kobieta w stroju sportowym wykonuje ćwiczenia z użyciem rollera do masażu

Roller do masażu – sprawdź, jaki wałek wybrać!

Wałek do masażu to bardzo przydatny sprzęt. Sprawdź, jaki roller wybrać do masażu pleców i pozostałych mięśni, by dostrzec efekty.

Wałki do masażu to sprzęty, które z pewnością docenią zarówno profesjonalni sportowcy, jak i początkujący miłośnicy wszelkiej aktywności fizycznej. Rollery skutecznie wpływają na stan mięśni oraz ich odżywienie. Przekonaj się, co może dać masowanie wałkiem i sprawdź, jaki roller wybrać dla siebie.

Jaki wałek do masażu wybrać? Rodzaje rollerów ze względu na twardość

Niejeden fizjoterapeuta czy profesjonalny trener przyzna, że masaż dobrze dobranymi rollerami to świetna forma autoterapii. Jakie właściwie mają działanie? Wszechstronnie wpływają na poprawę stanu mięśni – rozluźniają je, usprawniają krążenie krwi, dzięki czemu mają wpływ także na odżywienie mięśni. Rollowanie to także bardzo dobry sposób na pozbycie się na przykład bólu pleców czy napięcia innych partii ciała.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy zastanowić się, jaki właściwie roller wybrać. Jest ich przecież naprawdę dużo. Wałek do masażu należy dobrać indywidualnie do własnych preferencji i potrzeb. Jednym z kryteriów wyboru będzie twardość wałka. 

Rollery piankowe mogą mieć różną gęstość, od której zależy to, czy wałek będzie bardziej miękki i plastyczny, czy twardy i wytrzymały. Te pierwsze, z miękkiej pianki, sprawdzą się u osób szczuplejszych, do masażu rozgrzewkowego lub mającego na celu regenerację mięśni. Twardy roller z kolei będzie odpowiedni dla użytkowników o większej masie ciała, chcących dotrzeć do głębszych warstw mięśniowych. Warto pamiętać, że im twardszy roller, tym większy nacisk wywiera, co może także powodować w niektórych przypadkach ból.

kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia z wałkiem do masażu z wypustkami

Roller z wypustkami czy bez?

Kolejną cechą, która może budzić w nas wątpliwości podczas wyboru wałka do masażu, jest jego powierzchnia. Co do zasady można spotkać się z jej dwoma rodzajami:

- gładki roller – będzie idealnym wyborem, jeżeli szukasz akcesorium do rozluźnienia powięzi i regeneracji spiętych grup mięśniowych. Stosowanie wałka gładkiego, rekomenduje się z tego powodu do użycia po treningu;

- wałki z wypustkami – ten rodzaj rollerów sprawdzi się z kolei przed treningiem w celu aktywacji, pobudzenia i mobilizacji określonych mięśni. Karbowana powierzchnia wnika nieco głębiej w tkanki, dzięki czemu usprawnia przepływ krwi i limfy, działając jednocześnie detoksykująco. To także świetny wybór, jeżeli zmagasz się z cellulitem.

Przy pomocy wałka, który będzie dobrze dobrany do Twoich potrzeb, możesz osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Z czasem, gdy nabierzesz już wystarczającej wprawy w rollowaniu, warto zaopatrzyć się w modele zarówno gładkie, jak i karbowane. Dzięki temu kompleksowo wpłyniesz na stan swoich mięśni i precyzyjnie odpowiesz na ich potrzeby, co nie bez znaczenia będzie także dla Twojego samopoczucia.

Roller do masażu mięśni i powięzi – kształt i rozmiar

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć podczas zakupów rollera, jest jego wielkość oraz kształt. W tym miejscu musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie mięśnie będziesz chciał masować, na jakich partiach najbardziej chcesz się skupić? Ta kwestia będzie kluczowa w wybieraniu sprzętu do automasażu.

