjny kajak. Kokpit bardzo dobrze utrzymuje wnętrze łodzi w stanie suchym, zwłaszcza przed rozpryskami wody podczas dłuższych rejsów lub na rwącej wodzie. Możesz również całkowicie zamknąć luk siedzenia za pomocą fartucha przeciwdeszczowego, co jest wielką zaletą w wodach stojących lub podczas pływania w niskich temperaturach. Do kajaków pneumatycznych stosuje się głównie fartuchy wykonane z nylonu. 

Natomiast kajaki z otwartym pokładem to często konstrukcje dwuosobowe dla rodzin (o większej ładowności) i do wiosłowania latem. Wsiadanie i wysiadanie jest łatwiejsze, a siedzenia można ustawiać bardziej elastycznie. W otwartym kajaku poczujesz większy komfort i swobodę ruchów, ponieważ możesz rozprostować i zgiąć nogi, a nawet włożyć stopy do wody, jeśli chcesz. Takim kajakiem można transportować znacznie więcej niż zamkniętym.

Oprócz kajaków z otwartym pokładem dostępne są również kajaki typu sit-on-top. Z kajakiem typu sit-on-top siedzisz na kajaku zamiast w kajaku. Kajaki typu sit-on-top przeznaczone są głównie na spokojne jeziora i tereny przybrzeżne latem, kiedy temperatury są wysokie. Idealnie nadają się jako kajaki kąpielowe, jak również dla początkujących wiosłujących, ponieważ są niezwykle stabilne, a wyjście z wody jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych kajaków. Nadmuchiwany kajak typu sit-on-top można również łatwiej zabrać na wakacje.

Czy kajaki pneumatyczne zapewniają wygodę i są wystarczająco stabilne podczas spływu?

Większość kajaków pneumatycznych jest bardzo stabilna dzięki szerokiemu kadłubowi. Z reguły kajakiem powietrznym jest się znacznie trudniej wywrócić niż modelem tradycyjnym. Szerszy kadłub powoduje z kolei, że osiągane prędkości są wyraźnie niższe. Model Itiwit x100 jest ceniony szczególnie za wysoką stabilność podczas rejsów. 

Niektóre modele kajaków pneumatycznych (Itiwit x500 lub Gumotex Framura) są zaprojektowane z myślą o szybkości. Są one znacznie węższe, co czyni je bardziej wrażliwymi na wywrócenie i są przeznaczone głównie dla doświadczonych wioślarzy, którzy chcą pokonywać duże odległości. W porównaniu do tradycyjnych kajaków powierzchnia modeli nadmuchiwanych jest bardziej wrażliwa. Dlatego stosuje się w nich system wielokomorowy. Oznacza to, że kajak nie może zatonąć, jeśli zostanie uszkodzona jedna komora.

Kajaki dmuchane często składają się z oddzielnej komory podłogowej i dwóch oddzielnych komór bocznych. W przypadku pojawienia się dziury kajak można załatać. Wysokiej jakości kajaki pneumatyczne są dodatkowo wykonane z bardzo grubego i odpornego na rozdarcia materiału, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia mechanicznego jest minimalne. 

Podsumowanie

Kajak pneumatyczny daje wiele możliwości odkrywania przyrody w niecodzienny sposób, bez dużego nakładu logistycznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kajaków początkujący mają możliwość poznania nowego hobby bez angażowania dużych kwot. Należy jednak pamiętać, że te kajaki dla początkujących nie mogą konkurować z wysokiej jakości tradycyjnymi kajakami pod względem wykończenia i wydajności. 

Jeśli ten poradnik nie wyczerpał Twoich wątpliwości, skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wskażemy najlepsze rozwiązania dostępne w naszej ofercie. 

Przeczytaj także

mężczyzna wychodzący z wody z kajakiem

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany wbrew pozorom jest wytrzymały, opinie na jego temat są dobre. Dlaczego więc zazwyczaj wybierany jest kajak sztywny? Jaki kajak wybrać?

kobieta płynąca kajakiem w kapoku z wiosłem w rękach

Co zabrać na spływ kajakowy? Kompletna LISTA rzeczy

Sprawdź, jak kajakarze się przygotowują i jaki ekwipunek radzą ze sobą zabrać na spływ kajakowy

mężczyzna w butach na kajak i kobieta wciągający kajak z dzieckiem w kapoku do wody

Jakie buty na kajaki zabrać, jeśli wybierasz się na spływ?

Jeśli wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź jakie buty na kajaki najlepiej zabrać ze sobą, by dobrze wspominać czas na rzece

kobieta i mężczyzna w kapokach niosący kajak na plaży

Jakie spodnie na kajak zabrać? O czym warto pamiętać?

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź nasz poradnik, jak się ubrać na kajaki i jaki ekwipunek ze sobą zabrać