mężczyzna wkładający ochraniacz na zęby do trenowania boksu

Jaki ochraniacz na zęby do sportów walki będzie najlepszy ? 

Ochraniacz na zęby jest niezbędny w sportach walki, ponieważ w trakcie treningu, szczęka narażona jest na urazy. Jaki ochraniacz na zęby wybrać?

Ochraniacz na zęby to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sportów kontaktowych, podczas których szczęka narażona jest na kontuzję. Stosują go zarówno zawodnicy trenujący boks, mma, muay thai, jak i rugby czy hokeja. Siła uderzenia i ciosów — bywa naprawdę mocna, dlatego w celu zapewnienia najwyższego zabezpieczenia, warto idealnie dopasować ochraniacz do szczęki. Szukasz odpowiedniego ochraniacza? Poniżej znajdziesz najlepsze "szczęki", które zapewnią ochronę podczas sportów walki. Zobaczcie sami. 

mężczyzna w kasku bokserskim wyciągający z ust ochraniacz bokserski na zęby

Rodzaje ochraniaczy na zęby

Na rynku dostępne są ochraniacze pojedyncze i podwójne, ale nie wszyscy wiedzą, jaka jest między nimi różnica. Ochraniacze pojedyncze zakładamy na górną szczękę, natomiast te drugie — zarówno na górną, jak i dolną. Z kolei ochraniacz na zęby żelowy — zawiera specjalną warstwę i idealnie się dopasowuje. Ponadto amortyzuje wstrząsy. 

W sklepach znajdziecie również:

ochraniacze wielowarstwowe — składające się np. z trzech warstw oraz materiałów, z których zostały wykonane. Dają naprawdę wysoką ochronę i można je stosować zarówno podczas sparingów, jak i oficjalnej walki;

ochraniacze jednowarstwowe — tego typu ochraniacze wykonane są z silikonu, który zapobiega urazom. Model ten będzie idealny dla początkujących sportowców, którzy uczą się oddychania i odprowadzania śliny. Pamiętaj, że pierwsze chwile z ochraniacze powodują pewien dyskomfort;

ochraniacze protetyczne — robione na specjalne zamówienie przez protetyka lub firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju szczękach. Akcesorium idealnie dopasowuje się do kształtu szczęki i zębów. Ponadto cechuje się wysokim poziomem ochrony zębów. 

O zaletach ochraniaczy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przede wszystkim chronią szczękę, zęby oraz twarzoczaszkę przed urazem. Dobrze dopasowane akcesorium stanowi amortyzację, dla ciosów wyprowadzanych przez przeciwnika i ochrania wnętrze buzi — zapobiega wszelkim skaleczeniom policzków oraz ust. Pamiętaj, że zęby są bardzo ważne, a trenując sztuki walki, może się zdarzyć wybicie lub złamanie. Noszenie takich ochraniaczy pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze wydane u dentysty. 

Jaki ochraniacz szczęki wybrać? 

Zanim zdecydujesz się na określony ochraniacz na zęby, zastanów się, do jakiej dyscypliny jest Ci on potrzebny. Każdy sport kieruje się odmienną techniką i rodzajem ciosów — jeśli zawodnicy walczą w parterze, najbardziej sprawdzi się ochraniacz, który zajmuje w ustach mało miejsca. Chodzi o to, żeby sportowiec w trakcie, np. podduszania miał umożliwiony swobodny przepływ powietrza (szczęka nie może utrudniać oddychania).

Jaki zatem ochraniacz szczęki wybrać? Jeśli chodzi o ochronę przed ewentualnym urazem, najlepiej sprawdzają się ochraniacze podwójne, które zakładamy na górną i dolną szczękę, ponieważ chronią zęby i zapobiegają ich utracie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten model jest mniej wygodny, niż ochraniacz jednowarstwowy. W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie najlepsze ochraniacze zębów, które zapewniają ochronę podczas silnego uderzania w twarz. Zobaczcie nasze propozycje. 

mężczyzna unoszący w rękach ochraniacz na zęby i kask bokserski

Ochraniacz  Shock Doctor Gel Max. 

Został zaprojektowany dla dzieci i dorosłych do gry w hokeja. Całkowicie zakrywa zęby oraz część dziąseł, dzięki czemu zapewnia wysoką ochronę podczas uprawiania sportu. Akcesorium zostało wykonane z materiału termoplastycznego, co pozwala na jego formowanie termiczne i tym samym odpowiednie dopasowanie. 

Ochraniacz Ufc Opro Bronze GEN2.

To idealny wybór dla osób dorosłych. Jednowarstwowy ochraniacz żelowy tej marki posiada odporną na uderzenia warstwę zewnętrzną, jest łatwy w formowaniu, a oprócz tego otrzymujecie w zestawie pudełko do przechowywania i uchwyt do formowania. Akcesorium na zęby jednowarstwowe pomoże zaoszczędzić Twoje pieniądze i czas spędzony na fotelu u dentysty. Produkt polecany jest przez zawodników trenujących sztuki walki. 

Ochraniacz zębów Masters Oz-Gel-Fit Junior- 

Ochraniacz wykonany z dwóch warstw: silikonowej (twardej) i żelowej, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do górnej szczęki. Rozmiar Junior dedykowany jest dzieciom do ukończenia 11 roku życia. Niewątpliwą zaletą tego modelu są specjalne wypustki umiejscowione na zewnątrz, które zapobiegają przesuwaniu się ochraniacza. Co więcej, wzmocnienie zewnętrznej warstwy daje lepszą ochronę podczas uderzenia w twarz. Wszystko wymienione cechy dają maksymalne bezpieczeństwo uzębienia oraz komfort użytkowania. 