Jeśli zależy Ci na wałku do masażu pleców, wybierz klasyczny roller w kształcie walca. Jego powierzchnia pozwoli na rozmasowanie dużej powierzchni ciała, dlatego sprawdzi się także w masażu dolnych partii ciała, jak łydki, uda i pośladki. Im większy wałek, tym większy obszar może masować. Nie będzie to jednak masaż precyzyjny.

Jeżeli jednak Twoim celem będzie zlikwidowanie napięcia mięśni nieco mniejszych, wtedy wybierz roller dopasowany do ich wielkości. Dobrym pomysłem do masażu szyi czy dogłębnego masażu ud lub kończyn dolnych i górnych, będą piłeczki do masażu. Sprawdzą się świetnie w precyzyjnym dociskaniu punktów spustowych. Z kolei do masaży kręgosłupa idealnym rozwiązaniem będzie roller typu duoball – stworzony z podwójnych piłek do masażu. Ten roller nie narusza kręgów kręgosłupa, jednocześnie pozwalając stymulować mięśnie po obu stronach.

rollery do masażu w różnym kształcie leżące na podłodze

Jaki roller wybrać – co sprawdzi się u profesjonalisty, a co u amatora?

Podczas wyboru sprzętu do rolowania bardzo dużo będzie zależało od tego, czego właściwie oczekujesz i jak duże doświadczenie z rollerami już posiadasz. Źle dobrany wałek może przynieść Ci więcej szkody, niż pożytku. Jeśli więc nie czujesz, że masaż rollerem przynosi oczekiwane skutki, zastanów się, czy jest dla Ciebie odpowiedni.

Jeżeli jesteś osobą początkującą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z rolowaniem, wybierz roller najbardziej uniwersalny. Dzięki temu nie sprawisz sobie bólu i będziesz mógł poprawnie nauczyć się z niego korzystać. Niech będzie to miękki roller w kształcie średniej wielkości walca. Taki model sprawdzi się przy wielu partiach mięśni, co pozwoli Ci także wypróbować go na wiele sposobów.

W miarę gdy Twoje doświadczenie z rollerami wzbogaci się, możesz wybrać do masażu modele precyzyjniejsze, z wypustkami i o średniej twardości. Gdy już wyczujesz swoje ciało i dostrzeżesz, co działa na nie najlepiej, będziesz mógł odpowiedzieć na jego potrzeby konkretną twardością i rozmiarem. Profesjonalni sportowcy, na przykład trenujący na siłowni, doceniają małe, twarde rollery, które umożliwią im oddziaływanie na konkretne mięśnie, nawet te położone głębiej.

Dobór odpowiedniego rollera do masażu uzależniony jest od kilku czynników, które każdy powinien rozpatrywać indywidualnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że gdy już uda nam się zaopatrzyć w idealny dla nas roller, docenimy dobrodziejstwa tej formy automasażu.

Przeczytaj także

kobieta robi masaż łydek rollerem na macie do ćwiczeń

Jak poprawnie rolować mięśnie łydek – czy rollowanie się opłaca?

Roller to naprawdę przydatny sprzęt do ćwiczeń. Jak wykorzystać go do rolowania mięśni łydek i dlaczego warto sprawdzić, jakie efekty daje rollowanie?

Jak ćwiczyć z zakwasami? Zdziwisz się, czym są zakwasy po treningu

Czy można ćwiczyć z zakwasami po treningu?

Głowisz się, czy ćwiczyć z zakwasami? Sprawdź, czym są zakwasy i jak przyspieszyć regenerację mięśni, aby nie musieć zrezygnować z treningu.

kobieta wykonująca masaż pistoletem do masażu  siedząc na macie do ćwiczeń

Pistolet do masażu – jak używać? Czy warto go kupić? Blog Decathlon

Pistolet do masażu to niezwykle pomocne urządzenie, które przyda się nie tylko aktywnym fizycznie osobom. Czy wiesz, jak używać pistoletu do masażu?

mężczyzna masujący dłoń pistoletem do masażu

Jaki pistolet do masażu wybrać? Jaki się sprawdzi? Blog Decathlon

Profesjonalny pistolet do masażu sprawdza się nie tylko w przypadku sportowców. Czym się kierować przy zakupie najlepszego masażera?