Ochraniacz żelowy Venum —

Dopasowany ochraniacz na zęby Venum może być wykorzystywany we wszystkich sportach kontaktowych, a jego żelowa struktura daje wyższy komfort użytkowania. Wewnętrzna warstwa została wykonana z gumy i chroni zarówno zęby, wargi, jak i dziąsła. Ochraniacz na zęby w inteligentny sposób dopasowuje się do budowy anatomicznej. 

Ochraniacz na zęby bokserski 500 L wykonany z kilku warstw —

 kolejna nasza propozycja to model podwójny: pierwsza warstwa umożliwia dobre dopasowanie, natomiast druga zapewnia amortyzację i pozwala na swobodne oddychanie podczas walki bokserskiej (nawet przy złączonych zębach). Dużą zaletą tego ochraniacza jest na pewno to, że zajmuje w ustach niewiele miejsca, a zawodnik w trakcie sparingu lub treningu ma doskonałą wentylację. 

Ochraniacz na zęby i szczękę pojedynczy Extreme Hobby — naszą ostatnią propozycją jest ochraniacz wykonany z jednej warstwy materiału. Zapewnia bezpieczeństwo zębom oraz szczęce, a ponadto cechuje go duża wygoda. Został wykonany z silikonowego materiału, co pozwala na perfekcyjne przyleganie do zębów. Producent dołączył specjalne opakowanie, w którym możecie przechowywać szczękę i wrzucić ją do torby treningowej. Przed pierwszym użyciem należy uformować akcesorium w gorącej wodzie!

W naszej ofercie znajdziecie również ochraniacze piszczeli, które polecane są dla zawodników m.in. mma.

mężczyzna wkładający ochraniacz na zęby do ust

Jak formować ochraniacz na zęby?

Po zakupie ochraniacza pierwszym krokiem, jaki musicie wykonać, jest prawidłowe uformowanie ochraniacza we wrzątku. 

Na początek wlej wrzątek do szklanki lub miski, zanurz w nim ochraniacz szczęki i odczekaj około trzydziestu sekund lub tyle ile podano w instrukcji.

Po wyjęciu ochraniacza z wrzątku bardzo dobrze go wystudź! To ważne, żeby nie doszło do poparzenia jamy ustnej.

Teraz przyszedł czas, żeby spróbować założyć ochraniacz. Przyłóż go do górnych zębów (powinien się zassać), co pozwoli mu się dokładnie dopasować do zębów.

Trzymaj ochraniacz w ustach przez około dwie minuty, tak aby się dobrze uformował na naszych zębach.

Na koniec wyjmij ochraniacz szczęki z ust i zanurz go na chwilę pod zimną wodą.

Zdarzają się sytuacje, w których ochraniacz wypada z ust, a to oznacza, że zarówno model, jak i rozmiar zostały źle dobrane. W tym przypadku warto zastanowić się nad ochraniaczem protetycznym, który dopasowuje specjalista lub protetyk. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest to spory wydatek.

Ochraniacze szczęki — higiena

Ochraniacze na zęby wymagają szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza że trzymamy je w ustach. Najlepszym sposobem jest po prostu zwykła szczoteczka do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej. Po każdym użyciu należy delikatnie wyszorować ochraniacz, a potem go opłukać i zostawić do samodzielnego wyschnięcia. Co jakiś czas warto również potraktować szczękę płynem do higieny jamy ustnej i co najważniejsze — przechowywać ochraniacz w specjalnym pudełeczku. Dzięki temu unikniecie niechcianych bakterii i wirusów, które z całą pewnością nie są pożądanymi lokatorami w naszej jamie ustnej. Jeśli już wiecie, jakie zabezpieczenie na zęby i szczękę będzie najlepsze, to śmiało możecie wybrać model spełniający wszystkie Wasze oczekiwania.

Przeczytaj także

mężczyzna w rękawicach bokserskich

Rękawice bokserskie dla początkujących - jakie wybrać?

Jak dopasować rękawice bokserskie dla początkujących? Jaki powinien być ich rozmiar? Przydatne wskazówki dla osób rozpoczynających przygodę z boksem.

mężczyzna w rękawicach i kasku bokserskim opierający się o ring

Kask bokserski - jaki wybrać i kupić na trening?

Kask do boksu to podstawa sprzętu bokserskiego. Jak dobrać rozmiar kasku? Na co zwracać uwagę, kupując kask bokserski? Jaki kask jest bezpieczny?

kobieta w rękawicach bokserskich

Jak dobrać rękawice bokserskie dla początkujących? Rozmiary rękawic

Jak wybrać rozmiar rękawic bokserskich? Jakie są odpowiednie rękawice do boksu amatorskiego Jak dobrać rękawice bokserskie do zaawansowania?

Pierwsza lekcja boksu - jak się przygotować?

Pierwsza lekcja boksu - jak się przygotować?

Na pierwszą lekcję boksu musisz dobrać sprzęt bokserski taki jak rękawice, ale ochraniacze na głowę i zęby odłóż na później. Kiedy je kupić?